12.12.2012 0 Comments

Pri nákupe počítačov je treba dávať pozor nielen a hardvér, ale aj na legálnosť softvéru

V mnohých domácnostiach pribudne po Vianociach počítač, pričom používatelia budú riešiť otázku, ako svoje počítače vybaviť potrebným softvérom. Podľa protipirátskej organizácie BSA - The Sofware Alliance, sa na Slovensku viac než 40 percent softvéru používa stále nelegálne.

„Vianoce sú tradične spojené s nákupmi a počítače patria k populárnym darčekom. Rovnako koncom roka aj firmy nakupujú vo väčšom objeme počítačovú techniku spolu so softvérom. Pri nákupe počítačov odporúčam dávať pozor nielen na hardvér, ale aj na legálnosť softvéru." vysvetľuje JUDr. Adriana Tomanová, právna zástupkyňa BSA na Slovensku.

Najčastejším zdrojom nelegálneho softvéru je podľa informácií BSA internet. On-line kriminalita sa dostáva do popredia a to vďaka takzvaným výmenným sietiam (peer-to-peer alebo ftp serverom), v ktorých sú nástroje na prelomenie ochrany softvéru, nelegálny softvér, filmy a hudba bežne k dispozícii.

Pozornosť kúpe softvéru je však potrebné venovať už pri samotnej kúpe počítačov. Stále sa totiž na Slovensku stáva to, že aj samotní predajcovia počítačovej techniky ponúkajú nelegálny softvér. Napríklad v štyroch predajniach počítačov v Púchove, Považskej Bystrici, Bytči, Ružomberku a Martine bolo mystery shoppingom zistené ponúkanie nelegálneho softvéru do nových počítačov predajcom.

V rámci kontroly v Bytči bol dokonca v spolupráci s políciou zakúpený počítač, do ktorého predajca nainštaloval nelegálny MS Windows a MS Office. Polícia preto začala trestné stíhanie voči predajcovi za porušovanie autorského práva.

BSA dlhodobo upozorňuje na to, že používanie a šírenie nelegálneho softvéru v domácnostiach alebo vo firmách je protizákonné. Preto BSA tento rok vyzývala najmä firmy, aby si zlegalizovali používaný softvér čím skôr. Nákup počítačového softvéru patrí k rovnakým komoditám ako počítače, tlačiarne a iná kancelárska elektronika. Firmy by si na ňu mali pravidelne vyčleniť finančné prostriedky. Pokiaľ sa firma rozhodne zlegalizovať softvér ešte v tomto roku, môže si ho započítať ako daňový výdavok.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Biznis

Notebook roka 2016 – hlasovať môžete už teraz

25.10.2016 00:10

Budete to mať naozaj ťažké. Dizajnové zmeny, procesory už siedmej generácie, SSD disky dosahujúce terabajtové hodnoty, a to všetko vtesnané do čoraz tenších šasi. Naopak, herné mašiny sa štíhlej línii ...

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá