Image
6.4.2016 0 Comments

Pridajte do fotografie odlesk objektívu

V poslednom čase sú odlesky objektívov a najmä ich umelé pridávanie veľmi populárne. Odlesk môže fotku oživiť, dodať jej dynamiku alebo príbeh. Ale zároveň jej to môže uškodiť. Ukážeme vám, ako odlesk do fotografie pridať, a aj to, kde ho rozhodne nepoužívať.
Odlesky objektívov často vznikajú pri fotografovaní v protisvetle, teda pri fotení smerom do slnka. Preto musíte počítať s tým, že na fotkách vzniknú prepaly. Niekedy však slnko nie je v tej pozícii, ktorú by sme si predstavovali, a preto je jednoduchšie pridať falošné slniečko do fotografií pomocou úprav ako dlho čakať na jeho správnu polohu. Ostatne aj ja som napríklad pridal odlesk objektívu do fotky v článku o zlatej hodinke. A výsledok podľa mňa stojí za to, aj keď ide o fotografický podvod. V tomto článku vám preto ukážem, ako pomocou Zoner Photo Studia jednoducho pridať odlesk objektívu do fotografie. V ZPS môžete odlesk pridať dvoma spôsobmi – pomocou štetca s farbou alebo priamo pomocou funkcie odlesk objektívu (Shift + R).

FAREBNÝ ŠTETEC
Použitie farebného štetca je jeden z najlepších spôsobov, ako odlesk objektívu do snímky pridať. Pri úprave však myslite na to, že musíte vybrať takú fotku, na ktorej je náznak svitu slnka alebo odleskov. V opačnom prípade bude na prvý pohľad badateľné, že je fotografia upravená. Fotografia, do ktorej som sa rozhodol falošný odlesk pridať, je vyfotená proti svetlu, takže sú na nej všetky obrysy rozžiarené a je zrejmé, že z protiľahlej strany slnko svietilo.
Postup pri úprave snímky v ZPS je nasledujúci:
• Otvorte si fotku a vyberte nástroj štetec.
• Dôležité je nastaviť v jeho parametroch čo najväčšie rozmazanie, zodpovedajúcu veľkosť a krytie. Hustotu môžete ľahko stiahnuť.
• Režim štetca nastavte na režim Závoj.
• Do patričného miesta párkrát kliknite štetcom podľa potreby. Hlavne však nepreháňajte intenzitu. Pri tejto úprave platí, že menej môže byť viac.

FUNKCIA ODLESK OBJEKTÍVU V ZPS
Okrem použitia štetca môžete falošný odlesk objektívu v ZPS vytvoriť priamo pomocou funkcie Odlesk objektívu (Shift + R). Hoci ja radšej používam nástroj Štetec, funkcia Odlesk objektívu je jednoduchá a rýchla, preto sami vyskúšajte, čo vám bude vyhovovať viac. V tejto funkcii možno nastaviť veľa parametrov. Ak väčšinu z nich zrušíte, môžete dostať aj podobný výsledok ako s použitím štetca. Ak sa všetky prídavné odlesky do situácie hodia, môžete ich tam nechať, ale opatrne – pozornosť by sa mala vždy upriamovať na hlavný motív fotky, nie na časti odlesku.

VLOŽENIE HOTOVÉHO ODLESKU
Vhodný odlesk môžete aj nájsť a stiahnuť. Na internete je k dispozícii veľa hotových odleskov na čiernom pozadí. Treba však ctiť autorské práva a vyhľadávať odlesky, ktoré sú voľne použiteľné. Jeden taký hotový odlesk som použil aj pri úprave tejto fotografie – slnko na nej už nesvietilo tak intenzívne, ako by bolo potrebné, takže som ho trošku zvýraznil vložením odlesku. Na vloženie odlesku použite nástroj Vložiť obrázok.

VLOŽENÝ OBRÁZOK MÔŽETE PRESÚVAŤ A NASTAVIŤ HO TAK, AKO POTREBUJETE.
Aby zmizlo čierne pozadie, treba obrázok vkladať v režime Závoj. Po transformácii a zväčšení je dobré použiť ešte spomínanú metódu so štetcom.

NEPOUŽÍVAJTE ODLESKY VŠADE
Najmä pre začínajúcich fotografov je používanie tejto funkcie veľmi „prelomové“ a podobne ako HDR alebo lokálne odfarbenie ich môže zvádzať k používaniu všade tam, kde to len ide. Aj ja som sa zo začiatku dopúšťal podobnej chyby. Ale z chýb sa človek učí. Preto vždy myslite na to, že sú aj fotografie, na ktoré sa táto úprava nehodí. Napríklad takto by to rozhodne vyzerať nemalo. To, že ide o letnú fotku, neznamená, že na nej musí byť aj slnko. Odlesk pridávaný do miest ako koruna stromu, múr domu alebo akékoľvek miesto, kde by slnko normálne byť nemalo, je jednoducho fotografická chyba.

Pridávanie falošných slniečok môže fotografiu oživiť, ale treba mať na pamäti, že tieto „malé podvody“ nie sú metóda, ktorá zo zlej fotky urobí dobrú, slúžia len ako pomoc na drobné zdokonalenie. Odlesk objektívu by sa rozhodne nemal vyskytovať na každej vašej fotke.

Matěj Liška


Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Technológia rýchleho nabíjania QuickCharge

11.10.2016 09:22

» Drvivá väčšina mobilných zariadení sa v súčasnosti nabíja cez port USB. Osvedčený, no technickými parametrami limitovaný port micro USB pozvoľna odovzdáva žezlo modernejšiemu rozhraniu USB Type-C, a ...

Ako na to

Tipy, triky a návody: Softvér 10/2016

09.10.2016 22:59

Ako čo v počítačoch funguje a prečo niečo nefunguje? Ak si chcete rozšíriť znalosti, doplniť vedomosti a nabrať skúsenosti, táto rubrika je práve pre vás. Ako a prečo vypnúť otravné uspávanie pevného ...

Ako na to

Smartfón v biznise: Monitorovanie pohybu zamestnancov

09.10.2016 00:00

Veľa pracovníkov vykonáva svoje pracovné úlohy samostatne, bez priameho kontaktu s kolegami či nadriadenými. Pracujú v interiéri alebo vonku, typický príklad sú zamestnanci v priemyselných areáloch, n ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá