Image
9.4.2015 0 Comments

Pozor, horí, pripravte repráky! Vyskumníci prišli na to, ako sa dá požiar uhasiť aj zvukom

fire_robertson_tran.jpg Dunivé basy niektorých poslucháčov uchvacujú, iných rozčuľujú. No napadlo vás, že pomocou nízkych tónov možno uhasiť oheň?

Seth Robertson a Viet Tran, dvaja študenti strojárstva z Univerzity Georgea Mansona vo Fairfaxe (Virgínia, USA), vyrobili zvláštny hasiaci prístroj, ktorý na základe nízkofrekvenčného šumu oddeľuje kyslík od horľaviny. Ich zariadenie by v budúcnosti mohlo nahradiť tradičné hasiace prístroje.

Zariadenie, na ktoré vynaložili asi 600 dolárov z vlastných peňazí, obsahuje prenosný zvukový generátor, zosilňovač, napájací zdroj a zameriavaciu trubicu a prenáša zvukové vlny na nízkych frekvenciách medzi 30 a 60 Hz z dýzy. Tieto vlny sa „premiešajú" so vzduchom a účinne oddelia kyslík od horiacej látky. Prístroj má hmotnosť 9 kg a niektorým možno pripomenie zariadenie z filmu Ghostbusters.

handheld_device_firefighting.jpg

Spočiatku si študenti mysleli, že požiar by mohli uhasiť veľké reproduktory a zvuky s vysokou frekvenciou. No ukázalo sa, že takto fungujú práve nízkofrekvenčné zvuky. Ako žartovne podotkol Viet Tran, rapperi ako 50 Cent by pravdepodobne mohli uhasiť požiar.

Študenti v novembri požiadali o predbežný patent, čo im umožní rok vykonávať ďalšie testy a zdokonaľovať svoj prístroj. Zatiaľ hasili len horiaci lieh a prístroj bol koncipovaný na uhasenie drobných požiarov v kuchyni, ale použiť by sa dal napr. aj na kozmickej lodi. Tento koncept by mohol nahradiť toxické chemikálie, ktoré dnes obsahujú hasiace prístroje.


Projekt na tému „akustického potlačenia ohňa" uskutočnila v roku 2012 aj DARPA. Zistilo sa v ňom, že to môže byť účinné v malom rozsahu, no výskumníci nedokázali určiť, či by to fungovalo aj na úrovni obrany v prípade veľkého požiaru.

Pred výskumníkmi stojí ešte úloha preskúmať rôzne typy požiarov - od pevných horľavých predmetov, ako je drevo či papier, až po elektrické zariadenia. A vyriešiť treba aj problém, že zvukové vlny síce uhasia oheň, ale neschladia horľavinu, takže hrozí opätovné vznietenie požiaru.

„Jedna vec je uhasiť malý oheň v panvici," povedal Kenneth E. Isman, profesor na Marylandskej univerzite. „No koľko energie bude treba napríklad na uhasenie horiacej postele, čo je bežný scenár pri smrtiacich požiaroch?"

Zdroj: dailymail.co.uk
washingtonpost.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá