Image
14.12.2012 0 Comments

Pri online nákupoch nie sme dostatočne opatrní. Oplatí sa dodržiavať aspoň základné pravidlá.

online-shopping.jpg Slováci objavili čaro nakupovania prostredníctvom internetu, predovšetkým pred Vianocami. Stále však existuje skupina ľudí, ktorá je k tomuto spôsobu nakupovania skôr skeptická. Ako dôvody uvádzajú strach zo zneužitia osobných či bankových údajov alebo problémy pri vybavovaní objednávky a prípadnej reklamácie. Obavy a opatrnosť sú často oprávnené. Aby on-line nákupy boli skvelou príležitosťou na získanie originálnych a finančne výhodných darčekov, treba dodržiavať základné pravidlá.

Tieto rady môžu povzbudiť i tých, ktorí sa na svoj prvý on-line nákup ešte neodhodlali:

  • Existuje množstvo predajných internetových serverov. Nie všetky sú však spoľahlivé. Pred nákupom si na rôznych porovnávacích a diskusných stránkach môžete preveriť, aké sú jednotlivé servery spoľahlivé, prípadne aké nepríjemnosti môžete očakávať. Dajte aj na rady rodiny a známych.
  • Keď si vyberiete dôveryhodný server, môžete začať nakupovať. Servery, ktoré vyžadujú čudné informácie, posielajú priveľmi lákavé ponuky e-mailom (a to i napriek tomu, že ste tam nikdy nič nekúpili a ani sa nezaregistrovali), sú väčšinou nedôveryhodné. Na takéto odkazy a ponuky nikdy neklikajte a už vôbec nezadávajte osobné údaje a číslo platobnej karty.
  • Majte nainštalovaný a stále aktualizovaný antivírusový program a operačný systém a ďalšie dôležité programy, ako napr. Adobe Reader. Ak totiž taký program vyžaduje vašu aktualizáciu práve vo chvíli, keď si chcete prečítať reklamačné podmienky na tovar, niečo možno nie je v poriadku - ponúkaná aktualizácia môže byť len trikom kyberzločincov, ako sa dostať do používateľovho počítača.
  • Je takisto dobré vytvoriť si jednu extra e-mailovú adresu na registrácie do rôznych e-shopov. Keby bola zneužitá, kyberzločinec sa nedostane ku kontaktom vašej rodiny alebo priateľov. A ak vás obťažujú každodenné špeciálne ponuky od jednotlivých obchodov, nebudú vám zahlcovať pracovnú alebo súkromnú e-mailovú schránku.
  • Niektoré nákupné servery zbierajú informácie o svojich používateľoch a následne vytvorené databázy predávajú ďalej. Veľakrát preto vyžadujú nadbytočné údaje v registračnom formulári, napr. dátum narodenia. Sledujte preto, kto a prečo zbiera vaše údaje. Na to slúžia softvérové aplikácie na ochranu on-line súkromia, ktoré ponúkajú možnosť toto sledovanie kontrolovať a regulovať podľa vlastnej vôle.
  • Na platby na internete si môžete vytvoriť zvláštny účet, na ktorý budete ukladať iba nevyhnutné množstvo peňazí. V prípade, že plánujete väčší on-line nákup (napr. dovolenku), zodpovedajúcu sumu naň prevediete iba vtedy, keď bude treba. Takisto si možno zriadiť na internete tzv. virtuálnu kartu. Ide o kartu, ktorú nemáte fyzicky k dispozícii, máte iba prístupové údaje, ktoré pri platbe na internete potrebujete (číslo karty, platnosť a bezpečnostné trojčíslie z druhej strany). Okrem toho si môžete na karte (virtuálnej i reálnej) zaviesť finančný limit na platby on-line.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

10 trendov pre tohtoročný trh s mobilnými aplikáciami

18.01.2017 00:15

Na začiatku nového roka sa spoločnosť Resco pozrela na najdôležitejšie trendy, ktoré čaká tento biznis v roku 2017. Výskum spoločnosti App Annie predpokladá, že celkové výdavky spotrebiteľov na nákup ...

Internet

Inteligentný bot Google Assistant čoskoro umožní vykonávať platby aj hlasovým príkazom

18.01.2017 00:25

Rozbor Google App pre Android (beta verzia 6.11.13), ktorý  zahŕňa aj službu Assistant, podľa ľudí z XDA Developers ukazuje, že čoskoro by sme mohli uskutočňovať platby pomocou zariadení podporujúcich ...

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá