Image
14.8.2014 0 Comments

Preč s nudnými videami! Algoritmus odstráni nezaujímavé scény.

livelight.jpg Dvojica vedcov z univerzity Carnegie Mellon vytvorila algoritmus pre videá, ktorý šetrí váš čas. Eric Xing a Bin Zhao vyvinuli systém, ktorý umožní z videa automaticky vystrihnúť všetky nudné časti, takže v ňom zostane len to podstatné. Nazýva sa LiveLight a je založený na tom, že sleduje zmeny vo videu.

Pre každé video je vytvorený špeciálny slovník, kde sa ukladajú záznamy o zmenách vo videu. Softvér identifikuje vzory a používa ich na určenie tých častí, keď sa vo videu stane niečo neobvyklé alebo pozoruhodné.

Na nedávnej počítačovej konferencii vedci ukázali demonštračné video zachytávajúce hru dieťaťa s iPadom. Rodičia sú nahrávkou nadšení, no ostatným by bohato postačila skrátená verzia s najdôležitejšími okamihmi. LiveLight môže dvojminútové video skrátiť na niekoľko sekúnd s najpodstatnejšími časťami.


Samozrejme, softvér nie je určený len na vytváranie „znesiteľnejších" videoklipov o našich deťoch. Použiť by ho mohla napríklad aj polícia pri vyšetrovaní zločinov, keď je potrebné prezrieť niekoľkohodinové záznamy z bezpečnostných kamier a hľadať v nich dôkaz týkajúci sa trestného činu. LiveLight zo záznamov vytiahne tie časti, ktoré by mohli byť relevantné.

Vedci nazývajú svoj systém kvazireálnočasový, pretože na bežnom počítači trvá vykonanie algoritmu niekoľko hodín. Na výkonnejšom systéme či na superpočítači by však osekanie videa mohlo zabrať len niekoľko minút.

Xing a Zhao chcú softvér uviesť na trh. V jeho súčasnej podobe však LiveLight vzhľadom na jeho vysoké výpočtové nároky nie je určený pre bežných spotrebiteľov. Po jeho „zoštíhlení" by sa však z neho mohol stať vhodný nástroj napríklad pre smartfóny.

Zdroj: geek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá