Image
1.6.2016 0 Comments

Prichádza Google Tango. Čoskoro bude uvedený prvý tablet vnímajúci okolie pomocou množstva senzorov.

Project Tango skoncipoval Google ešte v roku 2012. Jeho cieľom je, zjednodušene povedané, umožniť našim zariadeniam, aby videli ako my. Prezentovaných bolo už niekoľko prototypov a teraz sa má čoskoro objaviť prvý reálny produkt. Lenovo 9. júna uvedie prvý tablet na svete s touto technológiou.

Projekt tvorí významný míľnik vo vývoji počítačového videnia. Zámerom je poskytnúť smartfónom a tabletom schopnosť vnímať svoje okolie prostredníctvom senzorov. Počíta sa s dvoma fotoaparátmi, kamerou na sledovanie pohybu, senzorom na meranie hĺbky, akcelerometrom, meračom svetla,  barometrom, kompasom, GPS a gyroskopom.

Telefón či tablet s touto technológiou bude môcť zistiť rozmery miestnosti,  „zapamätať“ si prostredie, zbadať, že sa objekty presunuli, dokonca aj vytvoriť pohybujúce sa virtuálne postavy, ktoré môžu interagovať s reálnym svetom. Je to teda najkomplexnejší príklad rozšírenej reality v súčasných technológiách.

Google vyvíja Tango už niekoľko rokov, vývojársky kit zahŕňajúci tablet so senzormi Tango je dostupný už nejaký čas. Už onedlho sa teda dočkáme prvého reálneho zariadenia, hoci na I/O tento projekt zostal trochu v tieni inej platformy Daydream, ktorá sa má postarať o spojenie virtuálnej reality s operačným systémom Android. Androidové telefóny obsahujúce túto novú špecifikáciu sa budú označovať ako „VR ready“. Znamená to, že budú môcť vytvárať virtuálne svety a objekty, s ktorými budú môcť používatelia interagovať s minimálnou latenciou.

Zdá sa, že Tango a Daydream majú veľa spoločného. Sledovanie pohybu, ktoré je vlastné zariadeniam Tango, azda bude uplatniteľné aj v zážitkoch VR prostredníctvom Daydream.

Spojením týchto dvoch technológií by sa možno dal vytvoriť headset poskytujúci 360-stupňovú rozšírenú realitu namiesto úplne virtuálneho prostredia – niečo podobné ako Microsoft HoloLens, ibaže základom by bol smartfón. No zatiaľ vedúci projektu Tango Johnny Lee hovorí, že sú to dve úplne odlišné technológie. Tango je hlavne o vnímaní priestoru, zatiaľ čo Daydream uprednostňuje vizuálnu prezentáciu. No to ešte neznamená, že by sa neskôr tieto dve technológie Googlu nedali skombinovať. Je to však hudba budúcnosti. Lee povedal, že v súčasnosti vyvíjané telefóny  na platforme Daydream nemajú potrebný hardvér a senzorovú výbavu, aby mohli sprostredkovať zážitky ponúkané projektom Tango.

Zariadenie spájajúce Daydream a Tango nemusí mať podobu smartfónu, tabletu či headsetu. Rozšírená realita funguje lepšie pri premietaní do zorného poľa než na displeji. Preto sa na kombináciu Daydream-Tango hodia skôr inteligentné okuliare.

Zdroj: mashable.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá