Image
6.2.2015 0 Comments

Prehľad platov v IT za rok 2014. Za „hranie“ plat aj 2000 €

euro.jpg Už niekoľko rokov sa oblasť informačných technológií a telekomunikácií spája s nadpriemernými platmi, dopytom po odborníkoch a vyššou fluktuáciou zamestnancov. Ani rok 2014 nebol výnimkou. Mzdy v roku 2014 vzrástli priemerne o 4 až 7 % a IT odborníci boli takmer na celom Slovensku žiadaní. Ľudia z IT oblasti nemajú núdzu o zamestnanie, problém nastáva, len ak uchádzač o pracovnú pozíciu nemá vyžadovanú prax, pretože takmer všetky pozície vyžadujú minimálne 2 až 3-ročné skúsenosti v danej oblasti. Tomuto problému však možno predísť absolvovaním brigády či neplatenej stáže.

Požiadavka na ovládanie anglického jazyka je pre absolventov samozrejmosť a stále častejšie sú dopytovaní absolventi so znalosťou nemčiny. Ak ste jazykovo zdatní, môžete si ako absolvent hravo nájsť aj pozíciu v oblastiach ako vývojárstvo, testing či analýzy.

Aký plat majú programátori?

Ak sa zaujímate o oblasti vývojárstva a programovania, s nájdením pracovných ponúk nebudete mať problém. Stále evidujeme veľký záujem o expertov, ktorí sa vyznajú v tradičných technológiách ako Java či .NET, nestratíte sa však ani so skúsenosťami s C++, SQL, Oracle alebo SAP. Platy sú však rôzne a závisia od rokov praxe a kraja, v ktorom sa chcete zamestnať. V oblasti vývoja a programovania sme zaznamenali medzi juniorskými a seniorskými pozíciami rozdiel v mesačnom plate až 600 €. Medzi top pozície patrí napríklad senior architekt. V hlavnom meste, kde je dopyt najvyšší, sa mzdy na tejto pozícii hýbu od 3000 € do 4000 €, v iných väčších mestách je to od 2300 € do 3200 €.

Tester, administrátor Windows alebo operátor helpdesku? Kto zarába najviac?

Odborníci v oblasti testovania softvéru v Bratislave a v Košiciach zarobia v priemere 1500 €. V menších mestách, ako je Žilina, Prešov či Trenčín, je to okolo 1300 €.

Medzi ďalšie vychytené pozície vo svete IT patria administrátori operačných systémov Windows alebo Linux. V praxi sa ukazuje, že každá väčšia firma potrebuje experta, ktorý dokonale ovláda možnosti konkrétneho systému. Správa operačných systémov vynesie skúsenejším zamestnancom z Bratislavy 1500 - 1800 €, v iných mestách okolo 1500 €.

K tým slabšie ohodnoteným vo svojom odvetví patria pracovníci helpdesku alebo hotline poradcovia. Na týchto pozíciách si priemerne zarobia 900 - 1600 €, ale zamestnávatelia od uchádzačov vyžadujú skúsenosti v danej oblasti. Ak sa vypracujete na vedúceho helpdesku, môžete očakávať zaujímavejšie ohodnotenie a oproti svojim podriadeným môžete mať plat vyšší približne o 200 €.

Za „hranie" plat aj 2000 €

Neustále silnie dopyt po aplikáciách a zábavných hrách. V kurze je slovo gamifikácia, a ak neviete, čo to je, rýchlo sa priučte. Nejde len o vytváranie hier pre koncových hráčov. Dôvodom rozvoja tejto oblasti je fakt, že čoraz viac firiem chce zaujať svojich zákazníkov prostredníctvom rôznych AdverGames alebo mobilných aplikácií.

Dnes patrí táto oblasť IT k tým najlepšie plateným. Platy game play programátorov sa v Bratislave pohybujú okolo 2000 € mesačne, pričom v ďalších mestách sa táto hodnota pohybovala okolo 1500 €. Obdobné platové ohodnotenie mali aj weboví dizajnéri, programoví analytici či softvéroví inžinieri. Spokojnejšími v tomto odvetví môžu byť Senior Technology Architekti, ktorých platy sa pohybujú okolo 3000 € a viac.

Je reálne snívať o plate 5000 €?

O vysnívaných platoch v oblasti IT ste už určite neraz začuli. Ako je to naozaj? Mať viac ako 7000 € mesačne na výplatnej páske je možné iba v Nemecku? Nie je to síce pravidlo, ale aj u nás sa to môže stať, a to hlavne vo veľkých medzinárodných firmách. Na Slovensku zarábajú nad 4000 € napríklad výkonní riaditelia na pozíciách ako Chief Technical Officer alebo Chief Information Officer.


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá