Image
22.7.2014 0 Comments

Prehliadač Chrome skracuje výdrž batérie v notebooku

Blesk_prehliadac chrome.jpg Správanie prehliadača Google Chrome v systéme Windows je potenciálne zlá správa pre používateľov notebookov. Môže totiž výrazne ovplyvniť životnosť batérie a dokonca aj spomaliť počítač.

Prečo Chrome „ujedá" z batérie rýchlejšie ako ostatné prehliadače? Ide o to, že udalosti vo Windows bežia v zadaných intervaloch a mimo týchto intervalov procesor spí. Pri nečinnom procese by mal byť interval nastavený na 15,625 ms, ibaže pri Chrome je nastavený na 1 ms. Pri prvom nastavení sa procesor prebúdza 64-krát za sekundu, aby skontroloval udalosti, ktoré si vyžadujú pozornosť. Pri nastavení na 1 ms sa procesor musí prebudiť 1000-krát za sekundu. Ako priznáva aj Microsoft, takéto správanie môže zvýšiť spotrebu energie o 25 %.

Ako je to pri iných prehliadačoch? Ak otvoríte najnovšiu verziu Internet Explorera, nastaví sa tento interval na 15,625 ms a zostane taký, kým prehliadač nemusí robiť činnosť, pri ktorej sa táto rýchlosť musí zvýšiť (napr. prehrávanie videa). Po ukončení takejto činnosti sa hodnota opäť vráti na 15,625 ms. Chrome pracuje na vyššej rýchlosti od otvorenia, až kým sa úplne nezavrie.

Pritom veľa ľudí prehliadač vôbec nezatvára. Ak teda používajú Chrome, ten po väčšinu času bezdôvodne spotrebúva energiu z batérie. Pri počítači napájanom zo siete to nie je taký veľký problém, pretože rozdiely v spotrebe nie sú výrazné. Pri notebooku je však spotreba energie veľmi dôležitá.

Počítače s OS X a linuxové stroje týmto problémom netrpia, pretože majú iný systém práce s časovačom. A neobjavuje sa ani u používateľov Windows, ktorí využívajú prehliadače Internet Explorer či Firefox. Microsoft by tento problém mohol vyriešiť, no je nepravdepodobné, že sa s tým bude ponáhľať. Google vie o záležitosti už od roku 2010, ale takisto ju nerieši. Uvidíme, či sa po tom, čo sa jej dostalo trochu publicity, veci pohnú dopredu.

Zdroj: forbes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 6

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Internet

10 trendov pre tohtoročný trh s mobilnými aplikáciami

18.01.2017 00:15

Na začiatku nového roka sa spoločnosť Resco pozrela na najdôležitejšie trendy, ktoré čaká tento biznis v roku 2017. Výskum spoločnosti App Annie predpokladá, že celkové výdavky spotrebiteľov na nákup ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá