Image
28.1.2014 0 Comments

Prehľad: Antivírusy pre Windows dostupné zadarmo

Antivirus-Software.jpg Najmä v súvislosti s tým, ako sa blíži koniec podpory Windows XP a Microsoft už naďalej neumožní stiahnutie bezplatného antivírusu Security Essentials pre tento systém, rastie záujem o alternatívne bezpečnostné riešenia, ktoré by boli k dispozícii aj zadarmo.

Výrobcovia antivírusov už napospol potvrdili, že budú v podpore Windows XP pokračovať aj naďalej (viac pozri článok Prehľad: Dokedy bude váš antivírus podporovať Windows XP?), preto stojí za to urobiť si aspoň prehľad v tom, aké riešenia sú k dispozícii a aké možnosti a obmedzenia majú.

Logicky platí, že veľkí hráči na trhu ponúkajú „odľahčené" verzie svojich riešení často len na domáce a nekomerčné použitie, ale pri troche snahy možno nájsť aj obstojné bezplatné riešenia dostupné pre štátne inštitúcie, školy či dokonca pre bežné komerčné organizácie. Viac už nájdete v nasledujúcom prehľade.

Bezplatné antivírusy na nekomerčné použitie

Avast! Free Antivirus

Bezplatná verzia Avast patrí medzi najobľúbenejšie na trhu a svojimi funkciami môže ľahko konkurovať aj mnohým plateným verziám. Je totiž vybavená kompletnou základnou funkcionalitou vrátane ochrany v reálnom čase, detekciou spajvéru, niekoľkými skenovacími režimami, e-mailovým štítom, ochranou instant messagingu a sieťovou bezpečnosťou. V nezávislých testoch bezplatných antivírusov končí Avast zvyčajne na popredných priečkach. Súčasne je to aplikácia, ktorá je veľmi nenáročná na systémové zdroje, takže na väčšine počítačov ani nespoznáte, že beží.

Čo sa týka podpory operačných systémov, zahŕňa všetko od Windows XP až po 32-bitové a 64-bitové Windows 8.1. Na bezplatné použitie (počas 1 roka) sa však treba po stiahnutí ešte registrovať a Avast má pomerne prepracovaný obchodný model, pomocou ktorého sa snaží používateľov presvedčiť, aby prešli na platenú verziu.

Avira Free Antivirus

Hoci spoločnosť Avira je v SR stále pomerne neznáma, aj jej bezplatný antivírus patrí medzi veľmi dobre vybavené riešenia s bohatou funkcionalitou. Vyznačuje sa hlavne veľmi prívetivým používateľským rozhraním, rýchlou aktualizáciou antivírusových definícií, ochranou v reálnom čase a podporou všetkých edícií Windows od XP SP2. Skenovanie počítača je síce pomalšie, najmä ak máte veľký a veľmi zaplnený disk, ale funguje dôkladne a spoľahlivo. Detekcia sa zameriava na široké spektrum malvéru, ako sú červy, rootkity, trójske kone aj klasické vírusy.

AVG Antivirus Free

Ďalšia stálica na Slovensku je AVG Antivirus Free, údajne vôbec najsťahovanejšie bezplatné bezpečnostné riešenie na svete. Aj to dokáže svojou funkcionalitou smelo konkurovať klasickým komerčným aplikáciám, a hoci je opisované ako úplne základný antivírusový produkt, kombinuje niekoľko modulov, ako sú LinkScanner (technológia prehľadávajúca odkazy na stránkach, či sa za nimi neskrýva škodlivý web), ochrana e-mailov a anti-rootkit.

Veľkou výhodou AVG sú nízke systémové nároky, lebo si vystačí s počítačom s procesorom s taktovacou frekvenciou okolo 1,5 GHz a s 512 MB ​​RAM. Podporované sú tak staršie, ako aj novšie edície Windows, do verzie AVG Antivirus 2013 bol oficiálne podporovaný dokonca aj Windows 2000. Na zakúpenie platenej verzie vás potom AVG bude pravidelne vyzývať prostredníctvom zabudovaných reklám.

Bitdefender Antivirus Free Edition

Ak hľadáte skôr tradičnejšie poňaté antivírusové riešenie, ktoré nebude súčasne zložitou a veľkou aplikáciou a navyše je úplne zadarmo, môže pre vás byť dobrou voľbou Bitdefender Antivirus Free Edition.

Bitdefender Antivirus Free Edition zahŕňa široké spektrum služieb, ako je ochrana proti vírusom v reálnom čase, rýchly sken systému, naplánované skenovanie alebo hoci prepínateľné používateľské rozhranie, ktoré bude zodpovedať potrebám začiatočníkov i pokročilejších používateľov. Prepracovaný je aj systém notifikácií, podozrivé súbory možno odosielať na analýzu do laboratórií Bitdefendera. Aj v tomto prípade sú systémové nároky nízke, výrobca však odporúča v prípade intenzívnych aktivít na internete využiť radšej komplexnejšie komerčné riešenie.

Medzi ďalšie podarené bezpečnostné riešenia zadarmo možno zaradiť Panda Cloud Antivirus Free Edition alebo ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall, ktorý možno navyše využívať bezplatne nielen na domáce nasadenie, ale legálne aj pre neziskové organizácie, štátne inštitúcie, vládne agentúry a pre školy.

Bezpečnostné riešenia na komerčné i nekomerčné použitie

Comodo AntiVirus

Hoci toto riešenie nepatrí medzi najznámejšie, určite môže svojou výbavou a funkciami veľkým značkám smelo konkurovať. Comodo AntiVirus je vybavený ochranou v reálnom čase, rýchlymi automatickými aktualizáciami či dokonca technológiou Defense+ na možnosť spúšťania podozrivých aplikácií v sandboxe (teda v izolovanom prostredí). Medzi ďalšie benefity patria jednoduché používateľské rozhranie, logovanie udalostí a najmä veľmi nízke nároky na systémovú pamäť. Konfigurácia môže byť pre začiatočníkov trochu náročnejšia, ale možno ho využívať aj s defaultným nastavením. K dispozícii je okrem verzie pre PC aj edícia pre Mac.

Sesterskými aplikáciami sú Comodo Internet Security či Comodo Firewall, ktoré sú takisto dostupné na stiahnutie úplne zadarmo a ich veľká výhoda je možnosť použitia tak na súkromné, ako aj na komerčné účely bez akýchkoľvek obmedzení. Ide tak v súčasnosti o jediných zástupcov profesionálnejších riešení, ktoré možno zadarmo bez problémov nasadiť aj vo firemných prostrediach.

Spoločnosť Comodo má totiž svoj ​​obchodný model postavený skôr na poskytovaní personalizovaných bezpečnostných služieb či na predaji certifikátov SSL a jej bezplatné bezpečnostné riešenia majú slúžiť skôr na zvýšenie prestíže a povedomia o tejto značke.

Ďalšie bezplatné antivírusy na komerčné nasadenie

Medzi ďalšie bezpečnostné riešenia, ktoré možno používať bez akýchkoľvek reštrikcií aj vo firemnom prostredí, patrí niekoľko menej známych freewarových aplikácií, za ktorými zvyčajne nestoja také veľké tímy, ako to bolo v predchádzajúcich prípadoch. Pred ich prípadným nasadením vo firemnom prostredí preto odporúčame dôkladne preskúšať ich možnosti a schopnosti. Ide napríklad o Immunet, Nano Antivirus či UnThreat Antivirus. Takisto v úvode spomínaný Microsoft Security Essentials možno využiť aj pre menšiu firmu, podľa licenčných podmienok ho však možno nainštalovať nanajvýš na 10 PC.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá