Image
5.11.2012 0 Comments

Prichádza procesorová revolúcia? AMD chystá čipy ARM

Spoločnosť ARM tento týždeň predstavila nové architektúry Cortex A53 a A57, čo sú konečne 64-bitové procesory vychádzajúce zo špecifikácie ARM V8. Tie by mali nájsť uplatnenie najmä v oblasti serverov a desktopov a budú spätne kompatibilné so súčasnými 32-bitovými čipmi. Za oveľa dôležitejšiu udalosť však analytici agentúry Forrester Research považujú fakt, že aj spoločnosť AMD oficiálne oznámila, že bude predávať vlastné procesory postavené na tejto architektúre. A to už v roku 2014.

arm_cortex-1A.jpg

Podľa Forrester tak ide o prelomový krok v ekosystéme ARMu. Aj keď je AMD oveľa menší než konkurenčný Intel, stále ide o mnohomiliardovú spoločnosť, ktorá si dlhodobo drží svoje miesto v oblasti mikroprocesorov. Hoci s rozšírením svojej ponuky o procesory ARM tak bude vlastne konkurovať svojim vlastným serverovým a desktopovým riešením, môže ísť o nový smer, ako sa na trhu presadiť proti dominujícímu Intelu.

AMD má šancu rozvíriť serverový trh

Zástupcovia AMD konkrétne vyjadrili úmysel vyrábať čipy SOC (System On a Chip) A53 / A57 pre rôzne typy serverov. Zatiaľ síce nepadli žiadne informácie o tom, že by AMD chcelo ponúkať aj procesory pre mobilné prístroje a tablety, ale je jasné, že AMD má o tento segment trhu tiež záujem a bolo by len logické aj do neho rozšíriť svoje aktivity.

Navyše sa AMD pravdepodobne neobmedzí len na výrobu samotných čipov, ale Richard Ficher z Forrester je presvedčený, že začne ponúkať aj celé referenčné architektúry s ARM čipmi pre svojich hardvérových ​​partnerov. To by mohlo pomôcť rýchlejšiemu rozšíreniu ARM čipov v podnikovej oblasti.

Nová cesta prináša šance aj riziká

Je samozrejme možné, že AMD v budúcnosti čaká nemalá dezilúzia, najmä čo sa týka profitu. Pretože zatiaľ čo na trhu s x86 procesormi sú stále pomerne slušné marže, lebo ceny tu viacmenej určuje Intel a ten sa ich snaží držať na čo najvyššej úrovni, v ekosystéme ARMu je všetko inak. Figuruje tu veľa rôznych výrobcov, vďaka čomu je tu vysoká konkurencia a marže sú pomerne nízke. To pre AMD znamená, že sa bude musieť prispôsobiť cenovej politike ostatných výrobcov ARM čipov.

Richard Ficher je však presvedčený, že benefity v tomto prípade prevažujú nad možnými rizikami a pre AMD tak ide o príležitosť preniknúť zavčas do rýchlo rastúceho trhu s energeticky efektívnymi servermi. Značka AMD má najmä vo firmách dobré meno a jej riešenia by tak mohli pomerne rýchlo nájsť uplatnenie vo veľkých podnikoch a tiež u poskytovateľov cloudových služieb, ktorí potrebujú tlačiť prevádzkové náklady čo najnižšie.

Aj keď je v porovnaní s Intelom firma AMD dlhodobo v tieni, oproti iným výrobcom ARM čipov je na tom naopak veľmi dobre z hľadiska potenciálnych investícií. AMD má podľa Fischera veľmi dobrú príležitosť vybudovať celú sieť dodávateľov nízkoenergetických serverov s architektúrou ARM, ktorá môže zahŕňať aj rad populárnych lokálnych výrobcov. A v neposlednom rade sa AMD aj týmto krokom výrazne odlíši od ponuky Intelu, ktorý sa pravdepodobne bude držať aj naďalej x86 architektúry a zlepšovať ju z hľadiska spotreby a výkonu. Pretože súčasná stratégia AMD, kedy sa snaží len doťahovať riešenie Intelu, nemôže byť dlhodobo udržateľná.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Technológie

Nová zobrazovacia technológia lepšia ako LED. Grafénové bubliny meniace farbu fungujú ako mechanické pixely

30.11.2016 00:19

Výskumníci z Delftskej technologickej univerzity v Holandsku objavili nový typ zobrazovacej technológie: bubliny grafénu, ktoré menia farbu, ako sa rozpínajú a zmršťujú. Vedci tvrdia, že tieto „mechan ...

Technológie

Tesla a SolarCity zabezpečia 100 % energie pre cely ostrov Tau výhradne pomocou solárnych panelov a batérií

28.11.2016 00:19

Tesla v týchto dňoch oficiálne získala spoločnosť SolarCity a spoločne predstavili zaujímavý projekt. Týka sa ostrova Tau so 600 obyvateľmi, ktorý tvorí súčasť súostrovia Americká Samoa. Celý ostrov, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá