Image
27.2.2015 0 Comments

Prekvapenie? Najzraniteľnejším operačným systémom v roku 2014 bol OS X od Applu

OS_X.jpg V poslednom čase v médiách venujúcich sa technológiám rezonuje štúdia vydaná spoločnosťou GFI, hodnotiaca úroveň zabezpečenia jednotlivých operačných systémov v roku 2014. Podľa jej výsledkov sa najzraniteľnejším systémom minulého roka stal prekvapujúco OS X od Applu. Druhý najväčší počet zraniteľností bol zaznamenaný v mobilnom operačnom systéme iOS tej istej spoločnosti a tretie miesto patrí linuxovému kernelu.

gfi_operating_systems_vulnerability.jpg

V priebehu roka 2014 bolo hlásených dovedna 147 zraniteľností pre OS X, z toho 64 bolo hodnotených ako vážne a 67 ako stredne závažné. V iOS sa zaznamenalo dovedna 127 chýb v zabezpečení ( z toho 32 vážnych a 72 stredne závažných). V linuxovom kerneli sa vlani objavilo 119 chýb ( z toho 24 vážnych a 74 stredne závažných).

Na prekvapenie až za touto trojicou nasledujú rôzne verzie operačného systému Windows, pričom ako najbezpečnejšia sa ukázala dnes už zaniknutá platforma Windows RT.

Správa, samozrejme, vyvolala námietky zo strany Applu. Spoločnosť poukazuje najmä na to, že GFI do nej zahrnulo len opísané a už opravené zraniteľnosti, neodráža teda celkovú bezpečnosť OS. Apple hlási každý opravený bezpečnostný problém, navyše jedna chyba môže byť zahrnutá dvojmo - pre OS X aj iOS, pretože sa ich často týkajú rovnaké zraniteľnosti. Navyše platforma Windows nie je v správe obsiahnutá súhrnne, ale rozčlenená na jednotlivé verzie.

Spoločnosť GFI sa bráni tým, že jednotlivé operačné systémy sú odlišné a ťažko ich zoskupovať. A napríklad na rozdiel od Windows linuxový kernel môže byť aktualizovaný nezávisle od zvyšku operačného systému, preto je ťažké spojiť zraniteľnosť v linuxovom jadre s konkrétnou linuxovou distribúciou. Navyše každá distribúcia môže obsahovať vlastné špecifické chyby. Linux Kernel sa ocitol v hornej časti tabuľky preto, že počet chýb vzťahujúcich sa špecificky na jednotlivé linuxové distribúcie (Red Hat, Debian atď.) je nižší ako počet zraniteľností týkajúcich sa celého operačného systému.

Cieľom správy vraj nebolo viniť niekoho - ani Apple, ani Linux, ani Microsoft. Chcela poukázať len na to, že všetky softvérové produkty majú svoje slabiny. Časté aktualizácie zabezpečenia podľa GFI zvyšujú obľúbenosť produktu. Zámerom bolo poukázať na to, že aktualizácii systému treba venovať väčšiu pozornosť.

A nech je hodnotenie pre Windows akékoľvek lichotivé, jeho súčasť v podobe Internet Explorera si drží prvenstvo v zraniteľnom softvéri. Objavilo sa v ňom vlani až 242 chýb, zatiaľ čo v prípade Chrome, ktorý je na druhom mieste, sa zistilo „len" 124 dier v zabezpečení.

gfi_applications_vulnerability.jpg

Správa upozorňuje IT administrátorov na dôležitosť zaplátania bezpečnostných chýb hneď, ako je aktualizácia k dispozícii.

Týka sa to najmä týchto softvérových produktov:

• Operačné systémy
• Webové prehliadače
• Java
• Produkty Adobe dostupné zadarmo (Flash Player, Reader, Shockwave Player, AIR)

Zdroj: zdnet.com
gfi.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá