Image
24.8.2016 0 Comments

Pozrite sa, ako to raz bude vyzerať v lietadlách. Možno pribudnú aj spacie kabínky

Aj vám sa zdá, že dnešné letiská a lietadlá sú čoraz preplnenejšie, priestor vymedzený pre jedného cestujúceho je stále stiesnenejší, čo naše zážitky z lietania len zhoršuje? Navyše prakticky každý cestujúci má smartfón, tablet či notebook a chcel by počas letu pracovať či sa zabávať.

Personalizovaná zábava počas letu

Letecké spoločnosti i technologické firmy v tomto smere vychádzajú cestujúcim v ústrety. Napríklad systém Waterfront od Panasonicu, predstavený v roku 2016, umožňuje pasažierom používať vlastné mobilné zariadenia na ovládanie zabudovaného zábavného systému lietadla. Vďaka synchronizácii smartfónu so sedadlom v lietadle môže systém poznať preferencie cestujúceho a dokonca reštartovať film presne tam, kde prerušil jeho pozeranie počas predchádzajúceho letu. Nevyžaduje sa pri tom dokonca ani pripojenie k internetu, stačí, ak cestujúci pripojí svoje zariadenie k palubnej sieti.

In-flight pomocný systém

Holandská nízkonákladová letecká spoločnosť AirFi často uskutočňuje lety menšími lietadlami na krátke vzdialenosti. Takéto lietadlá nemajú zabudovaný zábavný systém, preto si spoločnosť pomohla prenosným bezdrôtovým riešením. Systém prenáša obsah vopred nahratý spoločnosťou do telefónov a tabletov cestujúcich.

Terminál AirFi sa správa ako bežný internetový router. Je ľahký a možno ho jednoducho inštalovať v batožinovom priestore. Ide o nákladovo efektívny a flexibilný spôsob, ako zabezpečiť kvalitný obsah počas krátkych letov. Cestujúci môžu pozerať filmy, čítať časopisy, ale aj objednať si jedlo či nakúpiť on-line.

Virtuálna realita

Spoločnosť Transavia, čo je nízkonákladová dcérska spoločnosť Air France/KLM, a austrálsky dopravca Qantas testujú technológie virtuálnej reality ako alternatívu k tradičným systémom letovej zábavy. Okrem toho, že by VR mohla poskytnúť cestujúcim zábavu, mohla by aj upokojiť tých, ktorí majú z lietanie strach. Quantas už dokonca vyskúšal na vybraných letoch medzi cestujúcimi v prvej triede súpravy VR a výsledky boli povzbudivé.

Pohodlné sedadlá

Veľa úsilia venuje letecký priemysel aj na vytvorenie dokonalého sedadla v lietadle, ktoré by sa napríklad prispôsobilo telu pasažiera. Pravda, veľmi pohodlné sedadlá zaberajú veľa miesta, preto talianska spoločnosť Aviointeriors navrhuje v ekonomickej triede použiť sedadlá podobné tým, aké možno vidieť v kine. Ak na takomto sedadle nikto nesedí, preklopí sa do zvislej polohy, čím sa šetrí priestor.

Spacie kabínky

Dizajnérske štúdio Factory Design predstavilo koncept Air Lair. Ide o akési spacie kabínky pre prémiových cestujúcich, kde si môžu nastaviť svetlo, zvuk i teplotu. Tím Zodiac Aerospace zasa vidí možnosti vo využití nákladného priestoru lietadla a priestoru medzi odkladacími priehradkami a trupom lietadla, ktorý by sa dal prispôsobiť na poschodové postele.

Ako vidno, dizajnérske štúdiá a letecké spoločnosti doslova hýria kreativitou, ktovie, možno sme svedkami začiatku zlatej éry leteckej dopravy...

Zdroj: edition.cnn.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá