Image
14.12.2012 0 Comments

Pri online nákupoch nie sme dostatočne opatrní. Oplatí sa dodržiavať aspoň základné pravidlá.

online-shopping.jpg Slováci objavili čaro nakupovania prostredníctvom internetu, predovšetkým pred Vianocami. Stále však existuje skupina ľudí, ktorá je k tomuto spôsobu nakupovania skôr skeptická. Ako dôvody uvádzajú strach zo zneužitia osobných či bankových údajov alebo problémy pri vybavovaní objednávky a prípadnej reklamácie. Obavy a opatrnosť sú často oprávnené. Aby on-line nákupy boli skvelou príležitosťou na získanie originálnych a finančne výhodných darčekov, treba dodržiavať základné pravidlá.

Tieto rady môžu povzbudiť i tých, ktorí sa na svoj prvý on-line nákup ešte neodhodlali:

  • Existuje množstvo predajných internetových serverov. Nie všetky sú však spoľahlivé. Pred nákupom si na rôznych porovnávacích a diskusných stránkach môžete preveriť, aké sú jednotlivé servery spoľahlivé, prípadne aké nepríjemnosti môžete očakávať. Dajte aj na rady rodiny a známych.
  • Keď si vyberiete dôveryhodný server, môžete začať nakupovať. Servery, ktoré vyžadujú čudné informácie, posielajú priveľmi lákavé ponuky e-mailom (a to i napriek tomu, že ste tam nikdy nič nekúpili a ani sa nezaregistrovali), sú väčšinou nedôveryhodné. Na takéto odkazy a ponuky nikdy neklikajte a už vôbec nezadávajte osobné údaje a číslo platobnej karty.
  • Majte nainštalovaný a stále aktualizovaný antivírusový program a operačný systém a ďalšie dôležité programy, ako napr. Adobe Reader. Ak totiž taký program vyžaduje vašu aktualizáciu práve vo chvíli, keď si chcete prečítať reklamačné podmienky na tovar, niečo možno nie je v poriadku - ponúkaná aktualizácia môže byť len trikom kyberzločincov, ako sa dostať do používateľovho počítača.
  • Je takisto dobré vytvoriť si jednu extra e-mailovú adresu na registrácie do rôznych e-shopov. Keby bola zneužitá, kyberzločinec sa nedostane ku kontaktom vašej rodiny alebo priateľov. A ak vás obťažujú každodenné špeciálne ponuky od jednotlivých obchodov, nebudú vám zahlcovať pracovnú alebo súkromnú e-mailovú schránku.
  • Niektoré nákupné servery zbierajú informácie o svojich používateľoch a následne vytvorené databázy predávajú ďalej. Veľakrát preto vyžadujú nadbytočné údaje v registračnom formulári, napr. dátum narodenia. Sledujte preto, kto a prečo zbiera vaše údaje. Na to slúžia softvérové aplikácie na ochranu on-line súkromia, ktoré ponúkajú možnosť toto sledovanie kontrolovať a regulovať podľa vlastnej vôle.
  • Na platby na internete si môžete vytvoriť zvláštny účet, na ktorý budete ukladať iba nevyhnutné množstvo peňazí. V prípade, že plánujete väčší on-line nákup (napr. dovolenku), zodpovedajúcu sumu naň prevediete iba vtedy, keď bude treba. Takisto si možno zriadiť na internete tzv. virtuálnu kartu. Ide o kartu, ktorú nemáte fyzicky k dispozícii, máte iba prístupové údaje, ktoré pri platbe na internete potrebujete (číslo karty, platnosť a bezpečnostné trojčíslie z druhej strany). Okrem toho si môžete na karte (virtuálnej i reálnej) zaviesť finančný limit na platby on-line.


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá