Image
11.6.2014 0 Comments

Potrebovali by ste pri práci ďalší pár rúk? Inžinieri z MIT vám ho ponúkajú...

srl3.png Väčšina robotických končatín má poslúžiť ako náhrada za ruku či nohu hendikepovaným ľuďom. Výskumníci z MIT však prišli s inou myšlienkou. Ich robotická končatina má dopĺňať ľudské končatiny pri náročných, problematických a nepohodlných prácach.

Na konferencii International Conference on Robotics and Automation (ICRA) v Hongkongu ukázali videá, ktoré demonštrujú vynález v akcii. Nazvali ho Supernumerary Robotic Limbs (SRLs) čiže mnohopočetné robotické končatiny. Vo videu môžete vidieť použitie v stavebníctve pri montáži stropných komponentov.


Iný (a bežnejší) prípad, keď by sa vám zišli ruky navyše, je otváranie dverí, keď niečo nesiete v rukách.

srl.png

SRLs s dvoma robotickými rukami sa namontuje na plecia používateľa. Každé rameno má 5 stupňov voľnosti a výmenné nastaviteľné koncové efektory. Kompletný systém má hmotnosť 4,5 kg. No keby mal používateľ ovládať robotické ramená rukami, bolo by to v rozpore s účelom celého zariadenia.


SRLs preto stále sledujú pomocou dvoch inerciálnych meracích jednotiek v podobe náramkov pohyb rúk nositeľa a podľa toho sa rozhodujú, čo budú robiť. Tretia meracia jednotka sa nachádza na základni držiaka robota a sleduje orientáciu a pohyb SRLs. Okrem toho SRLs využívajú dáta z gyroskopu a akcelerometra, ktoré priebežne ukladajú, vyhodnocujú a učia sa z nich predpovedať pohyby nositeľa.

Výskumníci z d'Arbeloffovho laboratória pri MIT zasa pracujú na robotickej pomôcke upevniteľnej okolo pása, ktorá poslúži ako ďalší pár nôh v prípade manipulácie s ťažkým nákladom. Veľkú časť výskumu financuje spoločnosť Boeing. Takéto pomôcky by totiž využili jej pracovníci, ktorí pri stavbe a údržbe lietadiel musia často dvíhať ťažké predmety či pracovať dlhodobo v prikrčenej pozícii.

srl2.png

Zdroj: spectrum.ieee.org


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Mobilné laboratórium vybavené iPhonom odhalí spektrálnou analýzou rakovinu s presnosťou až 99 %

27.10.2016 00:22

Skupina vedcov z Washingtonskej štátnej univerzity vyvinula laboratórium, ktoré umožňuje vykonávať testy na diagnostiku rakoviny v teréne. Táto prenosná jednotka používa ako ústredný prvok iPhone, a t ...

Výskum

Vedci z MIT vytvorili „druhú kožu“, ktorá vás omladí, ochráni pred slnkom a vylieči z ekzému

27.10.2016 00:16

Ako starneme, naša koža stráca pružnosť a vlhkosť. Je to prirodzený proces, no tím vedcov sa pred desiatimi rokmi rozhodol zistiť, či by sa tomu dalo zabrániť. Pokúsili sa vytvoriť povlak, ktorý by mo ...

Výskum 6

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá