Image
29.1.2015 0 Comments

Povianočné zľavy na slovenských e-shopoch sú často len naoko, skutočne zlacneného tovaru je 11,5 %

Monitoring cien tovaru v tradičných povianočných zľavách odhalil zľavovú politiku popredných slovenských e-shopov.

Evidentné je napríklad opakované zlacňovanie, kedy sú ceny komodít pred Vianocami umelo navýšené a v rámci zliav potom zrazené na pôvodnú cenu. Podľa komplexnej analýzy spoločnosti Karsa Technologies sa tak deje až v 9 % prípadoch. Možnosť výhodného nákupu sa týka 11,5 % sledovaných produktov.

Analýza spoločnosti Karsa Technologies monitorovala v období posledných štyroch mesiacov dlhodobý vývoj cien elektrospotrebičov a mobilných prístrojov predávaných v ôsmich popredných internetových obchodoch, akými sú napríklad Mall.sk, Okaysk.eu alebo Datart.sk. Z dát vyplynulo, že sledované e-shopy po Vianociach uplatnili skutočnú zľavu v priemere pri 11,5 % ponúkaných produktoch. Ako skutočná zľava je v analýze považovaná hodnota, ktorá bola v januári o viac ako 5 % nižšia než všetky ceny v sledovanom období. Pri 9 % komoditách internetové obchody uplatnili už spomínanú opakovanú zľavu a v prípade 49 % tovaru nedošlo v sledovanom období k zníženiu ceny. Monitoring využíval algoritmus aplikácie Karsa Monitor, ktorá umožňuje e-shopom porovnávať cenové hladiny tovaru u konkurentov. Dobrou správou ale je, že zo všetkých kategórií produktov, ktoré aplikácia analyzovala, nedošlo ani v jednej k zdraženiu. V januári si tak zákazníci môžu byť istí, že elektroniku nekúpia za vyššiu cenu ako pred Vianocami.

ANALÝZA PRODUKTOV: Zľavy sa najviac dotkli DVB-T/S techniky

Hromadné januárové znižovanie cien sa najvýraznejšie prejavilo v prípade produktov DVB-T/S. Hneď 27 % sledovaných produktov v kategórii bolo skutočne zlacnených. Okrem tejto kategórie sa výraznejšieho skutočného zlacnenia, teda povianočnej zľavy vyššej než 5 %, dočkali ešte položky z kategórie mobilných telefónov a flashdiskov, v ktorej bolo zlacnených 15 %, respektíve 16 % tovaru.

„Ruku v ruke so skutočnými zľavami však ide tiež takzvané opakované zlacnenie, kedy predajca pred Vianocami umelo zvýši cenu ponúkaného artiklu, a po Vianociach prezentuje prepad na pôvodnú cenovú hladinu ako zľavu," vysvetľuje Michal Ježek, CEO spoločnosti Karsa Technologies, a upresňuje: „V prípade mobilných telefónov boli také praktiky zaznamenané dokonca častejšie než skutočná zľava - až v prípade 17 % tovaru." Rovnaká taktika potom bola v ešte väčšej miere zrejmá aj v prípade Hi-Fi prístrojov a navigácií. Internetovým obchodom by v prípade podobných praktík mohol hroziť aj postih zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Internetové obchody dlhodobo obzvlášť nemenia ceny fotoaparátov a kamier. V týchto kategóriách ostáva cena rovnaká v prípade viac ako 60 % produktov, v prípade počítačov je to dokonca 74 %. Produkty z kategórie PC alebo navigácií na skutočné zľavy nedosiahli vôbec.

tab1_Screenshot 2015-01-29 07.38.jpg

TIP: Koncový užívateľ by mal vedieť, že hoci bol tovar kúpený v zľave, jeho záručná doba je stále minimálne 24 mesiacov a v prípade nákupu na e-shope ho môže do 14 dní vrátiť bez uvedenia dôvodu.

ANALÝZA E-SHOPOV: Najvýraznejšie zľavy v Okaysk.eu

Analýza cenovej hladiny v sledovaných obchodoch ukázala, že väčšina obchodov poskytla skutočnú zľavu na menej ako 5 % hodnotených produktoch. „Po vyhodnotení získaných dát sme zistili, že najviac sa rozhodol zlacňovať obchod Okaysk.eu, a to dokonca v prípade 57 % ponúkaného tovaru. Výrazne tak prevyšuje ostatné sledované obchody," upresňuje Michal Ježek zo spoločnosti Karsa Technologies. „Dokonca išlo o skutočnú povianočnú zľavu, teda avizovaných 5 %," E-shop Okay.sk najviac pracuje aj s cenovou politikou a opakovanú zľavu ponúka na 12 % produktoch naprieč kategóriami. Opakovanú zľavu vo vyššej miere využívajú aj internetové obchody Nay.sk a Datart.sk, ktoré ju uplatnili na 10 %, respektíve 99 % tovaru. Pomerne stabilnú cenovú hladinu udržiava predajca Mall.sk, a to hneď v prípade 73 % svojich produktov.

tab2_Screenshot 2015-01-29 07.38.jpg

Zlacňovanie tovaru je ale úplne prirodzeným javom, ako upresňuje Michal Ježek: „Zľavu mimo iné spôsobuje aj starnutie produktu na trhu, Vianoce ale spôsobia celoplošné skokové zníženie cien," Aplikáciu Karsa Monitor, ktorá bola k prieskumu povianočných zliav použitá, vyvinula spoločnosť Karsa Technologies tak, aby ňou mohli slovenské e-shopy sledovať a reagovať na cenové hladiny tovaru u konkurencie, a to v reálnom čase.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

UniControls vybaví systémom nadradeného riadenia ďalších 23 súprav metra v čínskom Chengde, hlavnom meste provincie S’-čchuan

18.01.2017 09:00

Spoločnosť UniControls, významný hráč a medzinárodne uznávaný dodávateľ riadiacich systémov a elektronických zariadení v oblastiach železničnej dopravy a priemyselného riadenia, uzatvorila ďalší z rad ...

Tlačové správy

freeSAT vlani ponúkol nové kanály, aplikácie i súťaže, viac zábavy príde i v roku 2017

18.01.2017 08:16

Nové kanály, skvelé ceny, prémiové televízie zdarma a množstvo zábavy – to všetko si mohli vlani vychutnávať zákazníci freeSAT-u na Slovensku. 27 nových kanálov Zákazníci freeSAT-u v roku 2016 získal ...

Tlačové správy

iOS platforma investičnej aplikácie

18.01.2017 08:10

FINAMIS koncom roka 2016 sprístupnil mobilnú aplikáciu pre operačný systém iOS spoločnosti Apple. Spustenie je v súlade s interným plánom a cieľovým termínom ukončenia vývoja. V prvej polovici 2016 F ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá