Image
18.12.2012 0 Comments

Práca v IT: Najžiadanejšie pozície a špecializácie na rok 2013

praca it-1.jpg Hoci v oblasti IT všeobecne prevláda na pracovnom trhu dopyt nad ponukou, je niekoľko pozícií, ktoré majú byť v budúcom roku obzvlášť atraktívne. Aspoň sa na tom zhodli odborníci z niekoľkých personálnych agentúr a portálov sprostredkúvajúcich prácu v IT.

Dopyt by mala byť daný najmä tým, ako sa firmy budú snažiť zvyšovať svoju konkurencieschopnosť s využitím nových technológií a analýz. Atraktívne IT pozície sú tak teraz priamo spojené so zvyšovaním efektivity biznisu firiem a s jeho podporou.

Softvéroví vývojári
Po vývojároch softvéru a programátoroch je na trhu stále hlad a počet otváraných pozícií celosvetovo rastie. Napríklad len v USA je momentálne približne milión vývojárskych pozícií. Dá sa predpokladať, že podobne ako doteraz potrvá dopyt najmä po vývojároch v Jave, C a C++ a vďaka nárastu záujmu o webové a mobilné aplikácie aj o špecialistov zameraných na HTML5, PHP, JavaScript a ďalšie jazyky používané najmä v on-line prostredí.

Systémoví a business analytici
Dôraz na klientov sa premieta aj v potrebe prispôsobiť obchodné procesy vo firme tak, aby čo najviac zodpovedali ich potrebám. Tie sú však v mnohých prípadoch pomerne ťažko uchopiteľné a definovateľné. Práve systémový analytik má za cieľ vyhodnotiť existujúce požiadavky, odporučiť správny smer, priniesť nové nápady a vybrať a navrhnúť aplikácie a technológie, ktoré budú zodpovedať aktuálnej situácii.

Úlohou systémových analytikov a business analytikov je teda previesť obchodné požiadavky do reči IT a dokázať vývojárom tlmočiť potreby biznisu ich rečou. Ide o pozíciu, o ktorú vzrastá záujem najmä v posledných rokoch spolu s nutnosťou konkurencieschopnosti a požiadavky na rýchle prispôsobenie sa potrebám trhu.

Sieťoví a systémoví administrátori
Naopak, najrôznejšie typy administrátorov sú v rebríčku žiadaných IT špecializáciou viac-menej stálicami a záujem o nich rastie spolu s tým, ako sa zvyšuje komplexnosť IT prostredia a nové technológie nasadzujú aj firmy, ktoré sa bez nich skôr zaobišli. Okrem klasických požiadaviek na administrátorov prostredie Windows a Linux/Unix novo vzniká aj potreba správy mobilného prostredia a v niektorých firmách potom začínajú vznikať požiadavky na skúsenosť s platformou Applu.

Bezpečnostní analytici a manažéri
Rastúce riziko v korporátnej sfére a vysoká zraniteľnosť firiem kybernetickými útokmi vedie k tomu, že aj tie, ktoré predtým ochranu dát zanedbávali, sa teraz obzerajú po bezpečnostných expertoch. Zvlášť v prípade, ak sa v nedávnej dobe už stali terčom cieleného útoku alebo zaznamenali únik citlivých dát.

Úlohou bezpečnostných analytikov je najmä zhodnotiť situáciu, identifikovať úzke hrdlá a navrhnúť zlepšenie. Bezpečnostní špecialisti a manažéri sú potom skôr zodpovední za realizáciu tohto plánu, za každodennú rutinu a za dodržiavanie všetkých bezpečnostných štandardov.

Databázoví administrátori
Táto pozícia je tiež viac-menej stálicou, a aj keď tu nedochádza k takému dynamickému rastu dopytu ako v niektorých predošlých prípadoch, správcovia a administrátori databáz si môžu byť istí, že si prácu vždy nájdu. Najmä tí s certifikáciou Oracle, ale stále viac porastie aj záujem o tých, ktorí sa už stretli so správou veľkých objemov dát (big data) a ktorí dokážu firme ponúknuť aj pridanú hodnotu v podobe know-how na zlepšenie práce s veľkými dátami, nielen rutinnú údržbu.

Ďalšie IT hviezdy aj „prepadáky"
Záujem má byť aj o webových vývojárov, pretože na web sa dnes presúva jadro biznisu čoraz väčšieho množstva organizácií a je tu dopyt po zlepšovaní existujúcich webových prezentácií, aplikácií a služieb. Tvorba kvalitných webov navyše už nemôže byť doménou jedného človeka, ale vyžaduje tím špecialistov zameraných na tvorbu používateľského rozhrania, webovú analytiku, SEO atď. To potom súvisí aj so záujmom o projektových manažérov, ktorí budú nové projekty riadiť a dohliadať na ne. Do popredia záujmu vystupujú aj testeri, ktorí majú zaručiť, že používatelia nenarazia na problémy, ktoré by mohli firmu v ich očiach zdiskreditovať.

Naopak, s pokračujúcim nástupom modelu cloud computingu a všeobecne outsourcingu IT služieb rýchlo stráca na prestíži predtým veľmi cenená rola klasického „ajťák-údržbára", ktorý sa síce vyzná v hardvéri a softvéri, ale nemá už žiadne ďalšie zručnosti viazané na biznis. Títo pracovníci sa postupne radia vo firmách k ľahko nahraditeľnému personálu, ktorý sa má stať skôr terčom úspor ako ďalšieho rozvoja.

Autor pracuje v personálnej agentúre zameranej na zamestnávanie IT odborníkov.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá