12.12.2012 0 Comments

Pri nákupe počítačov je treba dávať pozor nielen a hardvér, ale aj na legálnosť softvéru

V mnohých domácnostiach pribudne po Vianociach počítač, pričom používatelia budú riešiť otázku, ako svoje počítače vybaviť potrebným softvérom. Podľa protipirátskej organizácie BSA - The Sofware Alliance, sa na Slovensku viac než 40 percent softvéru používa stále nelegálne.

„Vianoce sú tradične spojené s nákupmi a počítače patria k populárnym darčekom. Rovnako koncom roka aj firmy nakupujú vo väčšom objeme počítačovú techniku spolu so softvérom. Pri nákupe počítačov odporúčam dávať pozor nielen na hardvér, ale aj na legálnosť softvéru." vysvetľuje JUDr. Adriana Tomanová, právna zástupkyňa BSA na Slovensku.

Najčastejším zdrojom nelegálneho softvéru je podľa informácií BSA internet. On-line kriminalita sa dostáva do popredia a to vďaka takzvaným výmenným sietiam (peer-to-peer alebo ftp serverom), v ktorých sú nástroje na prelomenie ochrany softvéru, nelegálny softvér, filmy a hudba bežne k dispozícii.

Pozornosť kúpe softvéru je však potrebné venovať už pri samotnej kúpe počítačov. Stále sa totiž na Slovensku stáva to, že aj samotní predajcovia počítačovej techniky ponúkajú nelegálny softvér. Napríklad v štyroch predajniach počítačov v Púchove, Považskej Bystrici, Bytči, Ružomberku a Martine bolo mystery shoppingom zistené ponúkanie nelegálneho softvéru do nových počítačov predajcom.

V rámci kontroly v Bytči bol dokonca v spolupráci s políciou zakúpený počítač, do ktorého predajca nainštaloval nelegálny MS Windows a MS Office. Polícia preto začala trestné stíhanie voči predajcovi za porušovanie autorského práva.

BSA dlhodobo upozorňuje na to, že používanie a šírenie nelegálneho softvéru v domácnostiach alebo vo firmách je protizákonné. Preto BSA tento rok vyzývala najmä firmy, aby si zlegalizovali používaný softvér čím skôr. Nákup počítačového softvéru patrí k rovnakým komoditám ako počítače, tlačiarne a iná kancelárska elektronika. Firmy by si na ňu mali pravidelne vyčleniť finančné prostriedky. Pokiaľ sa firma rozhodne zlegalizovať softvér ešte v tomto roku, môže si ho započítať ako daňový výdavok.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Biznis

4 mýty o USB - nabíjajú všetky nabíjačky rovnako rýchlo a môžu spôsobiť poškodenie telefónu?

28.11.2016 00:12

Technológie USB zjednotili takmer celý svet nabíjania a prenosu dát. Vďaka nim môžeme pomocou jednej nabíjačky dodávať energiu rôznym druhom telefónov aj tabletov. Stále však o nich panujú mýty – nap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá