Image
7.5.2014 0 Comments

Použité mobily obsahujú vzácne kovy. Operátori ich vykupujú za slušné peniaze a následne recyklujú.

pouzite_mobily.jpg Podľa organizácie Environmental Protection Agency až 89 % mobilných zariadení nie je recyklovaných po skončení životnosti. Napríklad v roku 2010 skončilo na skládkach medzi odpadom až 17 200 ton mobilných zariadení. Pritom mobilné telefóny obsahujú vzácne kovy, ktoré by sa dali opätovne použiť. Ide napr. o zlato, striebro, meď, paládium a pod.

Preto sa niektorí mobilní operátori snažia motivovať používateľov na recyklovanie.

Americký operátor Verizon v apríli uviedol program Value Mobile Device Recycling service. Ide o bezplatnú mobilnú aplikáciu, ktorá zákazníkom ukáže okamžitú cenu ich použitého prístroja. Tí potom môžu vziať svoj telefón do najbližšieho obchodu tohto operátora, kde priamo na mieste dostanú platbu za svoje opotrebené zariadenie.

Odkúpenie starých mobilov nie je nový trend, podobné programy mali aj ďalšie spoločnosti, napr. AT&T, Sprint, Amazon a Best Buy. V roku 2012 výnosy z podobných programov dosiahli 900 miliónov dolárov a podľa predpokladov v priebehu niekoľkých rokov sa obrat vyšplhá na niekoľko miliárd. Tieto programy však nie sú pre zákazníkov veľmi komfortné. Najprv musia odpovedať on-line na otázky o stave svojho telefónu.

Ak ide o novší model, ktorý je ešte v slušnom stave, môžu zaň získať aj 200 dolárov, a to v podobe darčekovej poukážky alebo kreditu. Zvyčajne však trvá celé týždne, kým sa to vybaví.

Program Verizonu láka používateľov tým, že ponúka okamžité plnenie. Pomocou aplikácie zistia cenu telefónu za necelú minútu a v predajni im určenú sumu hneď vyplatia. V roku 2012 zákazníci Verizonu recyklovali len 28 % svojich telefónov. Operátor dúfa, že nový program pomôže zvýšiť mieru recyklácie.

Výhody zodpovednej recyklácie telefónov sú značné. Okrem finančnej stránky je tu aj environmentálny aspekt. Opätovné použitie vzácnych kovov a plastov znamená, že sa do životného prostredia dostane menej znečisťujúcich látok a klesajú aj emisie skleníkových plynov, spôsobené ťažbou a spracovaním surovín.

Zdroj: theguardian.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá