Image
9.2.2016 0 Comments

Pozor na výber kábla USB-C. Nesprávny totiž môže zničiť vaše zariadenie

Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. USB-C podporujú najväčšie technologické spoločnosti. Apple aj Google ponúkli notebooky s týmto konektorom ako prví, no už sa k nim pridali aj ďalšie firmy, na trhu sú dostupné počítače, tablety i smartfóny s portom USB-C.

Ide o reverzibilný port, môže teda poslúžiť na napájanie aj na rýchly prenos dát. Navyše je spätne kompatibilný, takže v období, kým sa stane univerzálnym štandardom, možno použiť rôzne adaptéry a káble. A práve tu musíte byť opatrní, nesprávny použitý kábel USB-C totiž môže veľmi rýchlo zničiť váš notebook.

Doplatil na to aj inžinier Googlu Benson Leung, ktorý počas testovania kábla USB-C zničil svoj chromebook Pixel. Zariadenie USB totiž po pripojení začne odoberať energiu. A ak jej odoberie priveľa, môže zhorieť. Zlú skúsenosť má aj redaktor webu The Verge, ktorý chcel cez lacný kábel z Amazonu nabíjať smartfón Nexus 6P zo svojho MacBooku Air. Kábel si začal pýtať viac energie, ako dovoľuje poistka na porte USB. Je to chyba kábla, ktorý by mal chrániť zariadenia pripojené na oboch stranách.

Riešenie je zdanlivo jednoduché - nekupovať lacné káble, ale radšej tie drahšie, najlepšie originálne od výrobcu zariadenia. Pravda, tento nedostatok mal byť jasný každému, kto sa podieľal na tvorbe USB-C. Apple i Google síce pomáhali pri príprave špecifikácií, ale udržiavanie štandardu a jeho šírenie má na starosti málo známa priemyselná skupina s názvom USB Implementers Forum. Tá by mala mať certifikačný proces na schvaľovanie káblov. Pretože treba zdôrazniť, že nejde o chybu portov USB-C, ale káblov, ktoré by mali rozpoznať, k akému portu sú pripojené, a teda koľko energie môžu odoberať.

Apple vyriešil tento problém svojím proprietárnym káblom Lightning. A ak už kupujete káble na Amazone či u maloobchodníka, požadujte certifikované káble USB-C. No zatiaľ v podstate jediný spôsob, ako zistiť, či kábel doslova neodpáli váš drahý notebook, je sledovať na Amazone recenzie spomínaného inžiniera Googlu a jeho príspevky na Google+. Samozrejme, Amazon by mal prestať predávať zlé káble a Apple, Google a ďalší výrobcovia zariadení s portom USB-C by mali dať hlavy dokopy a vymyslieť, ako dať spotrebiteľom najavo, ktoré káble sú skutočne bezpečné.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá