Image
5.11.2012 0 Comments

Prichádza procesorová revolúcia? AMD chystá čipy ARM

Spoločnosť ARM tento týždeň predstavila nové architektúry Cortex A53 a A57, čo sú konečne 64-bitové procesory vychádzajúce zo špecifikácie ARM V8. Tie by mali nájsť uplatnenie najmä v oblasti serverov a desktopov a budú spätne kompatibilné so súčasnými 32-bitovými čipmi. Za oveľa dôležitejšiu udalosť však analytici agentúry Forrester Research považujú fakt, že aj spoločnosť AMD oficiálne oznámila, že bude predávať vlastné procesory postavené na tejto architektúre. A to už v roku 2014.

arm_cortex-1A.jpg

Podľa Forrester tak ide o prelomový krok v ekosystéme ARMu. Aj keď je AMD oveľa menší než konkurenčný Intel, stále ide o mnohomiliardovú spoločnosť, ktorá si dlhodobo drží svoje miesto v oblasti mikroprocesorov. Hoci s rozšírením svojej ponuky o procesory ARM tak bude vlastne konkurovať svojim vlastným serverovým a desktopovým riešením, môže ísť o nový smer, ako sa na trhu presadiť proti dominujícímu Intelu.

AMD má šancu rozvíriť serverový trh

Zástupcovia AMD konkrétne vyjadrili úmysel vyrábať čipy SOC (System On a Chip) A53 / A57 pre rôzne typy serverov. Zatiaľ síce nepadli žiadne informácie o tom, že by AMD chcelo ponúkať aj procesory pre mobilné prístroje a tablety, ale je jasné, že AMD má o tento segment trhu tiež záujem a bolo by len logické aj do neho rozšíriť svoje aktivity.

Navyše sa AMD pravdepodobne neobmedzí len na výrobu samotných čipov, ale Richard Ficher z Forrester je presvedčený, že začne ponúkať aj celé referenčné architektúry s ARM čipmi pre svojich hardvérových ​​partnerov. To by mohlo pomôcť rýchlejšiemu rozšíreniu ARM čipov v podnikovej oblasti.

Nová cesta prináša šance aj riziká

Je samozrejme možné, že AMD v budúcnosti čaká nemalá dezilúzia, najmä čo sa týka profitu. Pretože zatiaľ čo na trhu s x86 procesormi sú stále pomerne slušné marže, lebo ceny tu viacmenej určuje Intel a ten sa ich snaží držať na čo najvyššej úrovni, v ekosystéme ARMu je všetko inak. Figuruje tu veľa rôznych výrobcov, vďaka čomu je tu vysoká konkurencia a marže sú pomerne nízke. To pre AMD znamená, že sa bude musieť prispôsobiť cenovej politike ostatných výrobcov ARM čipov.

Richard Ficher je však presvedčený, že benefity v tomto prípade prevažujú nad možnými rizikami a pre AMD tak ide o príležitosť preniknúť zavčas do rýchlo rastúceho trhu s energeticky efektívnymi servermi. Značka AMD má najmä vo firmách dobré meno a jej riešenia by tak mohli pomerne rýchlo nájsť uplatnenie vo veľkých podnikoch a tiež u poskytovateľov cloudových služieb, ktorí potrebujú tlačiť prevádzkové náklady čo najnižšie.

Aj keď je v porovnaní s Intelom firma AMD dlhodobo v tieni, oproti iným výrobcom ARM čipov je na tom naopak veľmi dobre z hľadiska potenciálnych investícií. AMD má podľa Fischera veľmi dobrú príležitosť vybudovať celú sieť dodávateľov nízkoenergetických serverov s architektúrou ARM, ktorá môže zahŕňať aj rad populárnych lokálnych výrobcov. A v neposlednom rade sa AMD aj týmto krokom výrazne odlíši od ponuky Intelu, ktorý sa pravdepodobne bude držať aj naďalej x86 architektúry a zlepšovať ju z hľadiska spotreby a výkonu. Pretože súčasná stratégia AMD, kedy sa snaží len doťahovať riešenie Intelu, nemôže byť dlhodobo udržateľná.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá