Image
26.5.2014 0 Comments

Predajcovia notebookov zamieňajú životnosť a záruku, tá pritom nesmie byť kratšia ako 2 roky

notebooky copy copy.jpg Záručná doba spotrebného tovaru je zo zákona stanovená na 2 roky. V prípade batérií do notebookov však predajcovia či výrobcovia bežne uvádzajú záruku kratšiu ako toto obdobie. Podľa odborníkov dochádza k zámene doby životnosti a záruky. Kým záručná doba je daná legislatívou, dĺžka životnosti je závislá od miery používania tovaru. Pri každodennom používaní trvá životnosť batérie iba jeden rok, nedosahuje teda zákonnú záručnú dobu. Preto sa na stratu kapacity nároky na uplatnenie reklamácie nevzťahujú.

Nový Občiansky zákonník ustanovuje, že kupujúci je oprávnený reklamovať chyby, ktoré sa na spotrebnom tovare vyskytnú počas dvadsiatich štyroch mesiacov od kúpy produktu. Podľa odborníkov sa však tento paragraf nevzťahuje na životnosť batérií mobilných prístrojov. Znižovanie kapacity totiž nie je chyba, ale prirodzená vlastnosť batérie. Vzhľadom na to, že k opotrebovaniu dochádza pri bežnom používaní tovaru, záruku možno uplatniť iba pri poškodení batérie.

„Záruka sa, samozrejme, vzťahuje aj na batériu notebooku, keď životnosť batérie môže byť aj nižšia ako zákonná záručná doba. V tom prípade sa môže stať, že batéria dosiahne svoju životnosť, a napriek tomu ju nemožno reklamovať ako chybnú," uviedla Gerta Mazalová, predsedníčka Združenia obrany spotrebiteľov - Asociácie. „Ak teda kúpim notebook, kde je uvedená životnosť batérie napríklad na úrovni výdrže rok a pol, po uplynutí tejto doby už nemôžem reklamovať, že batéria nevydrží. Je to otázka dokazovania a pravdepodobne znaleckého posudku," dodala Mazalová.

Kupujúci si môžu dĺžku životnosti batérie spočítať pred obstaraním prístroja. Väčšina článkov určených pre notebooky garantuje spoľahlivosť batérie až do 500 nabíjacích cyklov, batériu teda možno päťstokrát nabiť a vybiť. Po tomto počte môže kvalita článku výrazne klesnúť a výdrž batérie je podstatne nižšia. Ak sa počítač využíva predovšetkým na pracovné účely, a to 50 týždňov v roku, potom pri počte 5 pracovných dní a jednom nabíjacom cykle za deň vychádza životnosť presne na 2 roky a zodpovedá záručnej dobe.

„Dell poskytuje ku všetkým svojim produktom v akejkoľvek zostave záruku na batériu jeden rok. Pri niektorých modeloch sú na výber aj špeciálne batérie z produktového radu LongLife, na ktoré sa vzťahuje dokonca trojročná záruka," uviedol Petr Zajíček, brand manažér spoločnosti Dell.

„Záruka na notebooky Lenovo sa vzťahuje aj na výmenu batérií. Dôvodom výmeny je stav, keď je batéria úplne nefunkčná, čo znamená, že notebook nemožno uviesť do prevádzky na batériu. Záruka pre spotrebiteľa je 24 mesiacov. Komerčné subjekty môžu uplatniť takúto záruku, ktorú dáva výrobca štandardne, alebo takú, ktorú si zakúpi," vysvetlil Petr Toman, generálny riaditeľ Lenovo Czech Republic. Odborníci upozorňujú, že predajcovia či výrobcovia notebookov tým, že upravujú dĺžku záručnej doby, často zamieňajú práve záruku za dobu životnosti. Bežne totiž ponúkajú záruku, ktorá sa rovná dĺžke výdrže kapacity batérie.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty 1

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá