Image
14.8.2014 0 Comments

Preč s nudnými videami! Algoritmus odstráni nezaujímavé scény.

livelight.jpg Dvojica vedcov z univerzity Carnegie Mellon vytvorila algoritmus pre videá, ktorý šetrí váš čas. Eric Xing a Bin Zhao vyvinuli systém, ktorý umožní z videa automaticky vystrihnúť všetky nudné časti, takže v ňom zostane len to podstatné. Nazýva sa LiveLight a je založený na tom, že sleduje zmeny vo videu.

Pre každé video je vytvorený špeciálny slovník, kde sa ukladajú záznamy o zmenách vo videu. Softvér identifikuje vzory a používa ich na určenie tých častí, keď sa vo videu stane niečo neobvyklé alebo pozoruhodné.

Na nedávnej počítačovej konferencii vedci ukázali demonštračné video zachytávajúce hru dieťaťa s iPadom. Rodičia sú nahrávkou nadšení, no ostatným by bohato postačila skrátená verzia s najdôležitejšími okamihmi. LiveLight môže dvojminútové video skrátiť na niekoľko sekúnd s najpodstatnejšími časťami.


Samozrejme, softvér nie je určený len na vytváranie „znesiteľnejších" videoklipov o našich deťoch. Použiť by ho mohla napríklad aj polícia pri vyšetrovaní zločinov, keď je potrebné prezrieť niekoľkohodinové záznamy z bezpečnostných kamier a hľadať v nich dôkaz týkajúci sa trestného činu. LiveLight zo záznamov vytiahne tie časti, ktoré by mohli byť relevantné.

Vedci nazývajú svoj systém kvazireálnočasový, pretože na bežnom počítači trvá vykonanie algoritmu niekoľko hodín. Na výkonnejšom systéme či na superpočítači by však osekanie videa mohlo zabrať len niekoľko minút.

Xing a Zhao chcú softvér uviesť na trh. V jeho súčasnej podobe však LiveLight vzhľadom na jeho vysoké výpočtové nároky nie je určený pre bežných spotrebiteľov. Po jeho „zoštíhlení" by sa však z neho mohol stať vhodný nástroj napríklad pre smartfóny.

Zdroj: geek.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 4

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá