Image
13.8.2014 0 Comments

Prestížne svetové ocenenie pre Úrad geodézie, kartografie a katastra SR

urad-geodezie-kartografie-katastra-SR copy.jpgÚrad geodézie, kartografie a katastra SR  získal za svoj projekt ZB GIS (Základná báza údajov pre geografický informačný systém) prestížne svetové ocenenie Special Achievement in GIS (SAG) na medzinárodnej konferencii ESRI v San Diegu. Celosvetové uznanie získal Úrad za projekt, ktorý rieši komplexný prístup k správe referenčných priestorových údajov tzv. základnej bázy údajov pre geografické informačné systémy (ZBGIS®). Ide o ďalšie služby poskytované v rámci informatizácie verejnej správy ako súčasť eGovernmentu, ktoré prispievajú k zrýchleniu a skvalitneniu  výkonu verejnej správy v Slovenskej republike.

Z rúk prezidenta ESRI Jacka Dangermonda putuje na Slovensko cena, ktorá sa udeľuje výnimočným aplikáciám geoinformačných technológií. „Veľmi si vážime cenu SAG, ktorá oceňuje víziu, iniciatívu, usilovnú prácu a inovatívne využitie technológie pre geografické informačné systémy. Na príprave a realizácii projektu sa podieľal tím skúsených odborníkov z nášho úradu. Bol ocenený komplexný prístup k riešeniu, zberu, správe, aktualizácii, kontrole kvality až po poskytovanie referenčných priestorových údajov našim klientom,“ uviedla Ing. Mária Frindrichová, predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.

ZBGIS® je databáza základných topografických objektov z územia Slovenskej republiky, opisuje ich geometrické a tematické vlastnosti. Slúži ako zdroj údajov na tvorbu základného štátneho mapového diela, ale aj ako základný údajový podklad na budovanie ostatných geografických informačných systémov vo verejnej správe. V rámci projektu boli sprístupnené mapové podklady vytvorené zo ZBGIS®  prostredníctvom webových mapových služieb, údaje a služby sú opísané metaúdajmi, aby boli jednoducho a rýchlo vyhľadateľné. K dispozícii je aj transformačná služba na transformáciu medzi rôznymi súradnicovými a výškovými systémami a takisto konverzná služba na prevod medzi rôznymi formátmi priestorových údajov.

Projekt ZBGIS® bol riešený v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti. Realizáciou projektu ZBGIS® sa dosiahlo sprístupnenie elektronických služieb ZB GIS pre verejnosť, zabezpečila sa komfortnejšia spolupráca s používateľmi ZB GIS, zvýšila sa dostupnosť údajov ZBGIS® a v nemalej miere sa zvýšila spolupráca s orgánmi verejnej správy pri budovaní informačných systémov. Výsledky projektu sú k dispozícii na www.geoportal.sk.

Viac informácií o cenách Special Achievement in GIS, ako aj opis nasadenia technológie ESRI na ÚGKK SR nájdete na webových stránkach ESRI.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

ITAPA 2016: Make IT Easy – Príde Pellegrini, Mikloš z Ukrajiny, aj vynálezca patentov Cullis z Kanady

27.10.2016 00:07

Desiatky inšpiratívnych domácich aj zahraničných spíkrov a stovky lídrov a manažérov z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce a NGO sa 14.-15. novembra stretnú na kongrese ITAPA v Bratislave, a ...

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá