Image
27.3.2014 0 Comments

Pre 3D tlač svet asi zaplavia falzifikáty hračiek a umeleckých predmetov. Ale dá sa proti tomu chrániť

3d_printing.jpg Štúdie mnohých analytických firiem zhodne predpovedajú technológiám 3D tlače v nadchádzajúcich rokoch enormný rozvoj. S väčšou dostupnosťou 3D tlačových technológií je spojený aj nárast sporov v oblasti duševného vlastníctva. Podľa prieskumu analytickej spoločnosti Gartner môže 3D tlač do roku 2018 spôsobiť v súvislosti s porušovaním autorských práv straty až 100 miliárd dolárov ročne. Rovnaký výskum takisto predpokladá, že sa v blízkej budúcnosti objaví minimálne jedna veľká výrobná firma zo západných ekonomík, ktorá verejne ohlási krádež duševného vlastníctva.

Autorské práva a duševné vlastníctvo sú vo svete chránené zákonmi konkrétnych štátov aj dohodami nadnárodných organizácií, ako je napríklad Svetová obchodná organizácia (WTO). Vynálezcovia a autori svoje diela a výrobky najčastejšie chránia patentmi, autorským právom alebo registrovaním priemyselného vzoru. Patent je zákonná ochrana vynálezcov a zaručuje vlastníkovi patentu výhradné právo na priemyselné využitie vynálezu.

Autorské diela, ktoré sú výsledkom tvorivej činnosti ich autora, potom obdobne chráni autorské právo (copyright). Dizajn výrobkov, teda práva na ich tvar, farby, materiál či zdobenie, ich autori najčastejšie chránia registrovaním takzvaného priemyselného vzoru.

Technológie 3D tlače môžu firmám aj jednotlivcom uľahčiť porušovanie práv duševného vlastníctva niekoľkými spôsobmi. 3D skenery dnes umožňujú kopírovanie tvarov a štruktúr hotových výrobkov. Presný 3D sken objektu možno potom jednoducho previesť do dátových podkladov na 3D tlač.

Len čo sú tlačové podklady pripravené, možno 3D objekt tlačiť v ľubovoľných veľkostiach a počtoch. Jednoduché kopírovanie hotových výrobkov na 3D tlačiarňach je hrozbou aj pre veľké priemyselné koncerny, a to predovšetkým v prípadoch vzniku utajených veľkovýrobní falšovaného tovaru.

Autorské právo možno porušiť aj priamym šírením súborov s návrhmi objektov na 3D tlač. Už dnes možno na portáloch, ako je napríklad Thingiverse, nájsť tisíce voľne dostupných modelov na stiahnutie na domácu 3D tlač. Množstvo z nich pochádza od fanúšikov 3D tlače, ktorí sami objekty navrhujú a následne svoje diela dávajú k dispozícii zadarmo. Nie pri každom účte však možno vystopovať pôvod diela a mať tak istotu, že ho používateľ niekde neskopíroval.

Škála odvetví, na ktoré môže mať porušovaniu autorských práv prostredníctvom 3D tlače vplyv, je pritom široká. Na 3D tlačiarňach sa dajú v súčasnosti replikovať predovšetkým plastové predmety. Ľudia si teda teoreticky môžu vytvoriť kópie stavebníc, hračiek, šperkov, plastových náhradných dielov či dizajnových bytových doplnkov, ako sú vázy alebo sochy. S vývojom kovových materiálov na 3D tlač a zlepšením ich cenovej dostupnosti však môžu sérioví falšovatelia spôsobiť nemalé straty aj automobilovému či lejárskemu priemyslu.

Len čo vlastníci práv zistia, že ich patenty a diela boli zneužité, môžu sa dožadovať spravodlivosti na súdoch. Súdne vymáhanie je však nákladné a navyše poškodeným firmám poskytuje nie vždy žiadanú publicitu. V prípade masívneho zneužívania autorských práv je, samozrejme, právne riešenie prvá voľba, ale po skúsenosti z podobných prípadov v hudobnom priemysle nemožno výsledok takýchto sporov predvídať.

Falšované 3D výtlačky sa dajú, samozrejme, súdne zabaviť. V prípade neoriginálnych dátových 3D modelov vyvesených na internete sa však aj po súdnom príkaze na zmazanie môžu objaviť stovky rovnakých súborov na iných úložiskách.

Existujú však postupy, ktoré môžu firmy použiť ako ochranu svojich vzorov v predstihu. Americkí vedci z Technickej univerzity vo Virgínii napríklad experimentujú s vkladaním miniatúrnych častíc do 3D tlačových materiálov. Častice by mali označovať pôvod 3D výtlačku a zlepšiť tak rozlíšiteľnosť originálu od falzifikátu.

Medzi ďalšie preventívne postupy patrí aj adaptácia výrobcov na nové prostredie, napríklad sprístupnenie digitálnych modelov 3D formou licencií a ich priamy predaj na internete. Zákazníci by si tak napríklad mohli zakúpiť originálne návrhy detskej stavebnice priamo od jej autora, ktorý by zaručoval perfektnú kvalitu návrhu. Predaj cez internet by však musel prebiehať v zabezpečenom prostredí, ktoré by zákazníkovi znemožňovalo ďalšie šírenie modelov.

Ako bonus by autori originálnych návrhov mohli zákazníkom poskytovať napríklad aktuálnejšie modely, možnosť reklamácie a technickej podpory či inovácie. Pri predaji autorizovaných modelov by zákazníkov mohlo lákať aj upravenie modelu na mieru priamo od autora pri garancii dodržania stopercentnej kvality 3D modelu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá