SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Prenosný profík

Archív NXT
0

Akú odpoveď dostanete, keď sa človeka spýtate, aký laptop by chcel? „Musí byť výkonný, ale zároveň ľahko prenosný," tak bude pravdepodobne znieť požiadavka veľkého množstva ľudí. Laptop, ktorý je malý, ale nemá dostatočný výkon, vám na náročnejšie úlohy nepostačí. Podobne notebook, ktorý má výkon highendovej pracovnej stanice, ale zároveň hmotnosť štyri kilá, sa vám nebude chcieť vláčiť so sebou a bude chýbať práve vtedy, keď ho budete potrebovať. Aj preto sú notebooky často riešenia, ktoré prinášajú to najlepšie z oboch svetov.

Apple MacBook Pro prichádza v 13- a 15-palcovom vyhotovení

Tieto preferencie mal na pamäti Intel, keď vyvinul koncept ultrabookov, ktoré sa v posledných rokoch stali veľmi populárnymi. Apple MacBook Pro s displejom Retina sa medzi ne síce oficiálne neradí, ale aj tak ho možno považovať za ultrabook. A je to model vysokého rangu, ktorý na rozdiel od MacBooku Air uspokojí aj potreby ľudí, ktorí pracujú na počítači so zložitými aplikáciami. Najmenší v profesionálnom rade laptopov Apple ponúka vysoký výkon v úzkom a malom tele. Hlavným predajným argumentom je však obrazovka Retina, ktorá ponúka extra vysoké rozlíšenie.

Displej

Apple vynakladá veľké úsilie, aby svoj displej prezentoval ako najlepší v triede. Displeje Retina majú spravidla dvakrát také rozlíšenie ako porovnateľný počítač bez tejto špecifikácie. Kým klasický 13-palcový MacBook Pro má rozlíšenie 1280 × 800, verzia Retina ho má dvakrát také, teda 227 pixelov na palec (PPI). Aj keď to je hustota, ktorá ďaleko zaostáva za kvalitnými displejmi na mobiloch, v prípade použitia na laptope je to vskutku dostačujúce a jednotlivé pixely sa pri bežnom použití prakticky nedajú rozoznať.

Aby neboli texty a ikony ako mravce, Apple to vyriešil tak, že v rozhraní jeden pixel predstavuje štyri na obrazovke. Vďaka tomu je všetko také veľké ako na bežnom monitore s nízkym rozlíšením, ibaže oveľa ostrejšie a krajšie.

Samozrejme, aby sa aplikácia zobrazovala ostro, musí byť prispôsobená. Kým v roku 2012 pri prvom retinovom MacBooku človek narazil na veľké množstvo aplikácií, ktoré neboli prispôsobené a boli oproti zvyšku systému viditeľne rozpixelované, v roku 2014 je neoptimalizovaná aplikácia vcelku zriedkavosť. Na vysoké rozlíšenie sú prispôsobené prakticky všetky - či už sú z dielne Applu, alebo od tretích strán. V tých menej rozšírených možno občas nájsť nejaké rozpixelované tlačidlá, ale to je najmenej. Inak je to pri prehliadaní webu. Tam používateľ narazí na to, že takmer všetky obrázky, ikony či ďalšie grafické prvky sú neostré. Ozaj dobre vyzerá iba zopár z veľkých stránok, napríklad Facebook či Wikipédia.

Miernou nevýhodou môže byť fakt, že hoci všetko je ostrejšie, na obrazovku sa toho zmestí iba toľko ako na bežný displej s rozlíšením 1280 × 800 bodov, čo je pomerne málo. Na mnohých 11-palcových notebookoch býva vyššie rozlíšenie. Navyše niektoré profesionálne programy vyžadujú viac priestoru, než ponúka testovaný Mac. Adobe After Effects CC uvádza v systémových požiadavkách aspoň 1440 horizontálnych bodov. Apple síce umožňuje zmeniť nastavenie displeja na 1440 × 900 alebo 1680 × 1050 pixelov, no ani v jednom prípade nezískate taký dobrý obraz ako pri základnom rozlíšení. Displej Retina sa teda dá hodnotiť ako skvelá vec, ktorá však nie je bez háčikov.

MBPRD13_Aperture.jpg

Displej Retina je super, ale pozor na to, že naň musia byť prispôsobené aplikácie aj webové stránky

Je dosť mobilný?

MacBook Pro mal ešte niekoľko generácií dozadu vo svojej 13-palcovej verzii zhruba dva a pol centimetra hrúbky a vyše dvoch kíl hmotnosti. Súčasná generácia je na tom podstatne lepšie. S hmotnosťou 1,57 kg a hrúbkou 18 mm nemá ďaleko od MacBooku Air alebo ultrabookov iných značiek. Podľa posledných špecifikácií Shark Bay sa do skupiny ultrabookov môžu radiť laptopy v hrúbke pod 20 milimetrov, takže Pro má ešte malú rezervu.

Autor tejto recenzie je momentálne používateľom MacBooku Air 11" s hmotnosťou 1,08 kg a hrúbkou 17 mm. Rozdiel v hmotnosti retinového Macu sa pri prenášaní dal pocítiť, rameno sa však nenamáhalo. Pri používaní na kolenách bol rozdiel ešte menej citeľný a pol kila navyše veľa nespravilo. Napriek tomu, že nie je Air, počítač stále pôsobí dojmom mimoriadne spratného a malého notebooku.

Mobilitu nového MacBooku zlepšuje aj úžasná výdrž batérie, za čo vďačíme architektúre Haswell. Apple uvádza, že vydrží 9 hodín, čo sa má vzťahovať na prehliadanie webu alebo na prehrávanie filmov v iTunes. Už prvé nezávislé recenzie však hovorili, že v praxi to môže byť ešte lepšie, a my sme to v testovaní tiež potvrdili. Pri veľmi nenáročnej práci (bežal len textový editor) vydržala batéria dokonca 13 hodín. Keď sme súčasne pracovali v niekoľkých kancelárskych programoch, namerali sme 9 hodín výdrže. Ak bola k tomu pustená on-line streamovaná hudba a web, počítač zvládal 7,5 hodiny. Museli sme vyvinúť veľkú snahu a spustiť množstvo náročnejších programov, len vtedy sa výdrž znížila na stále vcelku akceptovateľných 5 hodín.

Nový systém prináša aj niekoľko príjemných softvérových zlepšení, ktoré môžu v praxi predĺžiť výdrž na jedno nabitie. Po kliknutí na ikonu batérie v menu totiž systém zobrazuje, ktoré programy momentálne spotrebúvajú najviac energie. Používateľ tak ľahko odhalí neoptimalizované aplikácie. Ďalšie zlepšenie je funkcia App Nap. Tá, zjednodušene povedané, uspáva programy, ktoré sú na pozadí, aby nespotrebúvali energiu. A po kliknutí ich opäť rozmrazí.

Je dosť výkonný?

Hlavný praktický rozdiel, ktorý okrem obrazovky odlišuje Pro od Airu, je v jeho výkone. Nami testovaný MacBook mal dvojjadrový procesor Intel Core i5 s mikroarchitektúrou Haswell a frekvenciou 2,4 GHz. Ďalej obsahoval 8 GB operačnej pamäte typu DDR3L a pevný disk s objemom 256 GB.

V počítači je integrovaný grafický čip Intel Iris 5100. MacBook Pro preto zrejme nebude vhodný pre náruživých hráčov, no to nie je asi ani jeden Mac. Pre tých ostatných však poskytuje solídny výkon pri všetkých úlohách. Intel Iris je totiž oproti svojmu generačnému predchodcovi Intel HD výrazne lepší bez toho, aby ohrozil výdrž batérie.

Úplne základný retinový MacBook Pro za 1299 eur má kontroverzné parametre. Objem 128 GB na disku je pomerne malý, obzvlášť ak uvážime, že človek bude na podobný počítač zrejme inštalovať profesionálny softvér. Ešte horšie je na tom RAM, ktorá je v základnom modeli iba 4 GB a nie je rozšíriteľná. Aj preto je pre ľudí, ktorí si kupujú počítač na dlhší čas a chcú na ňom robiť viac než základné úkony, nevyhnutný aspoň stredný model, ktorý sme aj testovali.

MacBook Pro Retina obsahuje solid-state disk, ktorý je pripojený pomocou štandardu PCI Express, ktorý je rýchlejší, ako je bežné. V našom testovaní disku programom Blackmagic Disk Speed Test sme dosahovali rýchlosť zápisu približne 560 MB/s, čo je nielen rádovo vyššie ako na mechanickom pevnom disku, ale zároveň aj nezanedbateľne rýchlejšie ako priemerné disky SSD. Rýchlosť čítania z disku sa pohybovala medzi 690 a 760 MB/s. Podobné rýchlosti zaručujú bleskové štartovanie systému alebo náročnejších programov.

Testovaný Mac je veľmi rýchly počítač, ktorému dnes nerobí problém takmer nič. Vysoký výkon je príjemný aj pri bežných veciach. Napríklad pri otváraní je počítač už prebudený zo spánku a beží skôr, než je obrazovka úplne otvorená. A počítač je takmer dokonale tichý, nerobí veľký hluk dokonca ani vtedy, keď sa ventilátor roztočí na vyššie obrátky.

Smutne však pôsobí fakt, že medzi ním a 15-palcovou verziou, ktorá má procesor Intel Core i7, je stále veľká priepasť. Podľa databázy benchmarku Geekbench dosahuje menšia verzia skóre okolo 5500 bodov. Základná 15" verzia získava až dvojnásobok bodov, okolo 11 000. Inak povedané, je asi dvakrát rýchlejšia, aspoň pri nárazových úlohách.

Najnovšie periférie

Počítač disponuje dvoma portmi USB 3.0, dvoma portmi Thunderbolt, výstupom HDMI, slotom na karty SD a vstupom a výstupom audia, ktoré sú spojené v jednom porte. Macu teda nechýba nič, čo by od neho človek očakával, hoci vstupov USB by mohlo byť pokojne dvojnásobné množstvo.

Zo stránky bezdrôtovej komunikácie spĺňa 13-palcový laptop všetky najnovšie štandardy. Počítač sa pripojí na rýchlejšiu sieť Wi-Fi 802.11ac a podporuje zároveň aj staršie kategórie a, b, g, n. Konektivita funguje aj cez Bluetooth 4.0. Vyčítať by sa dala asi len chýbajúca podpora pre Intel Wireless Display, ktorú ultrabooky štandardne majú, Apple s Intelom však v tomto nešli spoločnou cestou.

MBPRD15_PSL_OP.jpg

Z rozhraní MacBooku Pro nechýba nič, priali by sme si však viac portov USB, možno aj na úkor jedného z portov Thunderbolt

Čo prináša Mavericks?

MacBook má predinštalovaný najnovší OS X vo verzii Mavericks. Okrem zlepšení súvisiacich s batériou, opísaných v predchádzajúcich riadkoch, prináša aj viacero ďalších zmien. Je to napríklad zlepšený Finder, ktorý má tagy a taby. Na Macu pribudli aj dve nové aplikácie - iBooks, určený na čítanie kníh, a Maps so satelitnými mapami od Applu. Od predchádzajúcej verzie je prítomná aj podpora pre systémové upozornenia a notifikačný panel. Veľmi osožný môže byť aj Power Nap. Je to funkcia, keď sa uspatý a odložený laptop v pravidelných intervaloch pokúsi pripojiť na sieť, aby stiahol nové maily či aktualizoval ďalšie aplikácie.

Pri testovaní sme narazili aj na jednu chybu. Raz znenazdania vypadol zvuk v celom systéme a na vyriešenie problému sme museli reštartovať zariadenie. Podľa internetových diskusií sa tento jav vyskytuje častejšie a Applu sa ho stále nepodarilo odstrániť.

Vcelku sa Mac vďaka zmenám oveľa viac podobá na iPhone či iPad. To môže byť pre jednu časť používateľov dobré, tí ostatní však nevidia veľa hmatateľných zlepšení. Napríklad notifikácie systému môžu byť zavše otravné a to, že systém v predvolenom nastavení odmieta spustiť aplikácie od neznámeho vývojára, určite náročnejším používateľom nepomáha. Pre ľudí, ktorí majú radi spôsob, ako Apple pracuje, Mavericks nie je dostatočný dôvod, aby svoj názor zmenili. A naopak.

Kúpiť či nekúpiť?

MacBook Pro s obrazovkou Retina má svoje muchy vo forme slabšej grafiky, občasnej chyby s reproduktormi a malého reálneho priestoru na obrazovke. Napriek tomu sa mu darí plniť prísľub - počas testovania nás presvedčil, že veľmi dobre spája výkon a prenosnosť. Za cenu 1499 eur zároveň už nie je taký nedosiahnuteľný ako predchádzajúce verzie a dostáva sa do konkurencie s ostatnými ultrabookmi.

Ak chcete mať iba jeden počítač, ktorý budete zhruba rovnako používať doma aj na cestách, spomedzi ponuky Applu ide asi o najlepšieho kandidáta.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať