Image
3.2.2014 0 Comments

Prichádza nový LibreOffice 4.2: Lepší, rýchlejší a krajší ako kedykoľvek predtým

INT_LibreOffice.jpg Organizácia The Document Foundation vydala podľa svojho plánu finálnu verziu open source kancelárskeho balíka LibreOffice 4.2. Ten podľa prvých reakcií prináša naozaj zásadný zlom a rozdiely sú viditeľné na prvý pohľad.

Nové LibreOffice chcú osloviť náročnejších používateľov a aj podnikových zákazníkov, čo je napokon aj dlhodobý cieľ The Document Foundation. Pretože ak táto organizácia chce byť dlhodobo profitabilná a konkurencieschopná, nevystačí z dobrovoľných príspevkov na vývoj, ale potrebuje čo najviac „rozbehnúť" komerčný model, keď ponúkne k bezplatnému softvéru firmám platenú podporu.

LibreOffice 4.2 prináša krajšiu grafiku (hoci ide skôr o subjektívnu záležitosť, nemožno však výrobcom uprieť snahu držať sa osvedčených prvkov a len ich zlepšovať a nerúcať to, čo sa osvedčilo), ďalej vyššiu rýchlosť, nové funkcie a zlepšuje sa aj interoperabilita s balíčkom Microsoft Office. Poďme sa na tieto zmeny pozrieť teraz trochu podrobnejšie.

Kompatibilita formátov súborov je základ

Veľa používateľov v minulosti volalo po lepšej podpore natívneho formátu Microsoft Office, ktorým je OpenXML. Hoci LibreOffice prevzal od pôvodného OpenOffice.org ako natívny formát súborov štandard Open Document Format, zostáva skôr okrajový a používatelia sa mu snažia vyhýbať už len preto, že súbory v ňom uložené sa nedajú v rozšírenejšom MS Office otvoriť. Dobre funguje aj konverzia súborov medzi týmito dvoma typmi súborov, ktorá predtým prinášala občas problémy a rozpad formátovania.

K zlepšeniu došlo aj pri práci so starším formátom .docx, keď LibreOffice konečne plne podporuje funkciu sledovania zmien, ak je v tomto dokumente zapnutá. Výrobca takisto zapracoval na lepšom importe a exporte súborov vo formáte .rtf a pridal aj nový importovací filter pre dokumenty AbiWord a prezentácie Apple Keynote. Práve interoperabilita z hľadiska používaných formátov je základom toho, aby sa LibreOffice mohol stať plnohodnotnou alternatívou k balíčku od Microsoftu.

Výrazného zlepšenia sa dočkal tabuľkový procesor Calc, ktorý má byť alternatívou k Excelu a v ktorom došlo k historicky najväčšiemu prepisovaniu existujúceho kódu. Výsledkom má byť značné zvýšenie rýchlosti operácií. Ak váš počítač disponuje heterogénnou systémovou architektúrou (HSA), čo je špecialita napríklad nových APU Kaveri od AMD, možno náročné výpočty vykonávať s využitím GPU cez OpenCL.

Firmy ocenia ľahšiu inštaláciu a správu

Pre podnikových používateľov pracujúcich na Windows ponúka LibreOffice 4.2 dve špecifické zlepšenia. Jedno z nich je zjednodušený dialóg na vlastné nastavenia inštalácie a druhé centrálna správa a uzamknutie konfigurácie programu pomocou riadenia politík aplikácií cez Active Directory. The Document Foundation hovorí aj o lepšej integrácii s Windows 7 a Windows 8.x. Napríklad ide o nové náhľady otvorených dokumentov v skupine aplikácie či o výpis posledných dokumentov, oboje v lište úloh. Pri testovacej inštalácii v redakcii sa nám však rýchlosť reakcie inštalácie (pri upgrade z verzie 4.1) zdala výrazne nižšia, ale možno ide o špecifickú situáciu spojenú s konkrétnym PC.

Takisto používateľské rozhranie LibreOffice 4.2 sa dočkalo ďalšieho prečistenia, zlepšenia prehľadnosti, upravených dialógov a objavili sa aj nové ikony v prepracovanej štartovej obrazovke a aktualizovaný set východiskových štýlov pre dokumenty. Ak si chcete nový kancelársky balík vyskúšať sami, je k dispozícii (v slovenčine aj v ďalších jazykoch) na stiahnutie z adresy http://sk.libreoffice.org/stiahnu/.

Okrem verzie pre Windows je LibreOffice 4.2 k dispozícii aj pre Linux, Mac OS X a FreeBSD. Stále potom pokračujú vývojárske práce na mobilnej verzii pre Android a aj prípravy cloudovej služby podľa vzoru Google Docs či Office 365. To je však náročný projekt, ktorý potrebuje nielen veľa skúseností, ale aj financií. A práve v poslednej spomenutej oblasti nezávislá organizácia The Document Foundation zatiaľ ťažko môže gigantom na trhu konkurovať...

Názorné predstavenie noviniek v balíčku LibreOffice 4.2 nájdete aj v nasledujúcom videu.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá