Image
16.4.2014 0 Comments

Prevádzka aplikácií pre Windows XP pod Linuxom Mint

linux_mint.png V súvislosti s ukončením podpory Windows XP sa na webe objavilo množstvo názorov, ako tento systém najlepšie nahradiť. Alternatívou nie sú len novšie Windows 7/Windows 8, ale prekvapivo aj Linux Mint pri použití hypervízora. Táto kombinácia určite stojí prinajmenšom za vyskúšanie.

Virtuálny stroj umožňuje beh jedného operačného systému na inom a vďaka tomu, že dnešné procesory podporujú virtualizáciu natívne, nedochádza k žiadnym výkonnostným stratám. Je to vlastne samostatný počítač, ktorý je spravovaný práve programom nazvaným hypervízor. Pre Linux existuje veľa kvalitných hypervízorov, ako napríklad VMware Player, Kernel Virtual Machine (KVM) či Oracle VM VirtualBox.

Napokon aj v prípade Windows 7 prišiel Microsoftu v rámci snáh o udržanie kompatibility s podobným riešením a doplnok XP mode je vlastne len virtuálny stroj pracujúci s imidžom Windows XP Professional SP3. Pokiaľ sa však neobmedzíte len na spomínaný doplnok od Microsoftu a sami si vyberiete hypervízor, máte voľnosť v inštalovaní akejkoľvek staršej verzie Windows, napríklad aj NT alebo 2000. Alebo napríklad novšej Visty, pokiaľ jeju nechcete venovať samostatné PC, ale potrebujete pod ňou uskutočniť určité testy.

Windows XP na virtuálnom stroji v praxi

Vopred treba upozorniť, že žiadny hypervízor nevyrieši problém konca podpory Windows XP a neurobí tento systém bezpečnejším, pretože bezpečnostné zraniteľnosti vo Windows XP budú stále. Výhodné je však oddelenie tohto OS od zvyšku systému a možnosť jeho spustenia len v situácii, keď je to skutočne potrebné. Možno takisto vypnúť určité funkcie, napríklad sieťové pripojenie, čo riziká ďalej eliminuje.

Zamerajme sa bližšie na spomenutý Oracle VM VirtualBox, ktorý je k dispozícii zadarmo. Ako pri iných hypervízoroch vyberiete na prevádzku Windows XP, aké zdroje má systém používať. Skúsenosť je taká, že s prideleným 1 GB RAM nebeží virtuálny stroj s Windows XP príliš svižne, a preto sa odporúča alokovať aspoň 2 GB. Výkon procesora nie je v tomto prípade rozhodujúci. Ako disk je vhodné vytvoriť VirtualBox Disk Image (VDI) s pevnou veľkosťou - jej stanovenie záleží na vašich potrebách.

Naň potom Windows XP klasicky nainštalujete. Len pozor na platnosť vašej licencie, pretože OEM licencie sú viazané na pôvodný hardvér a nemožno ich prenášať medzi počítačmi (inými slovami, pokiaľ ide o rovnaký PC, ktorý bol predtým zakúpený s OEM Windows XP, potom by jeho prevádzka vo virtuálnom stroji pod Linuxom Mint nemal byť z hľadiska licencie teraz problém). Vcelku je používateľská skúsenosť s behom Windows XP na virtuálnom stroji pomerne slušná a takmer nespoznáte, že nepracujete na „holom železe", ale vo virtuálnom stroji.

VirtualBox môže byť nastavený tak, aby Linux Mint a virtuálne Windows XP zdieľali súbory, adresáre a aby dokonca bolo možné kopírovať dáta medzi systémami pomocou klasickej schránky a funkcie copy & paste. Ak si na beh dvoch operačných systémov zvyknete, ide o veľmi šikovnú vec. A stále je to bezpečnejšie riešenie než kompletne pracovať na dosluhujúcom Windows XP.

Je to systémové alebo len núdzové riešenie?

Na virtuálnom Windows XP môžete inštalovať všetky potrebné aplikácie, ako ste boli zvyknutí z minulosti. Len si dajte pozor na tie, ktoré vyžadujú prístup k sieti, pretože potom rastú riziká napadnutia. No aj tak by sa útok s najväčšou pravdepodobnosťou obmedzil len na virtuálny stroj, keby útočník nenašiel aj zraniteľnosť v hypervízore a tú využil na napadnutie hosťujúceho operačného systému. Takýto scenár je však pomerne nepravdepodobný, ak pôjde o bežný pracovný počítač bez väčšieho strategického významu, na ktorý by niekto naplánoval cielený útok.

Možno sa pýtate, aký zmysel má prevádzka Windows XP na virtuálnom stroji. Samozrejme, že najlepšie riešenie je kompletná migrácia na modernejší OS, ale sú prípady, keď takýto krok nie je možný a prevádzka Windows XP vo virtuálnom stroji je potom bezpečnejšia, než nechávať v sieti počítač s už nepodporovaným OS. Virtuálny Windows XP použijete len v prípade potreby prevádzkovať aplikáciu, ktorú inak nespustíte. Ak je virtuálny stroj vypnutý, žiadne nebezpečenstvo útoku nehrozí. Ak vo firme navyše používate Linux, môže pre vás byť tento krok prirodzeným a nenásilným riešením.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá