SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Predpremiéra fotoaparátov Lumix

Archív NXT
0

Spoločnosť Panasonic predstavovala najnovšie modely svojich serióznych fotoaparátov v historickom centre Viedne a my sme pri tom nemohli chýbať. Vyskúšali sme si ich pri fotení pamiatok a turistických atrakcií a na virtuálnom DVD prinášame ukážkovú fotogalériu. Opäť však platí, že ide o verzie s nefinálnym softvérom, takže nemôžeme hodnotiť podľa kvality výstupu ani spracovania menu.

Poďme však aspoň nahliadnuť, čo nás bude v najbližších mesiacoch čakať v recenziách fotoaparátov.

Panasonic Lumix DMC-LF1

Tento maličký fotoaparát nás prekvapil a hneď sme sa začali tešiť na jeho testovanie. Už dávnejšie sme si obľúbili koncept maličkého fotoaparátu s možnosťou úplne manuálneho ovládania, so svetlým objektívom a so snímačom s rozumným rozlíšením a máličko väčšou veľkosťou, než je štandard pri kompaktoch. Modelom LF1 sa začína v ponuke Panasonicu nový rad fotoaparátov, ktorý ponúka presne toto: snímač Live MOS najnovšej generácie s veľkosťou 1/1,7" a rozlíšením 12 Mpix, k tomu zabudovaný objektív F2.0 Leica s najširším ohniskom 28 mm a 7-násobným priblížením. K tomu je nečakane aj elektronický hľadáčik na tie špeciálne situácie, keď pre silné slnko nevidno na obrazovku. Veľmi užitočne vyzerá aj ovládací prstenec okolo objektívu s premenlivou funkciou. A toto všetko v tele s veľkosťou tradičného kompaktu.

Panasonic Lumix DMC-GF6

Panasonic po premenlivých reakciách na predošlé iterácie série GF konečne vie, čo presne zákazníci chcú od tohto typického mirrorless modelu - údajne vyžadujú kombináciu možností automatického kompaktu s občasným využitím tradičnejšieho manuálneho nastavovania. Pokiaľ sú zákazníkmi začiatočníci, chcú so svojím fotoaparátom postupne rásť a učiť sa využívať čo najlepšie jeho možnosti.

GF6k_PopUp.jpg

Skúsení fotografi si chcú zohnať zaujímavé objektívy a manuálne voliť expozičné parametre s neskoršou úpravou obrázkov RAW. Ideálny mirrorless model by však toto všetko mal ponúknuť v modernom maličkom tele so všetkými najaktuálnejším funkciami, ako je Wi-Fi, GPS či NFC na jednoduché spojenie s bezdrôtovými zariadeniami. Toto je presne recept, podľa ktorého vznikal GF6, a my musíme povedať, že po dni fotenia sme z jeho používania boli nadšení.

GF6-dynamic monochrome.jpg

Režim dynamického čiernobieleho záberu je skvelé riešenie, ako z nezáživnej oblačnej scenérie získať pútavý záber

V Panasonicu zapracovali na všetkých aspektoch fotoaparátu - zrýchlili už aj tak pomerne rýchle zaostrovanie a zapínanie teraz sľubuje maximálny čas spúšťania do pol sekundy. Snímač by mal byť nový, s rozlíšením 16 Mpix a zlepšenou schopnosťou fotografovania v slabom svete, čo sa sľubuje v každej generácii, ale podľa našich prvých testov je v tomto prípade sľub podložený skutkom (mimochodom, ISO stúpa až po 25 600). Obrazovka je výklopná, žiaľ, len smerom nahor, no dokáže sa preklopiť do polohy naplno vpred. GF6 má takisto niekoľko zaujímavých nápadov na uľahčenie ovládania, napríklad premenlivú funkciu výklopnej páčky okolo spúšte, a príjemných inovácií v dotykovom ovládaní. Pri bežnom turistickom fotení bolo vyložene zábavné skúšať rôzne kreatívne filtre a fotografovať s kópiou do RAW, aby sme mali so spracovaním fotky neskôr otvorené možnosti. Bude to určite zaujímavý konkurent pre SONY NEX-3N.

Panasonic Lumix DMC-G6

Sériu G v Panasonicu zaraďujú do kategórie so skratkou DSLM, kde M značí mirrorless. Inak povedané, ich podarené „géčka" sú možno oproti ostatným bezzrkadlovkám priveľké a komplikované, no majú skôr predstavovať alternatívu k štandardným zrkadlovkám DSLR. Preto sa môžu pochváliť elektronickým hľadáčikom, masívnym telom s veľmi pohodlným úchopom, väčšou hmotnosťou aj batériou. Model G6 príde na svet s rovnakou vnútornou elektronikou ako GF6, teda s veľmi rýchlym ostrením v kombinácii s čistým obrazovým výstupom aj v relatívne slabom svetle. Rozdiely medzi oboma triedami ležia primárne vo vyhotovení tela a počte ovládacích prvkov, kde G6 je model pohodlne použiteľný aj naslepo pri fotení cez elektronický hľadáčik, pretože na väčšinu nastavení netreba vchádzať do menu. Z hľadiska špecifikácií je to zhruba všetko, čo sme sa dozvedeli.

Z osobných skúseností môžete jedine chváliť príjemný hľadáčik a kvalitu obrázkov v kombinácii s novo predstaveným objektívom 14-140 mm. Ten je na použitie s ostatnými kompaktnými mirrorless modelmi trošku priveľký, no k filozofii série G sa hodí a ponúka nečakane ostré obrázky na ľubovoľnom priblížení, ktoré po prepočte na 35mm ohniská siaha od 28 do 280 mm. Svetelnosť F3.5-5.6 nepatrí k najlepším, no pre podobné objektívy je štandardná a v kombinácii s účinnou stabilizáciou obrazu by mala stačiť na väčšinu situácií. Kombinácia G6 a nového objektívu je tak výborný základ na univerzálne využitie, najmä vďaka režimu automaticky zošívanej panorámy, ktorý kompenzuje tak trochu užšie pole rozhľadu na najširšom ohnisku.

kitao.jpg

Ičiro Kitao, riaditeľ fotografickej divízie Panasonicu, predstavuje alternatívu k zrkadlovkám: Panasonic Lumix DMC-G6

Nevyhnutné náklady hradila spoločnosť Panasonic.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať