Image
22.7.2016 0 Comments

Prečo je Pokémon Go tak populárny a aké sú jeho riziká?

Pokémon Go je fenomén, ktorý oslovil neuveriteľne množstvo ľudí za pár dní. V skratke ide o mobilnú aplikáciu pre Android a iOS (Windows Mobile zatiaľ nie je podporovaný), ktorá umožňuje používateľom chytať pokémonov v reálnom čase a priestore, precvičovať ich v „telocvičniach“ a rozmnožovať ich. Prečo sa teší tak masívnej popularite a aké sú jej riziká?

Používatelia aplikácie vidia virtuálne postavičky cez svoj smartfón v reálnom priestore, často na nevhodných až život ohrozujúcich miestach. Fascinujúci prvok tejto hry je práve táto interakcia s realitou a nutnosť používateľa vydať sa „do sveta“ a chytať virtuálne stvorenia, ktoré môžu hráčovi ujsť. Šialene? Nepochybne. Úspešné? Veľmi.

Prečo je aplikácia Pokémon Go taká úspešná?

Obľuba pôvodných Pokémonov za posledné obdobie stagnovala, možno mierne klesala, no táto revolučná aplikácia to zmenila. Obdobie zlatej éry Pokémonov z toku 1996 sa vrátilo. Prekvapivá spolupráca Nintenda a Niantic sa určite oplatila. A prečo je hra taká úspešná? Nostalgia „starých“ fanúšikov určite zohráva nemalú úlohu, no v neposlednom rade je to tiež sociálny prvok. Ľudia sa pri hľadaní pokémonov stretávajú, „bojujú“ o telocvične a svoje úspechy medzi sebou zdieľajú. Prepojenie internetu, aplikácie a reality je skutočne dokonalé.

Nepozornosť

Zahraničné média zaplavujú svoje portály správami o nemiestnom správaní hráčov. Používatelia často zablúdia na nevhodné miesta, napríklad cintoríny, do múzeí, na rýchlostné cesty, rôzne súkromné pozemky či do sexshopov. Hráči nevenujú dostatočnú pozornosť svetu naokolo, čo môže byť nebezpečné nielen pre nich, ale rovnako ľudí naokolo.  

Nezisková organizácia National Safety Council (NSC) z USA dokonca vydala varovanie, aby boli chodci obozretní a aby vodiči nepoužívali aplikáciu počas jazdy. Možno to vyznie bizarne, ale zrejme je takáto výzva nutná. „Žiadna súťaž o získanie virtuálnej príšerky nestojí za ľudský život“, pripomína. Len v minulom roku bolo zranených až 11 000 chodcov kvôli používaniu mobilných zariadení počas šoférovania. Hovoríme o čase a číslach ešte pred aplikáciou Pokémon Go.

Zločin

Genialita hry spočíva v prepojení virtuálneho a reálneho sveta, no to môže byť zároveň pre používateľov riziko. Chyby v aplikácii sa dajú veľmi rýchlo zneužiť hackermi a inými zločincami. Hackeri vyrábajú falošné verzie s malwarom, to sa dalo čakať. Avšak nepozornosť hráčov môže byť rajom pre malé zločiny a vreckových zlodejov. V zahraničných médiách sa objavujú správy o tom, ako si niektoré skupiny zločincov vytvorili „beacon“, čiže elektronický maják ktorým nalákali používateľov aplikácie na „pokestop“, kde sa mali hráči stretnúť a hrať proti sebe. V tomto falošnom „pokestope“ však so zbraňou v ruke hráčov okradli. Určite budú častejšie aj menšie zločiny a pri menšej nepozornosti sa nelegálne obohatí množstvo vreckových zlodejov.

Ako sa chrániť?

Bráňte sa pred phishingom. Hovory, správy, emaily vás môžu denne bombardovať. Treba sa mať na pozore, či nejde o hackera, ktorý sa od vás snaží získať osobné údaje. Správy a emaily môžu vyzerať veľmi dôveryhodne. Môžu vám posielať falošné ponuky na pokémonov zadarmo alebo iné bonusy. Ozvite sa oficiálnej podpore hry, pošlite im správu alebo email a pýtajte sa podrobnejšie informácie o doručenej správe. Vyhnete sa problémom. Vnímajte taktiež okolitý svet, do hry nie je vôbec ťažké ponoriť sa naplno tak, že stratíte pojem o priestore okolo seba. Na našich cestách je množstvo dier a otvorených kanálov. Hra síce prinesie množstvo zábavy, ale taktiež môže priniesť aj veľa nepríjemností. Sledujte miesta, kam idete a nezabúdajte si popritom všímať okolie, aby ste neohrozili seba a ľudí okolo vás.

Pri bežnej hre sú riziká taktiež nepríjemné, „vybielený“ účet či ukradnutá identita je síce problém, ale ako varovala aj nezisková organizácia National Safety Council (NSC) z USA, chytanie postavičiek z hry Pokémon Go nestojí za žiadny ľudský život.

Aké jednoduché môže byť vloženie škodlivého kódu k aplikácii môžete vidieť na tomto videu:

Zdroj: Computerworld

 

Autor: ComputerWorld

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá