Image
22.7.2014 0 Comments

Prehliadač Chrome skracuje výdrž batérie v notebooku

Blesk_prehliadac chrome.jpg Správanie prehliadača Google Chrome v systéme Windows je potenciálne zlá správa pre používateľov notebookov. Môže totiž výrazne ovplyvniť životnosť batérie a dokonca aj spomaliť počítač.

Prečo Chrome „ujedá" z batérie rýchlejšie ako ostatné prehliadače? Ide o to, že udalosti vo Windows bežia v zadaných intervaloch a mimo týchto intervalov procesor spí. Pri nečinnom procese by mal byť interval nastavený na 15,625 ms, ibaže pri Chrome je nastavený na 1 ms. Pri prvom nastavení sa procesor prebúdza 64-krát za sekundu, aby skontroloval udalosti, ktoré si vyžadujú pozornosť. Pri nastavení na 1 ms sa procesor musí prebudiť 1000-krát za sekundu. Ako priznáva aj Microsoft, takéto správanie môže zvýšiť spotrebu energie o 25 %.

Ako je to pri iných prehliadačoch? Ak otvoríte najnovšiu verziu Internet Explorera, nastaví sa tento interval na 15,625 ms a zostane taký, kým prehliadač nemusí robiť činnosť, pri ktorej sa táto rýchlosť musí zvýšiť (napr. prehrávanie videa). Po ukončení takejto činnosti sa hodnota opäť vráti na 15,625 ms. Chrome pracuje na vyššej rýchlosti od otvorenia, až kým sa úplne nezavrie.

Pritom veľa ľudí prehliadač vôbec nezatvára. Ak teda používajú Chrome, ten po väčšinu času bezdôvodne spotrebúva energiu z batérie. Pri počítači napájanom zo siete to nie je taký veľký problém, pretože rozdiely v spotrebe nie sú výrazné. Pri notebooku je však spotreba energie veľmi dôležitá.

Počítače s OS X a linuxové stroje týmto problémom netrpia, pretože majú iný systém práce s časovačom. A neobjavuje sa ani u používateľov Windows, ktorí využívajú prehliadače Internet Explorer či Firefox. Microsoft by tento problém mohol vyriešiť, no je nepravdepodobné, že sa s tým bude ponáhľať. Google vie o záležitosti už od roku 2010, ale takisto ju nerieši. Uvidíme, či sa po tom, čo sa jej dostalo trochu publicity, veci pohnú dopredu.

Zdroj: forbes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá