Image
16.5.2014 0 Comments

Práca v IT: Najžiadanejšie pracovné pozície na rok 2014

praca_it.jpg Spolu s oživovaním ekonomiky firmy začínajú plánovať nové projekty, s čím často súvisí aj naberanie nových ľudí do IT oddelenia. Oproti minulému roku však došlo k sérii zmien a do popredia záujmu sa dostali činnosti, ktoré ešte nedávno patrili skôr medzi tie periférnejšej. Aké špecializácie, skúsenosti a zručnosti sú v tomto roku najviac vyhľadávané?

1. Programovanie a vývoj aplikácií

Záujem o vývojárov je stabilný a trvalý a aj v minulom roku bol na prvej priečke. Nezamestnanosť medzi vývojármi je takmer nulová a pre firmy je zvyčajne najnáročnejšie obsadiť voľné pozície naozaj kvalitnými programátormi. Ale aj v tejto oblasti dochádza k určitým posunom a rastie záujem o uchádzačov so skúsenosťami s vývojom mobilných aplikácií, oboznámených s open source a aj so znalosťami tvorby bezpečnostných princípov pri vývoji nových aplikácií.

Zvyčajne platí, že v lokalitách, kde je dostatok vývojárov (typicky veľké mestá), je aj veľa firiem, ktoré vytvárajú dopyt po nich. Obsadiť zodpovedajúcu pozíciu tak vo výsledku nemusí byť vôbec jednoduché a táto situácia sa bude pravdepodobne ďalej vyhrocovať.

2. Technická podpora a help desk

Záujem o zamestnancov technickej podpory z roka na rok rastie a táto špecializácia sa šplhá na rebríčku stále vyššie. Spolu s tým, ako firmy menia a rozširujú svoju IT infraštruktúru, požadujú i zamestnancov help desku, ktorí by pomohli ostatným pracovníkom riešiť problémy s informačnými technológiami.

Zaujímavý trend je ten, že mnoho firiem pôvodne technickú podporu outsourcovalo, ale po skúsenostiach, ktoré takto získali, teraz vracajú toto oddelenie naspäť pod vlastnú správu. Zvyčajne totiž platí, že vlastní zamestnanci sa v problémoch konkrétnej spoločnosti vyznajú najlepšie. Dnešná IT infraštruktúra, ktorá prepája interné systémy, webové služby a mobilné technológie, je veľmi komplexná, a preto dáva zmysel mať podporu čo najbližšie biznisu.

Výhoda tejto pozície je aj v tom, že nevyžaduje také hlboké skúsenosti ako vývoj aplikácií a je vhodná na „rozbeh" kariéry v IT.

3. Skúsenosť so sieťami

Veľký nárast zaznamenáva v tomto roku záujem o najrôznejších správcov siete a všeobecne o sieťových profesionálov. A to najmä v súvislosti s bezdrôtovými sieťami, ktoré firmy čoraz častejšie vo svojich centrálach a pobočkách nasadzujú. Nejde však len o typické komerčné organizácie, ale napríklad aj zdravotnícke zariadenia začínajú objavovať výhody bezdrôtového pripojenia rôznych zariadení. Rastúci záujem o príslušných špecialistov teda opäť vychádza z posunu v ICT a z rastu záujmu o nové technológie (najmä o mobilný prístup k webovým službám).

4. Správa mobilných aplikácií a prístrojov

S uvedeným potom súvisí aj ďalšia oblasť rastúceho záujmu zamestnávateľov, ktorá sa od minulého roka dostala na výslnie záujmu. Skúsenosti firiem s mobilnými aplikáciami sú zatiaľ zvyčajne malé, a tak hľadajú do svojich tímov odborníkov, ktorí by im poskytli zodpovedajúcu expertízu.

Na lepší kontakt so svojimi zákazníkmi potrebujú firmy uvoľniť mobilné aplikácie určené pre ich klientov a súčasne sa musia vyrovnať s nárastom mobility medzi vlastnými zamestnancami a poskytnúť im aplikácie vhodné na ich prácu. Práve teraz si množstvo firiem teda uvedomuje fakt, že túto situáciu nemožno už riešiť spontánne ako doteraz, ale potrebujú v nej vytvoriť systém a nabrať skúsených odborníkov na mobilné riešenia, ktorých je opäť nedostatok.

5. Vedenie IT projektov

Takisto vedenie IT projektov je dlhodobo žiadaná zručnosť, a hoci ho tento rok preskočili niektoré „módne trendy" (pozri vyššie), dopyt aj tu pretrváva a zvyčajne prevyšuje ponuku. Firmy sú nútené reagovať na zmeny na trhu, spúšťať nové IT projekty, ktoré podporia ich biznis, a nemôžu si dovoliť, aby tieto projekty zlyhali. Aj preto nešetria na schopných projektových manažéroch či analytikoch biznisu, ktorí dokážu zabezpečiť, že projekt prebehne hladko a výsledný stav bude zodpovedať potrebám konkrétnej organizácie.

6. Správa databáz a práca s dátami

Databázoví administrátori sú trvalo žiadanými, v súčasnosti viac ako inokedy vďaka trendu big data - firmy už neudržujú len hlavné databázy o svojich klientoch a partneroch, ale snažia sa zbierať akékoľvek dáta, analyzovať ich a vyčítať z nich trend, ktorý by im pomohol pochopiť správanie zákazníkov. Často sa pracuje so sociálnymi médiami a ďalšími zdrojmi, ktoré veľa prezradia o preferenciách ľudí.

Záujem je hlavne o administrátorov databáz Oracle a o dátovéých architektov. Cieľom je nájsť zamestnancov, ktorí dokážu agregovať relevantné dáta, vytvoriť logickú mapu v rámci firemných systémov a získané dáta použiť na získanie hlbšieho vhľadu do podnikania.

7. Governance a bezpečnosť

Dopyt po skúsených bezpečnostných profesionáloch je dlhodobo vysoký, hoci v súčasnosti dochádza k „drobeniu" tejto pozície - z jedného bezpečnostného experta sa presúva do oblastí sietí, vývoja softvéru či architektúry databáz a skúsenosti s bezpečnosťou sú často požadované aj v týchto konkrétnych špecializáciách.

No aj tak si firmy stále viac uvedomujú hrozby kyberútokov a malvéru a potenciálne straty, ktoré im napadnutie môže priniesť. Mnohé z nich preto neváhajú investovať do bezpečnostných profesionálov a manažérov, ktorých hlavným cieľom je zaistiť bezpečnosť firemnej infraštruktúry a dát.

8. Business intelligence a analýzy dát

Opäť ide o činnosti súvisiace s dnešnými hlavnými IT trendmi. Firmy sa už bez analýz dát nezaobídu a manažéri sa nemôžu dostatočne rozhodovať len na základe svojej intuície, ale potrebujú detailný vhľad do dát. Ten im však zvyčajne neposkytujú len nástroje, na ich správne nasadenie a využitie sú potrební aj skúsení experti, ktorí vedia, čo analyzovať a na čo sa zamerať. Inak hrozí nepochopenie dát a vytvorenie chybných záverov. Rozhodovanie na základe dát umožní firmám byť oveľa viac proaktívne a okamžite reagovať na zmeny v biznise. Keďže je to spojené s elimináciou finančných strát, firmy neváhajú investovať do nástrojov a zamestnancov zameraných na oblasť BI a analýz.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá