22.2.2013 0 Comments

Pri nákupoch hľadajú rady skôr muži než ženy

Slovenskí spotrebitelia sa pri nakupovaní online čoraz častejšie riadia odporúčaniami nezávislých poradcov či názormi iných spotrebiteľov.

Nezávislé portály, ktoré porovnávajú internetové obchody a ich ceny, využíva už 36 % Slovákov nakupujúcich v e-shopoch, pričom vlani predstavoval ich podiel 32 %. Po zohľadnení celkového nárastu počtu ľudí používajúcich nákupných poradcov však ide až o 13-% medziročný rast.

„Vyšší záujem o nákupné rady súvisí s citlivosťou zákazníkov na cenu produktu a na kvalitu obchodu. Spotrebitelia chcú nakupovať bezpečne a cenovo primerane," hovorí projektový manažér Heureka.sk Kamil Demuth a dodáva, že nákupné rady vyhľadáva približne 40 % mužov a 27 % žien nakupujúcich online.

„Asi 19 % ľudí nakupujúcich na internete sa riadi odporúčaniami priateľov, či ľudí, ktorí píšu svoje skúsenosti na internetových fórach," dopĺňa riaditeľ NMS Market Research Michal Osuský. Cez klasické vyhľadávače hľadá e-shopy 28 % opýtaných.

O popularite online nakupovania svedčí aj fakt, že svoj obľúbený internetový obchod má približne 17 % Slovákov nakupujúcich v e-shopoch, čo je oproti vlaňajšku nárast o dva percentuálne body.

Štatistiky vyplývajú z online prieskumu, ktorý na vzorke cca 2.500 respondentov používajúcich internet urobila výskumná agentúra NMS Market Research a nezávislý internetový portál Heureka.sk, ktorý porovnáva slovenské e-shopy, ich tovary a ceny.

Akým spôsobom si vyberáte internetový obchod?

Odpoveď

2013

2012

Využívam nákupných poradcov a porovnávače cien

36 %

32 %

Cez internetové vyhľadávače

28 %

40 %

Mám svoje obľúbené obchody a v nich nakupujem

17 %

15 %

Spolieham sa na odporúčania priateľov

12 %

8 %

Informácie hľadám na internetových fórach

7 %

5 %

Zdroj: NMS Market Research, Heureka.sk


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Biznis

Yrobot Cup: Stredné školy si zmerali sily v elektronike, informatike a počítačovom inžinierstve

24.10.2016 00:09

V Bratislave prebehol Yrobot Cup,  prezentácia a vyhodnotenie projektov v rámci programu Stredné školy a technika 2015 ktorú podporuje Nadácia Volkswagen Slovakia. Nadácia od roku 2012 vyhlasuje gran ...

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá