Image
26.5.2014 0 Comments

Predajcovia notebookov zamieňajú životnosť a záruku, tá pritom nesmie byť kratšia ako 2 roky

notebooky copy copy.jpg Záručná doba spotrebného tovaru je zo zákona stanovená na 2 roky. V prípade batérií do notebookov však predajcovia či výrobcovia bežne uvádzajú záruku kratšiu ako toto obdobie. Podľa odborníkov dochádza k zámene doby životnosti a záruky. Kým záručná doba je daná legislatívou, dĺžka životnosti je závislá od miery používania tovaru. Pri každodennom používaní trvá životnosť batérie iba jeden rok, nedosahuje teda zákonnú záručnú dobu. Preto sa na stratu kapacity nároky na uplatnenie reklamácie nevzťahujú.

Nový Občiansky zákonník ustanovuje, že kupujúci je oprávnený reklamovať chyby, ktoré sa na spotrebnom tovare vyskytnú počas dvadsiatich štyroch mesiacov od kúpy produktu. Podľa odborníkov sa však tento paragraf nevzťahuje na životnosť batérií mobilných prístrojov. Znižovanie kapacity totiž nie je chyba, ale prirodzená vlastnosť batérie. Vzhľadom na to, že k opotrebovaniu dochádza pri bežnom používaní tovaru, záruku možno uplatniť iba pri poškodení batérie.

„Záruka sa, samozrejme, vzťahuje aj na batériu notebooku, keď životnosť batérie môže byť aj nižšia ako zákonná záručná doba. V tom prípade sa môže stať, že batéria dosiahne svoju životnosť, a napriek tomu ju nemožno reklamovať ako chybnú," uviedla Gerta Mazalová, predsedníčka Združenia obrany spotrebiteľov - Asociácie. „Ak teda kúpim notebook, kde je uvedená životnosť batérie napríklad na úrovni výdrže rok a pol, po uplynutí tejto doby už nemôžem reklamovať, že batéria nevydrží. Je to otázka dokazovania a pravdepodobne znaleckého posudku," dodala Mazalová.

Kupujúci si môžu dĺžku životnosti batérie spočítať pred obstaraním prístroja. Väčšina článkov určených pre notebooky garantuje spoľahlivosť batérie až do 500 nabíjacích cyklov, batériu teda možno päťstokrát nabiť a vybiť. Po tomto počte môže kvalita článku výrazne klesnúť a výdrž batérie je podstatne nižšia. Ak sa počítač využíva predovšetkým na pracovné účely, a to 50 týždňov v roku, potom pri počte 5 pracovných dní a jednom nabíjacom cykle za deň vychádza životnosť presne na 2 roky a zodpovedá záručnej dobe.

„Dell poskytuje ku všetkým svojim produktom v akejkoľvek zostave záruku na batériu jeden rok. Pri niektorých modeloch sú na výber aj špeciálne batérie z produktového radu LongLife, na ktoré sa vzťahuje dokonca trojročná záruka," uviedol Petr Zajíček, brand manažér spoločnosti Dell.

„Záruka na notebooky Lenovo sa vzťahuje aj na výmenu batérií. Dôvodom výmeny je stav, keď je batéria úplne nefunkčná, čo znamená, že notebook nemožno uviesť do prevádzky na batériu. Záruka pre spotrebiteľa je 24 mesiacov. Komerčné subjekty môžu uplatniť takúto záruku, ktorú dáva výrobca štandardne, alebo takú, ktorú si zakúpi," vysvetlil Petr Toman, generálny riaditeľ Lenovo Czech Republic. Odborníci upozorňujú, že predajcovia či výrobcovia notebookov tým, že upravujú dĺžku záručnej doby, často zamieňajú práve záruku za dobu životnosti. Bežne totiž ponúkajú záruku, ktorá sa rovná dĺžke výdrže kapacity batérie.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá