Image
15.7.2016 0 Comments

Potreba pripojiť sa na internet kdekoľvek a za každú cenu vystavuje cestovateľov rizikám

Na základe prieskumu spoločnosti Kaspersky Lab potreba mnohých ľudí pripojiť sa na internet, len čo docestujú do zahraničnej destinácie, cez nezabezpečenú Wi-Fi znamená, že riskujú zneužitie svojich osobných dát.

Výsledky prieskumu, do ktorého sa zapojilo 11 850 ľudí z Európy, Ruska, Latinskej Ameriky, USA a Ázie a Tichomoria, poukazujú na to, že kyberkriminalita sa používateľom nevyhýba ani na cestách. Jednoducho čoraz viac cestovných informácií (od máp a potvrdení hotelových rezervácií až po informácie o check-ine plánovaného letu či o palubnom lístku) je uložených on-line a medzinárodní cestovatelia nemajú inú možnosť než pripojiť sa na internet hneď po prílete. Mnohí radšej použijú dostupnú Wi-Fi, ako by riskovali roamingové ceny za prenesené dáta, a to aj napriek tomu, že sami seba vystavujú riziku.

V prípade európskych cestovateľov v momente, keď opúšťajú letisko, je až 40 % z nich on-line, a to najmä z dôvodu, aby dali svojej rodine a blízkym vedieť, že bezpečne pristáli (67 %). Vyše tretiny (35 %) využíva pripojenie na internet, aby si mohli stiahnuť cestovné informácie. Čoraz častejšie sa ihneď pripájame na internet aj z pracovných dôvodov (27 %), prípadne nás zaujímajú novinky na sociálnych sieťach (29 %). Jeden z troch používateľov (33 %) dokonca vníma pripojenie sa on-line, len čo je to možné, ako inštinktívnu potrebu. 

Naše správanie vychádza najmä z faktu, že keď sme doma, sme automaticky pripojení na internet a pri cestovaní do zahraničia sa tak ani nezamýšľame nad tým, kde a ako sa na internet pripájame či kto by nás mohol „sledovať“. Takmer tri štvrtiny (74 %) európskych cestovateľov sa na internet pripája cez nezabezpečené siete Wi-Fi, ktoré sú voľne dostupné na verejných miestach, ako sú letiská, hotely, kaviarne či reštaurácie.

No mimo domova a dôveryhodných sietí je to práve náš nedostatok pozornosti venovaný ochrane a zabezpečeniu sietí, ktorý stále nahráva kyberkriminálnikom. Takmer jeden z piatich európskych cestovateľov (19 %) sa stal obeťou kyberzločinu – len na porovnanie, len 4 % sa stali obeťou klasického zločinu.

Tento výsledok nie je až taký prekvapivý, keďže naše digitálne návyky sa len málokedy menia, keď cestujeme, a to aj napriek tomu, že sme v oveľa väčšej miere vystavení nezabezpečeným verejným sieťam. Niektorých európskych cestovateľov to nezastaví ani pri využívaní internet bankingu (44 %) či nákupoch on-line (29 %).  


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá