Image
18.2.2015 0 Comments

Prezentácie úplne po novom: Prezi a Sway

Ovládanie klasických nástrojov na vytváranie prezentácií, či už je to PowerPoint (Microsoft), Keynote (Apple), alebo Slides (Google), patrí k základnej počítačovej gramotnosti, no tieto aplikácie sú si veľmi podobné. Ak chcete svojou prezentáciou zaujať, mali by ste vyskúšať niečo iné. V článku predstavíme dve webové služby na tvorbu veľmi pútavých prezentácií.

Prezi (prezi.com)

Prezi od maďarských autorov je výkonný nástroj na tvorbu efektných a elegantných animovaných prezentácií, ktoré určite dokážu zaujať auditórium. Napriek tomu, že ide o výkonný nástroj so širokou paletou možností, výučbové video, ktoré vás oboznámi so základmi, s ktorými vystačíte na tvorbu prvej prezentácie, má menej ako 3 minúty. Filozofia vytvárania prezentácií je úplne odlišná od klasických aplikácií spomenutých v úvode článku. Prezentáciu tvorí jediná veľká plocha, na ktorú umiestňujete myšlienky, nápady, komentáre a podobne. Obsahovo ide o text, obrázky, prípadne videá z YouTube. Dôležitosť jednotlivých entít prezentácie môžete zdôrazniť napríklad zväčšením či zvýraznením prostredníctvom grafickej úpravy. Jednotlivé myšlienky a s nimi súvisiace entity môžete kedykoľvek premiestniť či zoskupiť do blokov. Túto filozofiu si veľmi pochvaľujú ľudia, ktorí síce majú ideu a zámer, ktorý chcú prezentovať, ale na začiatku tvorby prezentácie ešte nemajú ujasnenú jej štruktúru. Pri klasických prezentáciách totiž po titulnom slide nasleduje štruktúra prezentácie v podobe zoznamu tém. Veľakrát pri týchto aplikáciách myšlienka ustupuje štruktúre alebo sa tvorcovia prezentácií vynájdu tak, že úvodný slide so zoznamom tém urobia až nakoniec. Pri webovej prezentačnej službe Prezi je prioritná myšlienka a forma je až druhotná. Intuitívny postup pri tvorbe prezentácie je taký, že najskôr rozmiestnite na ploche kľúčové myšlienky a s nimi súvisiaci text a grafické prvky. V druhej fáze potom myšlienky usporiadate a definujete poradie ich prezentovania. Postup je teda prakticky identický s tvorbou myšlienkových máp.

Aby ste mohli vytvárať prezentácie, na webovej stránke služby si vytvoríte vlastné konto, v ktorom budú uložené aj vaše prezentácie, takže ich budete mať kedykoľvek k dispozícii. Môžete si ich však uložiť aj na disk a prehrať v aplikácii. Využiť môžete niektorú s predinštalovaných šablón, napríklad na tvorbu firemných prezentácií, myšlienkových máp alebo na analýzu SWOT. V bezplatnej verzii sú vaše prezentácie verejné. V tejto verzii máte k dispozícii 100 MB cloudového priestoru. Aplikácia na off-line tvorbu prezentácií je k dispozícii pre platformy Windows, Mac, iPad a iPhone. Dá sa však využiť až od verzie PRO.

prezi1.png

Výber šablón na vytvorenie prezentácie

prezi2.png

Koncepcia Prezi umožňuje kedykoľvek usporiadať poradie a určiť dôležitosť myšlienok

Služba Prezi je v základnej verzii zadarmo, pre študentov a učiteľov je zadarmo aj v rozšírenej verzii ENJOY. Cena edície ENJOY je 4,92 USD mesačne (59 USD ročne) a za edíciu PRO mesačne zaplatíte 13,25 USD (159 USD ročne).

Verdikt PCREVUE

Môžeme potvrdiť, že tvorba prezentácií je napriek odlišnej filozofii veľmi jednoduchá a intuitívna. Na úvod vám skutočne stačia postupy uvedené v trojminútovom inštruktážnom videu. Lacnejšia verzia ENJOY v porovnaní s bezplatnou disponuje 500 MB úložným priestorom a umožňuje len odstrániť z prezentácie logo PREZI a nastaviť možnosti zdieľania prezentácií, takže na komerčné použitie sa hodí skôr verzia PRO, ktorá podporuje aj tvorbu prezentácií off-line a pokročilé editovanie obrázkov. Používateľ má k dispozícii 2 GB cloudového priestoru.

Sway (sway.com)

Táto aplikácia je od Microsoftu a veľmi pravdepodobne bude súčasťou budúcej verzie kancelárskeho balíka. Umožňuje tvorbu interaktívnych a atraktívnych webových prezentácií. Prezentácie môžu obsahovať prakticky akýkoľvek obsah, napríklad text, tabuľky, firemnú grafiku, obrázky, animácie aj videá. Koncepcia Sway je navrhnutá tak, aby umožnila používateľom rýchlo vytvárať a zdieľať nielen pútavé klasické prezentácie, ale aj iné formy obsahu. Napríklad ktokoľvek môže vytvoriť jednoduchý web, marketingový špecialista by mohol využiť Sway na vytvorenie firemných prezentačných brožúr alebo hobby domáci majstri by sa mohli podeliť o svoje skúsenosti formou kompletných videonávodov krok za krokom.

Vytvorenie prezentácie spočíva de facto v napĺňaní šablón vlastným obsahom, ktorý chcete vo vhodnej forme prezentovať. Informácie a myšlienky a s nimi súvisiace obrázky, videá, dokumenty a iné objekty môžete do projektu presúvať buď priamo metódou drag-and-drop, prípadne posielať z mobilných aplikácií. Túto možnosť oceníte na rôznych exkurziách, výletoch, hobby výstavách, prípadne kedykoľvek, keď vás niečo relevantné napadne. Pri finalizácii prezentácie už len jednotlivé myšlienky usporiadate. Základným pilierom prezentácie môže byť kľúčová myšlienka, prípadne príspevok zo sociálnej siete alebo čokoľvek iné. Okolo tohto piliera potom prezentáciu rozvetvujete horizontálne, prípadne štruktúrovane do hĺbky.

sway1.png

V aktuálnej verzii je výber šablón na usporiadanie obsahu dosť obmedzený

sway2.png

Tvorba obsahu

sway3.png

Prezentácia môže mať vzhľad klasickej webovej stránky alebo aplikácie typu hub

V čase písania článku bolo možné konto Sway vytvoriť len na základe vlastnej nominácie na webe projektu. Predpokladáme, že čoskoro (po predstavení novej verzie Office) budú k dispozície aj aplikácie Sway pre najpopulárnejšie platformy - nielen pre Windows Phone, ale aj iOS. Pri Androide bude musieť Microsoft asi vymyslieť pre aplikáciu iný názov, pretože v Google Play je pod názvom Sway bezvýznamná aplikácia prezentujúca aktivity nočného klubu, ktorá má 500 stiahnutí.

Verdikt PCREVUE

Výsledná prezentácia je kedykoľvek dostupná na webe. Veľmi dobre sa dokáže prispôsobiť rozmerom a rozlišovacej schopnosti displejov, takže veľmi dobre vyzerá na projekčnom plátne, monitore, tablete aj mobilnom telefóne. Auditórium môže zdieľať obsah prezentácií Sway s ostatnými nielen cez web, ale aj na niektorých sociálnych sieťach vrátane Facebooku a Twitteru. V porovnaní z Prezi nie je k dispozícii úplne voľné rozmiestnenie obsahu. Predpokladáme však, že vo finálnej verzii bude Sway podstatne zlepšený.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá