Image
22.7.2014 0 Comments

Prehliadač Chrome skracuje výdrž batérie v notebooku

Blesk_prehliadac chrome.jpg Správanie prehliadača Google Chrome v systéme Windows je potenciálne zlá správa pre používateľov notebookov. Môže totiž výrazne ovplyvniť životnosť batérie a dokonca aj spomaliť počítač.

Prečo Chrome „ujedá" z batérie rýchlejšie ako ostatné prehliadače? Ide o to, že udalosti vo Windows bežia v zadaných intervaloch a mimo týchto intervalov procesor spí. Pri nečinnom procese by mal byť interval nastavený na 15,625 ms, ibaže pri Chrome je nastavený na 1 ms. Pri prvom nastavení sa procesor prebúdza 64-krát za sekundu, aby skontroloval udalosti, ktoré si vyžadujú pozornosť. Pri nastavení na 1 ms sa procesor musí prebudiť 1000-krát za sekundu. Ako priznáva aj Microsoft, takéto správanie môže zvýšiť spotrebu energie o 25 %.

Ako je to pri iných prehliadačoch? Ak otvoríte najnovšiu verziu Internet Explorera, nastaví sa tento interval na 15,625 ms a zostane taký, kým prehliadač nemusí robiť činnosť, pri ktorej sa táto rýchlosť musí zvýšiť (napr. prehrávanie videa). Po ukončení takejto činnosti sa hodnota opäť vráti na 15,625 ms. Chrome pracuje na vyššej rýchlosti od otvorenia, až kým sa úplne nezavrie.

Pritom veľa ľudí prehliadač vôbec nezatvára. Ak teda používajú Chrome, ten po väčšinu času bezdôvodne spotrebúva energiu z batérie. Pri počítači napájanom zo siete to nie je taký veľký problém, pretože rozdiely v spotrebe nie sú výrazné. Pri notebooku je však spotreba energie veľmi dôležitá.

Počítače s OS X a linuxové stroje týmto problémom netrpia, pretože majú iný systém práce s časovačom. A neobjavuje sa ani u používateľov Windows, ktorí využívajú prehliadače Internet Explorer či Firefox. Microsoft by tento problém mohol vyriešiť, no je nepravdepodobné, že sa s tým bude ponáhľať. Google vie o záležitosti už od roku 2010, ale takisto ju nerieši. Uvidíme, či sa po tom, čo sa jej dostalo trochu publicity, veci pohnú dopredu.

Zdroj: forbes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá