Image
9.4.2015 0 Comments

Pozor, horí, pripravte repráky! Vyskumníci prišli na to, ako sa dá požiar uhasiť aj zvukom

fire_robertson_tran.jpg Dunivé basy niektorých poslucháčov uchvacujú, iných rozčuľujú. No napadlo vás, že pomocou nízkych tónov možno uhasiť oheň?

Seth Robertson a Viet Tran, dvaja študenti strojárstva z Univerzity Georgea Mansona vo Fairfaxe (Virgínia, USA), vyrobili zvláštny hasiaci prístroj, ktorý na základe nízkofrekvenčného šumu oddeľuje kyslík od horľaviny. Ich zariadenie by v budúcnosti mohlo nahradiť tradičné hasiace prístroje.

Zariadenie, na ktoré vynaložili asi 600 dolárov z vlastných peňazí, obsahuje prenosný zvukový generátor, zosilňovač, napájací zdroj a zameriavaciu trubicu a prenáša zvukové vlny na nízkych frekvenciách medzi 30 a 60 Hz z dýzy. Tieto vlny sa „premiešajú" so vzduchom a účinne oddelia kyslík od horiacej látky. Prístroj má hmotnosť 9 kg a niektorým možno pripomenie zariadenie z filmu Ghostbusters.

handheld_device_firefighting.jpg

Spočiatku si študenti mysleli, že požiar by mohli uhasiť veľké reproduktory a zvuky s vysokou frekvenciou. No ukázalo sa, že takto fungujú práve nízkofrekvenčné zvuky. Ako žartovne podotkol Viet Tran, rapperi ako 50 Cent by pravdepodobne mohli uhasiť požiar.

Študenti v novembri požiadali o predbežný patent, čo im umožní rok vykonávať ďalšie testy a zdokonaľovať svoj prístroj. Zatiaľ hasili len horiaci lieh a prístroj bol koncipovaný na uhasenie drobných požiarov v kuchyni, ale použiť by sa dal napr. aj na kozmickej lodi. Tento koncept by mohol nahradiť toxické chemikálie, ktoré dnes obsahujú hasiace prístroje.


Projekt na tému „akustického potlačenia ohňa" uskutočnila v roku 2012 aj DARPA. Zistilo sa v ňom, že to môže byť účinné v malom rozsahu, no výskumníci nedokázali určiť, či by to fungovalo aj na úrovni obrany v prípade veľkého požiaru.

Pred výskumníkmi stojí ešte úloha preskúmať rôzne typy požiarov - od pevných horľavých predmetov, ako je drevo či papier, až po elektrické zariadenia. A vyriešiť treba aj problém, že zvukové vlny síce uhasia oheň, ale neschladia horľavinu, takže hrozí opätovné vznietenie požiaru.

„Jedna vec je uhasiť malý oheň v panvici," povedal Kenneth E. Isman, profesor na Marylandskej univerzite. „No koľko energie bude treba napríklad na uhasenie horiacej postele, čo je bežný scenár pri smrtiacich požiaroch?"

Zdroj: dailymail.co.uk
washingtonpost.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá