Image
9.2.2016 0 Comments

Pozor na výber kábla USB-C. Nesprávny totiž môže zničiť vaše zariadenie

Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. USB-C podporujú najväčšie technologické spoločnosti. Apple aj Google ponúkli notebooky s týmto konektorom ako prví, no už sa k nim pridali aj ďalšie firmy, na trhu sú dostupné počítače, tablety i smartfóny s portom USB-C.

Ide o reverzibilný port, môže teda poslúžiť na napájanie aj na rýchly prenos dát. Navyše je spätne kompatibilný, takže v období, kým sa stane univerzálnym štandardom, možno použiť rôzne adaptéry a káble. A práve tu musíte byť opatrní, nesprávny použitý kábel USB-C totiž môže veľmi rýchlo zničiť váš notebook.

Doplatil na to aj inžinier Googlu Benson Leung, ktorý počas testovania kábla USB-C zničil svoj chromebook Pixel. Zariadenie USB totiž po pripojení začne odoberať energiu. A ak jej odoberie priveľa, môže zhorieť. Zlú skúsenosť má aj redaktor webu The Verge, ktorý chcel cez lacný kábel z Amazonu nabíjať smartfón Nexus 6P zo svojho MacBooku Air. Kábel si začal pýtať viac energie, ako dovoľuje poistka na porte USB. Je to chyba kábla, ktorý by mal chrániť zariadenia pripojené na oboch stranách.

Riešenie je zdanlivo jednoduché - nekupovať lacné káble, ale radšej tie drahšie, najlepšie originálne od výrobcu zariadenia. Pravda, tento nedostatok mal byť jasný každému, kto sa podieľal na tvorbe USB-C. Apple i Google síce pomáhali pri príprave špecifikácií, ale udržiavanie štandardu a jeho šírenie má na starosti málo známa priemyselná skupina s názvom USB Implementers Forum. Tá by mala mať certifikačný proces na schvaľovanie káblov. Pretože treba zdôrazniť, že nejde o chybu portov USB-C, ale káblov, ktoré by mali rozpoznať, k akému portu sú pripojené, a teda koľko energie môžu odoberať.

Apple vyriešil tento problém svojím proprietárnym káblom Lightning. A ak už kupujete káble na Amazone či u maloobchodníka, požadujte certifikované káble USB-C. No zatiaľ v podstate jediný spôsob, ako zistiť, či kábel doslova neodpáli váš drahý notebook, je sledovať na Amazone recenzie spomínaného inžiniera Googlu a jeho príspevky na Google+. Samozrejme, Amazon by mal prestať predávať zlé káble a Apple, Google a ďalší výrobcovia zariadení s portom USB-C by mali dať hlavy dokopy a vymyslieť, ako dať spotrebiteľom najavo, ktoré káble sú skutočne bezpečné.

Zdroj: theverge.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá