Image
13.8.2014 0 Comments

Prestížne svetové ocenenie pre Úrad geodézie, kartografie a katastra SR

urad-geodezie-kartografie-katastra-SR copy.jpgÚrad geodézie, kartografie a katastra SR  získal za svoj projekt ZB GIS (Základná báza údajov pre geografický informačný systém) prestížne svetové ocenenie Special Achievement in GIS (SAG) na medzinárodnej konferencii ESRI v San Diegu. Celosvetové uznanie získal Úrad za projekt, ktorý rieši komplexný prístup k správe referenčných priestorových údajov tzv. základnej bázy údajov pre geografické informačné systémy (ZBGIS®). Ide o ďalšie služby poskytované v rámci informatizácie verejnej správy ako súčasť eGovernmentu, ktoré prispievajú k zrýchleniu a skvalitneniu  výkonu verejnej správy v Slovenskej republike.

Z rúk prezidenta ESRI Jacka Dangermonda putuje na Slovensko cena, ktorá sa udeľuje výnimočným aplikáciám geoinformačných technológií. „Veľmi si vážime cenu SAG, ktorá oceňuje víziu, iniciatívu, usilovnú prácu a inovatívne využitie technológie pre geografické informačné systémy. Na príprave a realizácii projektu sa podieľal tím skúsených odborníkov z nášho úradu. Bol ocenený komplexný prístup k riešeniu, zberu, správe, aktualizácii, kontrole kvality až po poskytovanie referenčných priestorových údajov našim klientom,“ uviedla Ing. Mária Frindrichová, predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.

ZBGIS® je databáza základných topografických objektov z územia Slovenskej republiky, opisuje ich geometrické a tematické vlastnosti. Slúži ako zdroj údajov na tvorbu základného štátneho mapového diela, ale aj ako základný údajový podklad na budovanie ostatných geografických informačných systémov vo verejnej správe. V rámci projektu boli sprístupnené mapové podklady vytvorené zo ZBGIS®  prostredníctvom webových mapových služieb, údaje a služby sú opísané metaúdajmi, aby boli jednoducho a rýchlo vyhľadateľné. K dispozícii je aj transformačná služba na transformáciu medzi rôznymi súradnicovými a výškovými systémami a takisto konverzná služba na prevod medzi rôznymi formátmi priestorových údajov.

Projekt ZBGIS® bol riešený v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti. Realizáciou projektu ZBGIS® sa dosiahlo sprístupnenie elektronických služieb ZB GIS pre verejnosť, zabezpečila sa komfortnejšia spolupráca s používateľmi ZB GIS, zvýšila sa dostupnosť údajov ZBGIS® a v nemalej miere sa zvýšila spolupráca s orgánmi verejnej správy pri budovaní informačných systémov. Výsledky projektu sú k dispozícii na www.geoportal.sk.

Viac informácií o cenách Special Achievement in GIS, ako aj opis nasadenia technológie ESRI na ÚGKK SR nájdete na webových stránkach ESRI.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá