Image
20.5.2015 0 Comments

Predané! Deutsche Telekom získa zvyšný podiel v ST za 900 mil. eur

DeutscheTelekom.jpg Nemecký telekomunikačný operátor Deutsche Telekom ovládne 100 % v spoločnosti Slovak Telekom, a. s. (ST). Vláda na mimoriadnom zasadnutí v utorok schválila predaj 49-percentného podielu štátu v ST majoritnému akcionárovi. Ako po rokovaní vlády informoval minister financií a zastupujúci minister hospodárstva Peter Kažimír, nemecká firma zaplatí za zvyšný podiel v ST 900 mil. eur. Z toho 100 mil. eur bude viazaných na osobitnom účte pre prípadné súdne spory. Predstavitelia Deutsche Telekomu hneď v utorok aj podpísali zmluvu s predstaviteľmi štátu. "Máme to za sebou," skonštatoval Kažimír.

Obe strany sa zároveň dohodli na vyplatení dividend za výsledky hospodárenia v minulom roku vo výške 16 mil. eur. "Podmienky, ktoré budú jasne popísané v zmluve, budú v čo najskorších hodinách zverejnené. Upozorňujem, táto zmluva bude okamžite, ako to bude technicky možné, zverejnená, nie ako to bolo v minulosti," poznamenal Kažimír.

Celý prevod peňazí by sa mal podľa ministra uskutočniť v najbližších dňoch. "Na nami spoluzriadený účet by mal Deutsche Telekom zaplatiť 900 miliónov eur,"Kažimír tiež informoval novinárov o využití výnosu z predaja akcií. "Potvrdzujem, že tento výnos bude smerovať prioritne na ozdravenie verejných finanicí. To znamená na zníženie verejného dlhu," povedal.

Opozícia však predaj ST kritizuje. Ako sa zhodli predstavitelia strán Sloboda a Solidarita, OĽaNO a NOVA, cena za štátny podiel v telekome je nižšia, ako by vyprodukovala medzinárodná súťaž. Podľa predsedu OĽaNO Igora Matoviča sa pri priamych predajoch strategickému investorovi predávajú akcie za cenu o 15 až 50 % vyššiu ako sa obchodujú na burze. "Cena tak mohla byť oko 1 mld. až 1,1 mld. eur," odhadol Matovič. Podpredseda SaS Ľubomír Galko označil predaj akcií ST za najväčšiu privatizáciu vlády Roberta Fica. "Vláda oklamala občanov - investorov, ktorí si chceli kúpiť akcie, a potom aj všetkých ostatných tým, že nevyhlásila medzinárodnú súťaž," dodal Galko.

Predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic upozornil aj na 100 mil. eur z celkovej sumy, ktoré vláda nedostane, ale ostanú bokom. "Je to prvýkrát v histórii, že za zlé manažérske rozhodnutia budú platiť daňoví poplatníci v podobe zníženej ceny," skonštatoval Lipšic. Podľa neho boli vláda a Deutsche Telekom vopred dohodnutí. "Naviac sme zaplatili za privatizačného poradcu 700 tis. eur. Načo bol ten poradca?" spýtal sa Lipšic. Podľa neho išlo o firmy, v ktorých v minulosti pôsobil súčasný štátny tajomník ministerstva financií Vazil Hudák. Poradcov Lipšic vyzval, aby tých 700 tis. eur vrátili.

Strana Sieť zase tvrdí, že privatizáciou Slovak Telekomu sa vláda vysmieva ľuďom. "Privatizuje premiér, ktorý vlastným voličom sľuboval presný opak. Navyše, od čias mečiarovskej privatizácie, kedy sa spoločné majetky rozdávali dobrým podnikateľom mečiarovcom, je to prvá privatizácia, ktorá sa konala bez akejkoľvek súťaže," skonštatoval predseda Siete Radoslav Procházka. Poslanec KDH Ján Hudacký si myslí, že vláda zmenou pravidiel poškodila práva občanov, ktorí mali záujem odkúpiť akcie a zavádza ich tvrdením, že predajom cez bratislavskú burzu by získala len 750 miliónov eur. "Táto suma sa na jednej strane nedá jednoznačne potvrdiť, na druhej strane je to len predpokladaný výnos pre štát," uviedol Hudacký.

Štátny podiel v Slovak Telekome sa mal pôvodne predávať prostredníctvom verejnej ponuky akcií. Štát sa však rozhodol nepokračovať v procese predaja podielu cez burzy, pretože dostal lepšiu ponuku, práve od majoritného akcionára ST. Dopyt na kapitálových trhoch pritom pri verejnej ponuke akcií vygeneroval cenu na spodnej hranici ponukového pásma, teda 17,70 eura za akciu. Za celý predávaný podiel by tak predajom cez burzu štát zinkasoval 750 mil. eur.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá