22.2.2013 0 Comments

Pri nákupoch hľadajú rady skôr muži než ženy

Slovenskí spotrebitelia sa pri nakupovaní online čoraz častejšie riadia odporúčaniami nezávislých poradcov či názormi iných spotrebiteľov.

Nezávislé portály, ktoré porovnávajú internetové obchody a ich ceny, využíva už 36 % Slovákov nakupujúcich v e-shopoch, pričom vlani predstavoval ich podiel 32 %. Po zohľadnení celkového nárastu počtu ľudí používajúcich nákupných poradcov však ide až o 13-% medziročný rast.

„Vyšší záujem o nákupné rady súvisí s citlivosťou zákazníkov na cenu produktu a na kvalitu obchodu. Spotrebitelia chcú nakupovať bezpečne a cenovo primerane," hovorí projektový manažér Heureka.sk Kamil Demuth a dodáva, že nákupné rady vyhľadáva približne 40 % mužov a 27 % žien nakupujúcich online.

„Asi 19 % ľudí nakupujúcich na internete sa riadi odporúčaniami priateľov, či ľudí, ktorí píšu svoje skúsenosti na internetových fórach," dopĺňa riaditeľ NMS Market Research Michal Osuský. Cez klasické vyhľadávače hľadá e-shopy 28 % opýtaných.

O popularite online nakupovania svedčí aj fakt, že svoj obľúbený internetový obchod má približne 17 % Slovákov nakupujúcich v e-shopoch, čo je oproti vlaňajšku nárast o dva percentuálne body.

Štatistiky vyplývajú z online prieskumu, ktorý na vzorke cca 2.500 respondentov používajúcich internet urobila výskumná agentúra NMS Market Research a nezávislý internetový portál Heureka.sk, ktorý porovnáva slovenské e-shopy, ich tovary a ceny.

Akým spôsobom si vyberáte internetový obchod?

Odpoveď

2013

2012

Využívam nákupných poradcov a porovnávače cien

36 %

32 %

Cez internetové vyhľadávače

28 %

40 %

Mám svoje obľúbené obchody a v nich nakupujem

17 %

15 %

Spolieham sa na odporúčania priateľov

12 %

8 %

Informácie hľadám na internetových fórach

7 %

5 %

Zdroj: NMS Market Research, Heureka.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá