Image
3.2.2014 0 Comments

Prichádza nový LibreOffice 4.2: Lepší, rýchlejší a krajší ako kedykoľvek predtým

INT_LibreOffice.jpg Organizácia The Document Foundation vydala podľa svojho plánu finálnu verziu open source kancelárskeho balíka LibreOffice 4.2. Ten podľa prvých reakcií prináša naozaj zásadný zlom a rozdiely sú viditeľné na prvý pohľad.

Nové LibreOffice chcú osloviť náročnejších používateľov a aj podnikových zákazníkov, čo je napokon aj dlhodobý cieľ The Document Foundation. Pretože ak táto organizácia chce byť dlhodobo profitabilná a konkurencieschopná, nevystačí z dobrovoľných príspevkov na vývoj, ale potrebuje čo najviac „rozbehnúť" komerčný model, keď ponúkne k bezplatnému softvéru firmám platenú podporu.

LibreOffice 4.2 prináša krajšiu grafiku (hoci ide skôr o subjektívnu záležitosť, nemožno však výrobcom uprieť snahu držať sa osvedčených prvkov a len ich zlepšovať a nerúcať to, čo sa osvedčilo), ďalej vyššiu rýchlosť, nové funkcie a zlepšuje sa aj interoperabilita s balíčkom Microsoft Office. Poďme sa na tieto zmeny pozrieť teraz trochu podrobnejšie.

Kompatibilita formátov súborov je základ

Veľa používateľov v minulosti volalo po lepšej podpore natívneho formátu Microsoft Office, ktorým je OpenXML. Hoci LibreOffice prevzal od pôvodného OpenOffice.org ako natívny formát súborov štandard Open Document Format, zostáva skôr okrajový a používatelia sa mu snažia vyhýbať už len preto, že súbory v ňom uložené sa nedajú v rozšírenejšom MS Office otvoriť. Dobre funguje aj konverzia súborov medzi týmito dvoma typmi súborov, ktorá predtým prinášala občas problémy a rozpad formátovania.

K zlepšeniu došlo aj pri práci so starším formátom .docx, keď LibreOffice konečne plne podporuje funkciu sledovania zmien, ak je v tomto dokumente zapnutá. Výrobca takisto zapracoval na lepšom importe a exporte súborov vo formáte .rtf a pridal aj nový importovací filter pre dokumenty AbiWord a prezentácie Apple Keynote. Práve interoperabilita z hľadiska používaných formátov je základom toho, aby sa LibreOffice mohol stať plnohodnotnou alternatívou k balíčku od Microsoftu.

Výrazného zlepšenia sa dočkal tabuľkový procesor Calc, ktorý má byť alternatívou k Excelu a v ktorom došlo k historicky najväčšiemu prepisovaniu existujúceho kódu. Výsledkom má byť značné zvýšenie rýchlosti operácií. Ak váš počítač disponuje heterogénnou systémovou architektúrou (HSA), čo je špecialita napríklad nových APU Kaveri od AMD, možno náročné výpočty vykonávať s využitím GPU cez OpenCL.

Firmy ocenia ľahšiu inštaláciu a správu

Pre podnikových používateľov pracujúcich na Windows ponúka LibreOffice 4.2 dve špecifické zlepšenia. Jedno z nich je zjednodušený dialóg na vlastné nastavenia inštalácie a druhé centrálna správa a uzamknutie konfigurácie programu pomocou riadenia politík aplikácií cez Active Directory. The Document Foundation hovorí aj o lepšej integrácii s Windows 7 a Windows 8.x. Napríklad ide o nové náhľady otvorených dokumentov v skupine aplikácie či o výpis posledných dokumentov, oboje v lište úloh. Pri testovacej inštalácii v redakcii sa nám však rýchlosť reakcie inštalácie (pri upgrade z verzie 4.1) zdala výrazne nižšia, ale možno ide o špecifickú situáciu spojenú s konkrétnym PC.

Takisto používateľské rozhranie LibreOffice 4.2 sa dočkalo ďalšieho prečistenia, zlepšenia prehľadnosti, upravených dialógov a objavili sa aj nové ikony v prepracovanej štartovej obrazovke a aktualizovaný set východiskových štýlov pre dokumenty. Ak si chcete nový kancelársky balík vyskúšať sami, je k dispozícii (v slovenčine aj v ďalších jazykoch) na stiahnutie z adresy http://sk.libreoffice.org/stiahnu/.

Okrem verzie pre Windows je LibreOffice 4.2 k dispozícii aj pre Linux, Mac OS X a FreeBSD. Stále potom pokračujú vývojárske práce na mobilnej verzii pre Android a aj prípravy cloudovej služby podľa vzoru Google Docs či Office 365. To je však náročný projekt, ktorý potrebuje nielen veľa skúseností, ale aj financií. A práve v poslednej spomenutej oblasti nezávislá organizácia The Document Foundation zatiaľ ťažko môže gigantom na trhu konkurovať...

Názorné predstavenie noviniek v balíčku LibreOffice 4.2 nájdete aj v nasledujúcom videu.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá