Image
21.1.2015 0 Comments

Prieskum: Budúcnosťou cloud computingu sú hybridné cloudy

c_image_cloud_emeaprivatecloudidgstudy_samuelhall_2.png Ako bude vyzerať svet cloudových technológií v roku 2017? Podľa nového prieskumu mu bude dominovať poskytovanie databázy a platformy ako služby a na týchto technológiách budú postavené hybridné architektúry.

Štúdia vykonaná divíziou Connect spoločnosti IDG takisto ukazuje, že súkromný (privátny) cloud sa už dočkal plošného prijatia a stal sa štandardnou technológiou, ktorú nasadili už takmer dve tretiny (60 %) väčších podnikov. Okrem tradičných prekážok pri nasadzovaní súkromných cloudov, ako sú napr. otázky bezpečnosti, spomínajú odborníci v prieskume ďalšie obavy, ako je štandardizácia IT a problémy integrácie cloudových riešení s existujúcimi aplikáciami. Skúsenosti z implementácií súkromných cloudov vysvetľujú, prečo podniky pri ďalšom nasadzovaní cloudových technológií považujú za prioritu hybridné cloudy.

Hlavné závery štúdie

  • 36 % organizácií uvádza ako ďalší krok v nasadzovaní cloud computingu hybridný cloud, 32 % súkromný a 17 % verejný.
  • 60 % podnikov už čiastočne alebo plne implementovalo technológie súkromného cloudu. Toto číslo by do roku 2017 mohlo vzrásť asi na 82 %.
  • Nasadzovanie súkromných cloudov stále sprevádzajú významné prekážky: predovšetkým obavy o bezpečnosť dát (uvádza 55 % respondentov), problémy integrácie s existujúcimi aplikáciami (47 %), potrebné technické znalosti (45 %) a cena hardvéru (44 %).
  • Pri nasadzovaní súkromných cloudov získali organizácie mnoho skúseností. Na úspešnú implementáciu súkromného cloudu považuje 34 % respondentov za najdôležitejšie efektívne a účinné riadenie, 27 % štandardizáciu IT, 25 % podporu kľúčových ľudí s rozhodovacími právomocami pre príslušný projekt a 17 % zaistenie silného riadenia v čase, keď firemné IT prechádza rozsiahlymi zmenami.
  • V prostredí súkromných cloudov sa ako najdôležitejšia technológia „poskytovania rôznych úrovní IT ako služby" vníma SaaS (Software-as-a-Service, 68 %), DbaaS (Database-as-a-Service, 61 %) a PaaS (Platform-as-a-Service, 57 %). V nasledujúcich dvoch rokoch sa však relatívny význam týchto prístupov zrejme zmení. Najdôležitejšie bude v rámci súkromných cloudov poskytovať ako službu databázy (29 %), nasledovať budú platformy (26 %) a softvér (23 %).


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá