Image
7.5.2014 0 Comments

Použité mobily obsahujú vzácne kovy. Operátori ich vykupujú za slušné peniaze a následne recyklujú.

pouzite_mobily.jpg Podľa organizácie Environmental Protection Agency až 89 % mobilných zariadení nie je recyklovaných po skončení životnosti. Napríklad v roku 2010 skončilo na skládkach medzi odpadom až 17 200 ton mobilných zariadení. Pritom mobilné telefóny obsahujú vzácne kovy, ktoré by sa dali opätovne použiť. Ide napr. o zlato, striebro, meď, paládium a pod.

Preto sa niektorí mobilní operátori snažia motivovať používateľov na recyklovanie.

Americký operátor Verizon v apríli uviedol program Value Mobile Device Recycling service. Ide o bezplatnú mobilnú aplikáciu, ktorá zákazníkom ukáže okamžitú cenu ich použitého prístroja. Tí potom môžu vziať svoj telefón do najbližšieho obchodu tohto operátora, kde priamo na mieste dostanú platbu za svoje opotrebené zariadenie.

Odkúpenie starých mobilov nie je nový trend, podobné programy mali aj ďalšie spoločnosti, napr. AT&T, Sprint, Amazon a Best Buy. V roku 2012 výnosy z podobných programov dosiahli 900 miliónov dolárov a podľa predpokladov v priebehu niekoľkých rokov sa obrat vyšplhá na niekoľko miliárd. Tieto programy však nie sú pre zákazníkov veľmi komfortné. Najprv musia odpovedať on-line na otázky o stave svojho telefónu.

Ak ide o novší model, ktorý je ešte v slušnom stave, môžu zaň získať aj 200 dolárov, a to v podobe darčekovej poukážky alebo kreditu. Zvyčajne však trvá celé týždne, kým sa to vybaví.

Program Verizonu láka používateľov tým, že ponúka okamžité plnenie. Pomocou aplikácie zistia cenu telefónu za necelú minútu a v predajni im určenú sumu hneď vyplatia. V roku 2012 zákazníci Verizonu recyklovali len 28 % svojich telefónov. Operátor dúfa, že nový program pomôže zvýšiť mieru recyklácie.

Výhody zodpovednej recyklácie telefónov sú značné. Okrem finančnej stránky je tu aj environmentálny aspekt. Opätovné použitie vzácnych kovov a plastov znamená, že sa do životného prostredia dostane menej znečisťujúcich látok a klesajú aj emisie skleníkových plynov, spôsobené ťažbou a spracovaním surovín.

Zdroj: theguardian.com


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá