Image
10.2.2012 0 Comments

Prečo nepotrebujeme 4K televízory?

4k - 1.jpg Najnovší trend vo svete televízorov je pojem 4K. Toto rozlíšenie predstavuje štvornásobok aktuálneho štandardu - full HD rozlíšenia 1080p. Prečo však 4K televízory nepotrebujeme?

Je zrejmé, že výrobcovia sa budú snažiť nové televízory s rozlíšením 4K presadiť. Faktom však ostáva, že momentálne nie je prakticky nijaký natívny obsah, ktorý je pre 4K televízory určený. Jeden z častých argumentov je lepšia kvalita pasívneho 3D obsahu, z hľadiska klasického 2D a aktívneho 3D obsahu sú však výhody viac-menej iba teoretické.

Ignorujme absenciu natívneho obsahu a pozrime sa čisto iba na čísla. Uvedenie HD a full HD rozlíšenia bolo dané prirodzenou evolúciou televízorov. Objavovali sa stále väčšie obrazovky a štandardné rozlíšenie 640 × 480 (480i) televízorom s diagonálou väčšou ako 28 palcov jednoducho nepostačovalo. Po HD (720p) prišlo full HD (1080p) rozlíšenie - faktom však ostáva, že väčšina ľudí sa na televízor pozerá zo vzdialenosti približne troch metrov. V tomto prípade reálne začnete pociťovať rozdiel až na televízoroch s minimálne 77-palcovou obrazovkou. Samozrejme, rozdiel si všimnete aj na menších obrazovkách, pokiaľ sa k nim priblížite. V prípade 60-palcovej obrazovky začnete pociťovať rozdiel pri vzdialenosti asi 2,4 metra. Je to dané obmedzeniami ľudského oka, ktoré dokáže zo vzdialenosti 3 metrov zaznamenať štvorcový objekt s veľkosťou strany približne 0,9 mm. V prípade 50-palcového televízora s rozlíšením 720p má každý pixel veľkosť takmer 0,9 mm.

Pokiaľ sa pozrieme na 4K rozlíšenie, to je štvornásobkom full HD rozlíšenia. Z uvedeného je zrejmé, že určitú pixelizáciu full HD obrazu začnete pociťovať pri televízoroch s väčšou ako 77-palcovou obrazovkou pri bežnej vzdialenosti 3 metre. V prípade dnešných masovo dostupných televízorov teda máme niekedy problém rozlíšiť aj rozlíšenie 720p a 1080p.

4K rozlíšenie je výborná vec - do kina. Do obývačky ide o zbytočnosť, z ktorej budú profitovať maximálne televízory s pasívnym 3D. Je zrejmé, že 4K obrazovky sa v blízkej budúcnosti stanú štandardom, kým však nebudú cenovo na úrovni televízorov s full HD rozlíšením, prakticky neexistuje dôvod, prečo za 4K rozlíšenie platiť viac.

Zdroj: http://reviews.cnet.comMohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá