Image
1.6.2016 0 Comments

Prichádza Google Tango. Čoskoro bude uvedený prvý tablet vnímajúci okolie pomocou množstva senzorov.

Project Tango skoncipoval Google ešte v roku 2012. Jeho cieľom je, zjednodušene povedané, umožniť našim zariadeniam, aby videli ako my. Prezentovaných bolo už niekoľko prototypov a teraz sa má čoskoro objaviť prvý reálny produkt. Lenovo 9. júna uvedie prvý tablet na svete s touto technológiou.

Projekt tvorí významný míľnik vo vývoji počítačového videnia. Zámerom je poskytnúť smartfónom a tabletom schopnosť vnímať svoje okolie prostredníctvom senzorov. Počíta sa s dvoma fotoaparátmi, kamerou na sledovanie pohybu, senzorom na meranie hĺbky, akcelerometrom, meračom svetla,  barometrom, kompasom, GPS a gyroskopom.

Telefón či tablet s touto technológiou bude môcť zistiť rozmery miestnosti,  „zapamätať“ si prostredie, zbadať, že sa objekty presunuli, dokonca aj vytvoriť pohybujúce sa virtuálne postavy, ktoré môžu interagovať s reálnym svetom. Je to teda najkomplexnejší príklad rozšírenej reality v súčasných technológiách.

Google vyvíja Tango už niekoľko rokov, vývojársky kit zahŕňajúci tablet so senzormi Tango je dostupný už nejaký čas. Už onedlho sa teda dočkáme prvého reálneho zariadenia, hoci na I/O tento projekt zostal trochu v tieni inej platformy Daydream, ktorá sa má postarať o spojenie virtuálnej reality s operačným systémom Android. Androidové telefóny obsahujúce túto novú špecifikáciu sa budú označovať ako „VR ready“. Znamená to, že budú môcť vytvárať virtuálne svety a objekty, s ktorými budú môcť používatelia interagovať s minimálnou latenciou.

Zdá sa, že Tango a Daydream majú veľa spoločného. Sledovanie pohybu, ktoré je vlastné zariadeniam Tango, azda bude uplatniteľné aj v zážitkoch VR prostredníctvom Daydream.

Spojením týchto dvoch technológií by sa možno dal vytvoriť headset poskytujúci 360-stupňovú rozšírenú realitu namiesto úplne virtuálneho prostredia – niečo podobné ako Microsoft HoloLens, ibaže základom by bol smartfón. No zatiaľ vedúci projektu Tango Johnny Lee hovorí, že sú to dve úplne odlišné technológie. Tango je hlavne o vnímaní priestoru, zatiaľ čo Daydream uprednostňuje vizuálnu prezentáciu. No to ešte neznamená, že by sa neskôr tieto dve technológie Googlu nedali skombinovať. Je to však hudba budúcnosti. Lee povedal, že v súčasnosti vyvíjané telefóny  na platforme Daydream nemajú potrebný hardvér a senzorovú výbavu, aby mohli sprostredkovať zážitky ponúkané projektom Tango.

Zariadenie spájajúce Daydream a Tango nemusí mať podobu smartfónu, tabletu či headsetu. Rozšírená realita funguje lepšie pri premietaní do zorného poľa než na displeji. Preto sa na kombináciu Daydream-Tango hodia skôr inteligentné okuliare.

Zdroj: mashable.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá