Image
11.6.2014 0 Comments

Potrebovali by ste pri práci ďalší pár rúk? Inžinieri z MIT vám ho ponúkajú...

srl3.png Väčšina robotických končatín má poslúžiť ako náhrada za ruku či nohu hendikepovaným ľuďom. Výskumníci z MIT však prišli s inou myšlienkou. Ich robotická končatina má dopĺňať ľudské končatiny pri náročných, problematických a nepohodlných prácach.

Na konferencii International Conference on Robotics and Automation (ICRA) v Hongkongu ukázali videá, ktoré demonštrujú vynález v akcii. Nazvali ho Supernumerary Robotic Limbs (SRLs) čiže mnohopočetné robotické končatiny. Vo videu môžete vidieť použitie v stavebníctve pri montáži stropných komponentov.


Iný (a bežnejší) prípad, keď by sa vám zišli ruky navyše, je otváranie dverí, keď niečo nesiete v rukách.

srl.png

SRLs s dvoma robotickými rukami sa namontuje na plecia používateľa. Každé rameno má 5 stupňov voľnosti a výmenné nastaviteľné koncové efektory. Kompletný systém má hmotnosť 4,5 kg. No keby mal používateľ ovládať robotické ramená rukami, bolo by to v rozpore s účelom celého zariadenia.


SRLs preto stále sledujú pomocou dvoch inerciálnych meracích jednotiek v podobe náramkov pohyb rúk nositeľa a podľa toho sa rozhodujú, čo budú robiť. Tretia meracia jednotka sa nachádza na základni držiaka robota a sleduje orientáciu a pohyb SRLs. Okrem toho SRLs využívajú dáta z gyroskopu a akcelerometra, ktoré priebežne ukladajú, vyhodnocujú a učia sa z nich predpovedať pohyby nositeľa.

Výskumníci z d'Arbeloffovho laboratória pri MIT zasa pracujú na robotickej pomôcke upevniteľnej okolo pása, ktorá poslúži ako ďalší pár nôh v prípade manipulácie s ťažkým nákladom. Veľkú časť výskumu financuje spoločnosť Boeing. Takéto pomôcky by totiž využili jej pracovníci, ktorí pri stavbe a údržbe lietadiel musia často dvíhať ťažké predmety či pracovať dlhodobo v prikrčenej pozícii.

srl2.png

Zdroj: spectrum.ieee.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá