12.12.2012 0 Comments

Pri nákupe počítačov je treba dávať pozor nielen a hardvér, ale aj na legálnosť softvéru

V mnohých domácnostiach pribudne po Vianociach počítač, pričom používatelia budú riešiť otázku, ako svoje počítače vybaviť potrebným softvérom. Podľa protipirátskej organizácie BSA - The Sofware Alliance, sa na Slovensku viac než 40 percent softvéru používa stále nelegálne.

„Vianoce sú tradične spojené s nákupmi a počítače patria k populárnym darčekom. Rovnako koncom roka aj firmy nakupujú vo väčšom objeme počítačovú techniku spolu so softvérom. Pri nákupe počítačov odporúčam dávať pozor nielen na hardvér, ale aj na legálnosť softvéru." vysvetľuje JUDr. Adriana Tomanová, právna zástupkyňa BSA na Slovensku.

Najčastejším zdrojom nelegálneho softvéru je podľa informácií BSA internet. On-line kriminalita sa dostáva do popredia a to vďaka takzvaným výmenným sietiam (peer-to-peer alebo ftp serverom), v ktorých sú nástroje na prelomenie ochrany softvéru, nelegálny softvér, filmy a hudba bežne k dispozícii.

Pozornosť kúpe softvéru je však potrebné venovať už pri samotnej kúpe počítačov. Stále sa totiž na Slovensku stáva to, že aj samotní predajcovia počítačovej techniky ponúkajú nelegálny softvér. Napríklad v štyroch predajniach počítačov v Púchove, Považskej Bystrici, Bytči, Ružomberku a Martine bolo mystery shoppingom zistené ponúkanie nelegálneho softvéru do nových počítačov predajcom.

V rámci kontroly v Bytči bol dokonca v spolupráci s políciou zakúpený počítač, do ktorého predajca nainštaloval nelegálny MS Windows a MS Office. Polícia preto začala trestné stíhanie voči predajcovi za porušovanie autorského práva.

BSA dlhodobo upozorňuje na to, že používanie a šírenie nelegálneho softvéru v domácnostiach alebo vo firmách je protizákonné. Preto BSA tento rok vyzývala najmä firmy, aby si zlegalizovali používaný softvér čím skôr. Nákup počítačového softvéru patrí k rovnakým komoditám ako počítače, tlačiarne a iná kancelárska elektronika. Firmy by si na ňu mali pravidelne vyčleniť finančné prostriedky. Pokiaľ sa firma rozhodne zlegalizovať softvér ešte v tomto roku, môže si ho započítať ako daňový výdavok.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá