Image
5.6.2015 0 Comments

Prechod na Windows 10: Všetko, čo potrebujete vedieť o aktualizácii

windows10.jpg Microsoft už oznámil dátum vydania a ceny systému Windows 10. Od 29. júla si používatelia Windows 7 a Windows 8.1 budú môcť stiahnuť nový operačný systém do svojich zariadení. Spoločnosť poskytla aj veľké množstvo informácií, ktoré by im mali tento prechod uľahčiť a umožniť aktualizovať na Windows 10 čo najjednoduchšie.

Spotrebitelia budú môcť upgradovať na jednu z dvoch verzií systému - Windows 10 Home alebo Windows 10 Professional. Musia pri tom venovať istý čas prípravným prácam a aspoň hodinu si vyhradiť na samotný proces aktualizácie.

Prechod by mal byť vo väčšine prípadov bezbolestný. Výnimku môže predstavovať jedna hlavná súčasť niektorých verzií Windows 7, ktorou sa budeme zaoberať neskôr. V podstate tí, ktorí vlastnia verziu Pro operačného systému, si budú sťahovať Windows 10 Professional, ostatní budú podľa očakávania prechádzať na Windows 10 Home.

Užitočné rady možno nájsť na stránke Microsoftu Windows 10 FAQ.

Príprava na prechod na Windows 10

Predovšetkým sa musíte presvedčiť o tom, či je váš počítač skutočne aktualizovaný. Používatelia Windows 7 teda musia mať inštalovaný Service Pack 1 a používatelia Windows 8 zasa aktualizáciu na najnovšiu verziu systému Windows 8.1. Treba si takisto rezervovať bezplatnú kópiu Windows 10. Microsoft rozposiela používateľom Windows 7 a 8.1 notifikácie o rezervácii.

windows10_rezervovanie.jpg

Na spustenie rezervačnej aplikácie treba kliknúť na malú ikonu Windows v pravom rohu hlavného panela.

windows_10_taskbar_reservation.png

Minimálne systémové požiadavky pre Windows 10:

Procesor alebo SoC: taktovaný na 1 GHz alebo rýchlejší
RAM: 1 GB na 32-bitovú verziu alebo 2 GB na 64-bitovú verziu
Miesto na pevnom disku: 16 GB pre 32-bitový OS, 20 GB pre 64-bitový OS
Grafická karta: DirectX 9 alebo novšia s ovládačom WDDM 1.0
Displej: rozlíšenie 1024 × 600

Microsoft upozorňuje, že hoci váš počítač zdanlivo spĺňa tieto špecifikácie, nemusí byť úplne aktualizovaný. Úlohu zohrávajú aj ovládače, firmvér, kompatibilita aplikácií a podpora pre funkcie. Overiť si to môžete pomocou funkcie Check my PC v rezervačnej aplikácii. Keď bude Windows 10 dostupný, bude potrebné stiahnuť inštalačný balík vo veľkosti asi 3 GB. Inštalácia na novších počítačoch bude trvať približne 20 minút, no na tých starších to môže byť aj viac ako hodina.

Buďte opatrní a pred začatím procesu aktualizácie sa ubezpečte o tom, že máte všetky dôležité súbory zálohované, a to buď prostredníctvom OneDrive, alebo na externom pevnom disku. V predvolenom nastavení sa vaše súbory na pevnom disku zachovajú. No Microsoft to formuluje trocha tajomne: „Aplikácie, súbory a nastavenia sa budú migrovať ako súčasť upgradu, ale niektoré aplikácie či nastavenia nemusia byť migrované."

Ak budete aktualizovať pred 29. júlom 2016, bude upgrade zadarmo, a to až do „podporovanej" životnosti zariadenia. Microsoft zatiaľ nevysvetlil presne, čo touto formuláciou myslel.

O čo prídeme po prechode na Windows 10

Proces aktualizácie by sa mal uskutočniť hladko, no istej obeti sa nevyhnete. Ak vlastníte niektorú z verzií Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate alebo Windows 8 Pro s Media Center či Windows 8.1 Pro s Media Center, budete sa musieť rozlúčiť s funkciou Media Center. Microsoft chce do Windows 10 integrovať vlastnú aplikáciu na prehrávanie DVD, ktorá nahradí Media Center. A takisto používatelia Windows 7 prídu o hry, ako je solitaire, hľadanie mín či srdce. Tie budú vo Windows 10 nahradené novými verziami.

Vymazané môžu byť aj niektoré aplikácie, ktoré boli dodané výrobcom OEM. A napokon Microsoft odinštaluje a preinštaluje aj váš antivírusový program. Ak vaše predplatné už vypršalo, Microsoft nainštaluje vlastnú podobnú aplikáciu Windows Defender. Overte si to po aktualizácii.

Ešte upozorňujeme, že staršie počítače nebudú podporovať niektoré hardvérové vymoženosti Windows 10. Napríklad funkcia Windows Hello na prihlásenie do počítača pomocou rozpoznania tváre či odtlačku prsta nebude fungovať so staršou webovou kamerou. Vyžaduje totiž kameru na snímanie hĺbky (Kinect for Windows či Intel RealSense) alebo snímač odtlačkov prsta. Takisto na spoľahlivé fungovanie rozpoznávania reči sa vyžaduje hi-fi mikrofón.

Na záver zhrnutie. Vaša príprava na upgrade na Windows 10 bude vcelku krátka: rezervujete si Windows 10, zazálohujete si dôležité súbory a skontrolujete si predplatné na antivírusový program. A potom sa už môžete tešiť na aktualizáciu.

Zdroj: pcworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá