13.2.2012 0 Comments

Poskytovanie kontextových služieb je jeden z hlavných technologických trendov, ktoré môžu potiahnuť rast tržieb IT spoločností

Poskytovanie kontextových služieb je jeden z hlavných trendov, prostredníctvom ktorého technologickí lídri postupne nachádzajú nové spôsoby zvyšovania svojich tržieb. Tieto služby spájajú empirické dáta z "reálneho" sveta s dátami zo sveta "digitálneho" a dávajú tak odpovede na otázky "kto som? kde som? čo robím?". Vďaka tomu prinášajú svojim zákazníkom väčší úžitok. Vyplýva to z aktuálnej štúdie spoločnosti Accenture s názvom Technology Vision 2012, ktorá je každoročným zhrnutím najdôležitejšich technologických trendov.

Z výskumu ďalej vyplýva, že nárast poskytovania služieb tohto typu je otázkou veľmi blízkej budúcnosti. Medzi hlavné faktory, ktoré na to vplývajú, patria najmä:

  • ľahko a všade dostupné informácie
  • rozmach využívania smartphonov
  • rozšírenosť tzv. "cloud computingu"
  • explózia sociálnych sietí
  • vývoj mimoriadne výkonných nástrojov na zhromažďovanie a analýzu početných foriem dát

"Tí riaditelia IT divízií a IT manažéri, ktorí sa začali snažiť o hlbšie porozumenie preferenciám a zvykom zákazníka prostredníctvom využitia analýzy kontextových dát, sa prirodzene dostávajú do pozície strategických hráčov v rámci svojich spoločností," povedal Gavin Michael, ktorý je riaditeľom pre technologické inovácie v spoločnosti Accenture a viedol tento projekt. "Oveľa efektívnejšie napríklad spolupracujú s oddeleniami predaja a marketingu."

Ako príklad možno uviesť cestovnú agentúru, ktorá na sociálnej sieti Twitter zbierala zmienky ľudí o tom, kam plánujú v blízkej dobe cestovať, na základe čoho následne zasielala upozornenia do hotelov v lokalitách, do ktorých cestovatelia smerovali. Benefitom pre cestovateľa je, že na základe týchto upozornení mu hotel cez Twitter môže ponúknuť rôzne zvýhodnené ponuky a akcie, zatiaľ čo profitom hotela je potenciálna akvizícia nového zákazníka.

Iným prípadom z praxe je funkcionalita, s ktorou už experimentuje viacero poskytovateľov mobilných telefónnych služieb. Po tom, ako človek sadne za volant auta, automaticky deaktivuje mobilný telefón, čo by malo zabrániť porušovaniu predpisov súvisiacich s telefonovaním a písaním textových správ počas šoférovania.

Ďalšie trendy sú:

Konvergencia v dátových architektúrach: Keďže sa dáta stávajú stále cennejším aktívom väčšiny spoločností, je nevyhnutné, aby tomuto faktu boli prispôsobené aj štruktúry ich spracovania - prechodom zo starších databáz a systémov a ich prepojením s novými. To, čo je dôležité, sú totiž, okrem dát samotných, predovšetkým dátové štruktúry, ktoré slúžia na efektívne spracovanie ako štruktúrovaných, tak aj neštruktúrovaných dát. Význam tvorby kvalitnej štruktúry na spracovanie dát dostáva ešte väčší význam vo svetle ďalšieho z trendov opísaných v správe: v potrebe zdieľania informácií omnoho rýchlejšie a jednoduchšie ako tomu bolo doposiaľ.

Správa ďalej zdôrazňuje potrebu zmeny usporiadania databáz tak, aby nimi bolo možné spravovať aj neštruktúrované dáta - názory tzv. "databázových architektov" sa zhodujú v tom, že relačné databázy už zďaleka nie sú jediným nástrojom správy údajov.

Industrializované dátové služby: V súvislosti s trendom tvorby pokročilejších dátových štruktúr sa v správe zdôrazňuje, že skutočná hodnota dát - či už z interného alebo externého prostredia - naplno vynikne iba za predpokladu, že dáta budú šírené bez akýchkoľvek obmedzení a postupne vynímané z uzavretých aplikácií.

Sociálne siete ako ťahúň IT: prieskum tiež prináša zistenie, že sociálne siete už nie sú iba jedným, zväčša minoritným, marketingovým kanálom spoločností, ale veľmi rýchlo sa stávajú výkonným a stále účinnejším nástrojom komunikácie a interakcie so zákazníkmi, zamestnancami, partnermi. Väčšina spoločností si toto zatiaľ neuvedomila a takých, ktoré plne využívajú potenciál sociálnych sietí je ako šafránu.

Bezpečnosť založená na analytike: Spoločnosti sú "prepojené" oveľa viac ako kedykoľvek predtým - nemyslia sa tým však iba klasické a dobre zaužívané spôsoby prepojenia prostredníctvom webu a mobilných telefónov. Stačí si zobrať úroveň konektivity dnešných automobilov a priemyselných strojov vo vzťahu k iným systémom. Ruka v ruke so zvyšovaním prepojenosti idú aj riziká, ktoré sú prirodzeným sprievodným javom technologického progresu. Taktiež sa mení spôsob, akým spoločnosti pristupujú k vyhodnocovaniu rizík. Dobrou správou je, že ak budú spoločnosti schopné aplikovať inovatívne postupy pri práci s dátami aj na analytickú bezpečnosť, budú mať značne optimistickejšie vyhliadky na vysporiadanie sa s rizikami.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá