22.2.2013 0 Comments

Pri nákupoch hľadajú rady skôr muži než ženy

Slovenskí spotrebitelia sa pri nakupovaní online čoraz častejšie riadia odporúčaniami nezávislých poradcov či názormi iných spotrebiteľov.

Nezávislé portály, ktoré porovnávajú internetové obchody a ich ceny, využíva už 36 % Slovákov nakupujúcich v e-shopoch, pričom vlani predstavoval ich podiel 32 %. Po zohľadnení celkového nárastu počtu ľudí používajúcich nákupných poradcov však ide až o 13-% medziročný rast.

„Vyšší záujem o nákupné rady súvisí s citlivosťou zákazníkov na cenu produktu a na kvalitu obchodu. Spotrebitelia chcú nakupovať bezpečne a cenovo primerane," hovorí projektový manažér Heureka.sk Kamil Demuth a dodáva, že nákupné rady vyhľadáva približne 40 % mužov a 27 % žien nakupujúcich online.

„Asi 19 % ľudí nakupujúcich na internete sa riadi odporúčaniami priateľov, či ľudí, ktorí píšu svoje skúsenosti na internetových fórach," dopĺňa riaditeľ NMS Market Research Michal Osuský. Cez klasické vyhľadávače hľadá e-shopy 28 % opýtaných.

O popularite online nakupovania svedčí aj fakt, že svoj obľúbený internetový obchod má približne 17 % Slovákov nakupujúcich v e-shopoch, čo je oproti vlaňajšku nárast o dva percentuálne body.

Štatistiky vyplývajú z online prieskumu, ktorý na vzorke cca 2.500 respondentov používajúcich internet urobila výskumná agentúra NMS Market Research a nezávislý internetový portál Heureka.sk, ktorý porovnáva slovenské e-shopy, ich tovary a ceny.

Akým spôsobom si vyberáte internetový obchod?

Odpoveď

2013

2012

Využívam nákupných poradcov a porovnávače cien

36 %

32 %

Cez internetové vyhľadávače

28 %

40 %

Mám svoje obľúbené obchody a v nich nakupujem

17 %

15 %

Spolieham sa na odporúčania priateľov

12 %

8 %

Informácie hľadám na internetových fórach

7 %

5 %

Zdroj: NMS Market Research, Heureka.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá