Image
11.6.2014 0 Comments

Potrebovali by ste pri práci ďalší pár rúk? Inžinieri z MIT vám ho ponúkajú...

srl3.png Väčšina robotických končatín má poslúžiť ako náhrada za ruku či nohu hendikepovaným ľuďom. Výskumníci z MIT však prišli s inou myšlienkou. Ich robotická končatina má dopĺňať ľudské končatiny pri náročných, problematických a nepohodlných prácach.

Na konferencii International Conference on Robotics and Automation (ICRA) v Hongkongu ukázali videá, ktoré demonštrujú vynález v akcii. Nazvali ho Supernumerary Robotic Limbs (SRLs) čiže mnohopočetné robotické končatiny. Vo videu môžete vidieť použitie v stavebníctve pri montáži stropných komponentov.


Iný (a bežnejší) prípad, keď by sa vám zišli ruky navyše, je otváranie dverí, keď niečo nesiete v rukách.

srl.png

SRLs s dvoma robotickými rukami sa namontuje na plecia používateľa. Každé rameno má 5 stupňov voľnosti a výmenné nastaviteľné koncové efektory. Kompletný systém má hmotnosť 4,5 kg. No keby mal používateľ ovládať robotické ramená rukami, bolo by to v rozpore s účelom celého zariadenia.


SRLs preto stále sledujú pomocou dvoch inerciálnych meracích jednotiek v podobe náramkov pohyb rúk nositeľa a podľa toho sa rozhodujú, čo budú robiť. Tretia meracia jednotka sa nachádza na základni držiaka robota a sleduje orientáciu a pohyb SRLs. Okrem toho SRLs využívajú dáta z gyroskopu a akcelerometra, ktoré priebežne ukladajú, vyhodnocujú a učia sa z nich predpovedať pohyby nositeľa.

Výskumníci z d'Arbeloffovho laboratória pri MIT zasa pracujú na robotickej pomôcke upevniteľnej okolo pása, ktorá poslúži ako ďalší pár nôh v prípade manipulácie s ťažkým nákladom. Veľkú časť výskumu financuje spoločnosť Boeing. Takéto pomôcky by totiž využili jej pracovníci, ktorí pri stavbe a údržbe lietadiel musia často dvíhať ťažké predmety či pracovať dlhodobo v prikrčenej pozícii.

srl2.png

Zdroj: spectrum.ieee.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Koniec infarktov? Umelá inteligencia vie predpovedať zlyhanie srdca

20.01.2017 00:35

Podľa vedcov z Medical Research Council vo Veľkej Británii môže umelá inteligencia predpovedať, kedy pacient so srdcovou poruchou umrie. Ich softvér sa naučil analyzovať krvné testy a skeny bijúceho s ...

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá