25.8.2015 0 Comments

Prečo a na čo by si on-line gamer mal dávať pozor

Ak ste gamer, nie ste imúnny proti útokom. Kybernetickí útočníci majú hlad nie iba po vašich bodoch, ale aj peniazoch, podaktorí chcú byť iba slávni, píše bloger Karl Thomas na portáli ESETu WeLiveSecurity.com. Práve vo vhodnom čase, keďže v auguste otvoril v nemeckom Kolíne nad Rýnom svoje brány jeden z najväčších gamerských veľtrhov a výstav na svete Gamescom. Pri hraní v on-line priestore ide síce hlavne o zábavu, ale aj tu treba byť na pozore.

Možno gameri nie sú primárnym terčom kybernetickej kriminality, na druhej strane jeden z najväčších hackerských útokov v histórii sa uskutočnil práve na PlayStation v roku 2011: týkal sa 77 miliónov účtov, pričom unikli údaje 12-tisíc kreditných kariet.

Aké hrozby teda môžu na gamerov podľa Thomasa v kyberpriestore číhať?

Útoky DDoS, ktoré vám môžu prekaziť hlavne hru

Útoky DDoS sa často využívajú na znefunkčnenie webovej stránky alebo webovej služby ľahkým spôsobom: preťažia server prílišnou návštevnosťou. V minulosti Lizard Squad použil tento typ útoku, aby znefunkčnil práve gamerskú stránku či službu. Napríklad minulé Vianoce, keď odstavil mnohým používateľom prístup k sieti PlayStation či Xbox Live. Útok na jednu nemenovanú službu mal trvať dokonca 38 dní. O peniaze pri tom neprídete, na druhej strane stráviť Vianoce pri televízore namiesto dobrej videohry môže pre niekoho byť takisto dramatické.

Falošné stránky vám môžu ukradnúť prístupové a iné citlivé údaje

O tomto fenoméne som sa v tomto stĺpčeku už viackrát rozpísal. Existujú pravé stránky a potom phishingové stránky, ktoré sa za tie pravé iba maskujú, aby vás o niečo okradli.

Forbes napríklad informoval, že web hernej služby Twitch bol v marci infikovaný malvérom. Inokedy to zas bola falošná stránka Steamu, ktorá šírila malvér. Hackeri vás pritom môžu presmerovať práve na takúto nebezpečnú stránku, kde chcú následne ukradnúť vaše údaje, prípadne im pomôžete škodlivý kód šíriť ďalej.

Ransomware, scareware, spyware

Ransomware vás vydiera, aby vám vrátil prístup k počítaču či rozkódoval obsah, scareware sa vás zas snaží vystrašiť nejakou hrozivou správou: že ak nezaplatíte, váš počítač napríklad do minúty vybuchne J. Žarty bokom, ESET objavil napríklad množstvo scarewarových aplikácií venovaných Minecraftu na Androide: tie používateľov klamali, že majú vírus a iba päť dolárov týždenne ich tejto hrozby zbaví. Inokedy boli falošné aplikácie plné špehovacieho malvéru (spyware).

A tento rok sa už zaznamenali prípady, keď kriminálnici ransomwarom mierili práve na gamerov. V jednom prípade za prístup k hre pýtali 500 dolárov. Boli medzi nimi hráči Call of Duty, World of Warcraft, Minecraft či World of Tanks.

Hrubé útoky, keyloggery

Kyberkriminálnici chcú získať prístup do gamerského konta: niekedy sa snažia iba hádať, inokedy na to idú sofistikovanejšie: malvérom, ktorý podľa úderov do klávesnice zaznamená a odošle vaše heslo.

Sociálne inžinierstvo

Pred mnohými hrozbami vás ochráni aktualizovaný antivírus, no ochrana pred sociálnym inžinierstvom, to je zložitejšia otázka. Môže ísť o phishingový e-mail či správu na sociálnej sieti, kde vás útočník presvedčí, aby ste mu údaje odoslali sami. Samozrejme podvodne. V on-line bezpečnosti je stále najzraniteľnejším článkom práve človek.

Ako som však napísal v úvode, hra, to je predovšetkým zábava. Preto vám opäť želám bezpečné surfovanie on-line svetom, a ak ste hráči, tak hranie.

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Bezpečnosť

Generálmajor Jonathan Shaw: Kybernetickú bezpečnosť musí riešiť manažment, a nie IT oddelenie

25.11.2016 00:13

Pod názvom Judgment Day sa v Bratislave konal už 11. ročník konferencie zameranej na informačnú bezpečnosť. Na konferencii, ktorú pripravuje TEMPEST spolu so svojimi partnermi, sa každoročne stretáva ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá