Image
23.8.2012 0 Comments

Pozor na falošné žiadosti o priateľstvá na Facebooku a podozrivé príspevky na nástenkách!

Americká sociálna sieť Pinterest.com je v súčasnosti najrýchlejšie rastúcou webovou službou a už aj ona sa stala terčom kyberzločincov. Počet zaregistrovaných používateľov čoskoro presiahne dvadsaťmiliónovú hranicu. V januári 2012 sa Pinterest.com stala dokonca stránkou, ktorá prekročila hranicu 10 miliónov nových používateľov mesačne najrýchlejšie v histórii. Počet jej používateľov rastie i na Slovensku.

adsfasdfasdf.jpg

Pinterest je sociálna sieť založená čisto na vizuálnom obsahu. Slúži na zdieľanie fotografií a obrázkov na tematických nástenkách, na ktoré sa obrázky „pripínajú". Medzi najčastejšie témy patria umenie, móda, dizajn, jedlo, cestovanie, architektúra, autá alebo zaujímavé plagáty.

Rovnako ako všetky ostatné sociálne siete sa i Pinterest nedávno stal terčom kyberzločincov. Používatelia zaznamenali na svojich nástenkách podozrivé príspevky a mnohým používateľom bol zamietnutý prístup na ich účet. Podvodníci totiž ich účty skryli a posielali im obrázky s podozrivými odkazmi.

Takto vyzeral jeden z podozrivých príspevkov na nástenkách používateľov:

adfasdfasdfassss.jpg

Podľa jednej z obetí kyberzločincov sa na profile Pinterest vždy po pár dňoch otvorila nová nástenka s týmito grafickými obrázkami. Po zmene prihlasovacích údajov však problém zmizol.

IT podpora Pinterestu sa o probléme našťastie včas dozvedela a zrušila niekoľko účtov podozrivých zo šírenia spamu. Zároveň informovala existujúcich používateľov o potenciálnom nebezpečenstve a prostredníctvom e-mailu ich nabádala k opatrnosti pri akýchkoľvek podozrivých zmenách na ich účtoch.

„Po tom, čo sme objavili nezvyčajnú aktivitu na Vašej nástenke, odhlásili sme všetkých, ktorí na nej boli prihlásení, a obnovili sme Vaše heslo. Vytvorenie nového hesla ochráni Váš účet i obsah Vašej nástenky," bolo napísané v rozoslaných e-mailoch.

Správcovia sociálnej siete Pinterest pridávajú niekoľko pravidiel, ktorých dodržiavanie vám pomôže zabezpečiť váš účet na Pintereste:

  • Použite bezpečné heslo zložené zo znakov a/alebo čísel.
  • Použite unikátne heslo - nepoužívajte rovnaké heslo na iných webových stránkach.
  • Svoje heslo s nikomu neoznamujte. Pinterest od vás nikdy nebude vyžadovať vaše heslo (e-mailom, SMS správou ani iným spôsobom).
  • Pinterest chce vedieť vaše heslo iba pri prihlasovaní na Pinterest.com alebo do oficiálnej aplikácie. Aplikácie sú vždy zadarmo a sú zverejňované Pinterestom alebo spoločnosťou Cold Brew Labs.
  • Internetová adresa vždy obsahuje Pinterest.com. Existujú aj stránky support.pinterest.com a m.pinterest.com, ale pinterest.čokoľvekiné.com neexistuje! Ak si nebudete istí webovou stránkou, ktorá vyžaduje vaše heslo, navštívte oficiálnu stránku Pinterest.com a prihláste sa tam.
  • Buďte obozretní, keď ste on-line. Nikdy nevypĺňajte osobné informácie v podozrivých dotazníkoch, najmä ak vám ponúkajú niečo, čo znie priveľmi dobre na to, aby to bola pravda.

Falošné žiadosti o priateľstvá na Facebooku

O ostatnom nebezpečenstve, ktoré súvisí s blackhole exploitom na Facebooku, sme vás už informovali. V používateľovom účte sa okrem iného začali objavovať čudné žiadosti o priateľstvo, často od atraktívnych mladých žien so zaujímavými fotografiami.

Niektoré z nich vyzerali napr. takto:

adfsdwwwawr.jpg

Počas prvých šiestich až siedmich hodín bolo odhalených približne 1,3 milióna takýchto podvodov.

asdfwwwareeas.jpg


Podvodné darčekové certifikáty

Nedávno sa znovu objavili spamové e-maily s podvodnými darčekovými certifikátmi. Prezradí ich príloha - namiesto avizovaného certifikátu je totiž priložený súbor s ikonou Adobe PDF a koncovkou EXE, čo by si možno máloktorý používateľ všimol.

asdfasdfaseeeters.jpg

Z toho vyplýva jasné poučenie: Neverte zázračným e-mailom, ktoré vám sľubujú akúkoľvek výhru alebo niečo zadarmo, a nikdy nespúšťajte priložené súbory.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá