Image
14.12.2012 0 Comments

Pri online nákupoch nie sme dostatočne opatrní. Oplatí sa dodržiavať aspoň základné pravidlá.

online-shopping.jpg Slováci objavili čaro nakupovania prostredníctvom internetu, predovšetkým pred Vianocami. Stále však existuje skupina ľudí, ktorá je k tomuto spôsobu nakupovania skôr skeptická. Ako dôvody uvádzajú strach zo zneužitia osobných či bankových údajov alebo problémy pri vybavovaní objednávky a prípadnej reklamácie. Obavy a opatrnosť sú často oprávnené. Aby on-line nákupy boli skvelou príležitosťou na získanie originálnych a finančne výhodných darčekov, treba dodržiavať základné pravidlá.

Tieto rady môžu povzbudiť i tých, ktorí sa na svoj prvý on-line nákup ešte neodhodlali:

  • Existuje množstvo predajných internetových serverov. Nie všetky sú však spoľahlivé. Pred nákupom si na rôznych porovnávacích a diskusných stránkach môžete preveriť, aké sú jednotlivé servery spoľahlivé, prípadne aké nepríjemnosti môžete očakávať. Dajte aj na rady rodiny a známych.
  • Keď si vyberiete dôveryhodný server, môžete začať nakupovať. Servery, ktoré vyžadujú čudné informácie, posielajú priveľmi lákavé ponuky e-mailom (a to i napriek tomu, že ste tam nikdy nič nekúpili a ani sa nezaregistrovali), sú väčšinou nedôveryhodné. Na takéto odkazy a ponuky nikdy neklikajte a už vôbec nezadávajte osobné údaje a číslo platobnej karty.
  • Majte nainštalovaný a stále aktualizovaný antivírusový program a operačný systém a ďalšie dôležité programy, ako napr. Adobe Reader. Ak totiž taký program vyžaduje vašu aktualizáciu práve vo chvíli, keď si chcete prečítať reklamačné podmienky na tovar, niečo možno nie je v poriadku - ponúkaná aktualizácia môže byť len trikom kyberzločincov, ako sa dostať do používateľovho počítača.
  • Je takisto dobré vytvoriť si jednu extra e-mailovú adresu na registrácie do rôznych e-shopov. Keby bola zneužitá, kyberzločinec sa nedostane ku kontaktom vašej rodiny alebo priateľov. A ak vás obťažujú každodenné špeciálne ponuky od jednotlivých obchodov, nebudú vám zahlcovať pracovnú alebo súkromnú e-mailovú schránku.
  • Niektoré nákupné servery zbierajú informácie o svojich používateľoch a následne vytvorené databázy predávajú ďalej. Veľakrát preto vyžadujú nadbytočné údaje v registračnom formulári, napr. dátum narodenia. Sledujte preto, kto a prečo zbiera vaše údaje. Na to slúžia softvérové aplikácie na ochranu on-line súkromia, ktoré ponúkajú možnosť toto sledovanie kontrolovať a regulovať podľa vlastnej vôle.
  • Na platby na internete si môžete vytvoriť zvláštny účet, na ktorý budete ukladať iba nevyhnutné množstvo peňazí. V prípade, že plánujete väčší on-line nákup (napr. dovolenku), zodpovedajúcu sumu naň prevediete iba vtedy, keď bude treba. Takisto si možno zriadiť na internete tzv. virtuálnu kartu. Ide o kartu, ktorú nemáte fyzicky k dispozícii, máte iba prístupové údaje, ktoré pri platbe na internete potrebujete (číslo karty, platnosť a bezpečnostné trojčíslie z druhej strany). Okrem toho si môžete na karte (virtuálnej i reálnej) zaviesť finančný limit na platby on-line.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá