Image
8.1.2015 0 Comments

Porovnanie mobilných operačných systémov v praxi

Android 5.0 Lollipop, iOS 8, Windows Phone 8.1. To sú momentálne tri najpopulárnejšie mobilné operačné systémy. Ovšetkých sme vminulosti už písali apredstavili sme vám aj nové funkcie, ktoré jednotlivé platformy získali vnajnovších verziách. Teraz sa na tieto operačné systémy pozrieme inak. Povieme vám, čo sa nám páči anepáči.

Všetky operačné systémy používame vredakcii dlhodobo avrámci prípravy tohto článku sme zariadenia pravidelne striedali. Po mesiaci sNokiou Lumiou 830 sme sa vrátili kiPhonu 5 anásledne sme prešli na Xperiu Z3. Atak dokola. Žili sme aj sNokiou Lumiou 630 aASUSom ZenFone 5, teda s telefónmi scenovkou okolo 120 až 180 EUR. Cieľom bolo zistiť, aké náročné je prechádzať zjednej platformy na druhú, atakisto aj to, aký používateľský zážitok ponúkajú lacnejšie modely. Takéto striedanie nám zároveň pomohlo lepšie odhaliť nedostatky.

Android – čoraz lepší

android_logo.jpg

Ovýborných novinkách vo verzii Android 5.0 Lollipop sme písali vpredošlom čísle. Väčšina zvás však pravdepodobne ešte stále používa verziu 4.4. Bez ohľadu na to Android sa zroka na rok zlepšuje.

Čo sa nám páči?

Android sa počas posledných mesiacov vyprofiloval na operačný systém, ktorý je komplexný avýborne fungujúci. Niežeby nebol taký vjadre aj vminulosti. Ale pred pár rokmi sa používateľský zážitok medzi drahými alacnými modelmi výrazne odlišoval. Určité rozdiely, samozrejme, nájdete aj dnes, ale vrámci nášho testovania sme dokázali nadštandardne fungovať stelefónom ASUS ZenFone 5, ktorý spĺňal naše požiadavky na telefonovanie, internet aj mobilné aplikácie. Pred rokom či dvoma by nám androidový telefón vcene pod 200 EUR podobný zážitok nedokázal ponúknuť.

Ak ste pred pár rokmi prešli na iOS pre nestabilitu Androidu, vedzte, že sa zlepšila aj kvalita aplikácií astabilita systému. Niektoré procesory síce môžu mať problém surčitými aplikáciami, ale celkový zážitok je vo výsledku lepší. Nehovoriac otom, že podpora aplikácií pre nové apopulárne procesory sa rýchlo zlepšuje.

Android.png

Android je vroku 2015podstatne stabilnejší apoužívateľsky prívetivejší

Na Androide sa nám páčia rozsiahlemožnosti prispôsobovania zariadenia našim potrebám. Hoci výrobcovia do systému často integrujú vlastné nadstavby, minimálne zhľadiska používateľského rozhrania si ich veľmi jednoducho upravíte. Stačí si stiahnuť vhodnú aplikáciu, tzv. launcher. Viac otýchto nástrojoch píšeme včlánku Tipy atriky pre Android.

Páči sa nám, akým spôsobom sa Google snaží bojovať sfragmentáciou. Android je otvorená platforma, čo vpraxi znamená aj záplavu zariadení od množstva výrobcov aotáznu podporu do budúcnosti. Google však prostredníctvom aplikácie Služby Google Play zjednocuje používateľský zážitok vrámci základných funkcií. Nedá sa to porovnať sdostupnosťou najnovšej verzie systému, ale snaha sa cení.

Na Androide oceňujeme výbornú dostupnosť aplikácií. Takisto sa zlepšuje kvalita ich grafického dizajnu. Počas nášho testovania sme nemali problém prejsť zo systému iOS na Android, pretože všetky nami používané aplikácie boli dostupné na oboch platformách. Android má aj výborné notifikačné centrum adobre navrhnuté widgety.

Chválime rozsiahlu ponuku na trhu – to je druhá, pozitívnejšia, strana otvorenosti Androidu. Kdispozícii máte telefóny všetkých cenových relácií avšetkých veľkostí. Svojho favorita si vyberie prakticky ktokoľvek.

Čo sa nám nepáči?

Papierový výkon aniekedy nepredvídateľné správanie niektorých konfigurácií. Zatiaľ čo sa NVIDIA chválivýsledkami procesora Tegra K1, realita je trochu iná. Je fakt, že procesor ponúka obrovský grafický výkon, ale neporadí si sniektorými aplikáciami, ktoré bežia na pozadí aspomaľujú beh celého systému. To isté platí aj opoužívaní multitaskingu, ktorý vprípade tohto procesora zaostáva aj za slabšími čipmi. Najhoršie na tom je, že takéto nedokonalosti často odhalí až dlhodobejšie používanie ahľadanie vinníka si vyžiada niekoľko obnovení továrenských nastavení. Na vine môže byť nedokonalá optimalizácia, ktorú by teoreticky mohla opraviť aktualizácia systému pre dané zariadenie. Vprvom rade by sa to však nemalo vôbec stávať. Vzáplave procesorov arôznych konfigurácií je niekedy ťažké vyznať sa apoužívateľom nezjednodušujú situáciu ani čísla. Pretože nie je procesor ako procesor.

(NE)Kompatibilita aplikácií. Zatiaľ čo vprípade konkurenčných systémov je jasne dané, sktorou verziou operačného systému je aplikácia kompatibilná, Android vás občas prekvapí nekorektným správaním softvéru. Inak povedané, na jednom Androide funguje všetko vporiadku, na ďalšom zariadení stým istým (kompatibilným) systémom, ale s inými hardvérovými komponentmi sa objavia problémy. Nepáči sa nám ani to, že používateľ to často zistí až vtedy, keď aplikáciu chce používať. Našťastie situácia sa postupne zlepšuje, no tieto problémy sa stále objavujú.

Kritizujeme aj trochu chaotický obchod Google Play, ktorý ponúka obrovské množstvo nepotrebných aplikácií. Skrýva aj množstvo hrozieb, ale keď budete inštalovať aplikácie srozumom, do problémov sa nedostanete.

Čakanie na aktualizáciu. Nie každé zariadenie sa zlepšenia na najnovší Android dočká. Aniekedy až po veľmi dlhom čase.

Včom je unikátny?

Android je ideálna platforma pre náročných používateľov, ktorí sa chcú so systémom pohrať. Vtomto smere môžeme prirovnať Android kpočítaču. Je však aj veľmi dobrou voľbou pre bežných používateľov, ktorí hľadajú pokročilý systém alebo lacnejší telefón. Unikáty Androidu sú najmä pokročilé notifikácie amožnosti inteligentného zabezpečenia, ktoré sme predstavili vpredošlom čísle. Chválime aj widgety.

iOS – jednoducho funguje

ios_logo.png

Systém od Applu netreba bližšie predstavovať. Vždy patril medzi to najlepšie zhľadiska používateľského zážitku.

Čo sa nám páči?

Výborný používateľský zážitok aobrovská podpora aplikácií. Operačný systém iOS je radosť používať, pretože jednoducho funguje. Počas posledných rokov sme nemali so systémom výraznejšie problémy. Nie je dokonalý, je však spoľahlivý. Amá pravdepodobne najlepšiu ponuku aplikácií – väčšinou sme vždy mali kdispozícii ako prvú verziu iOS testovanej služby.

Chválime aj postupné pridávanie nových funkcií. Áno, Android je vtomto smere stále vpredu, ale Apple dôležité funkcie postupne dopĺňa. Widgety nás vo verzii iOS 8 až tak neohúrili, ale rozšírenia aklávesnice tretích strán výrazne zjednodušujú používanie systému.

Používateľské rozhranie považujeme za najlepšie na trhu. Je usporiadané aestetické. Android vo verzii 5.0 takisto urobil správny krok smerom vpred. Zcelkového hľadiska si však iOS zachováva náskok aj vďaka rozhraniu vaplikáciách.

ios.jpg

iOS si plnohodnotne vychutnáte, ak máte doma ďalšie zariadenia od Applu

Kontinuita. Možnosť spravovať SMS správy atelefonické hovory ziPadu alebo Macu je vynikajúca vlastnosť. Takto nejako sme si predstavovali prepojenie Windows Phonu so systémom Windows. Azda sa toho dočkáme vo Windows 10.

Bezproblémová prevádzka platformy. Je to logické. Systém aaplikácie iOS sú prispôsobené pre jednu rodinu procesorov. Zpoužívateľského hľadiska si to však zaslúži pochvalu, pretože viete, že váš nový iPhone alebo iPad zvládne operačný systém bez problémov. To sa oAndroide ešte povedať nedá. Nehovoriac otom, že ak vyjde nová verzia systému, je dostupná pre všetky kompatibilné modely vrovnakom čase.

Čo sa nám nepáči?

Obmedzenie platformy. So zariadením by sme sa radi pohrali aj nad rámec toho, čo nám povolia aplikácie. Alebo si viac prispôsobili rozhranie systému. Aj preto dlhodobo používame iPhone atablet sAndroidom.

Ceny. Zariadenia s iOS sú určené najmä prémiovým zákazníkom. Stredná trieda telefónov chýba. Do tejto kategórie neradíme ani dvojročný iPhone 5 scenovkou od 400 EUR.

Malá variabilita. Používatelia si vždy zvyknú na to, čo Apple vypustí na trh. Ale privítali by sme väčšie možnosti výberu.

Obmedzenie úložiska. Zariadenia s iOS sú relatívne drahé vrátane najlacnejších verzií. No ak chcete iPhone alebo iPad využívať naplno, budete potrebovať väčšie úložisko, ako je 16 GB. Keďže chýba podpora pre karty micro SD, priplatíte si minimálne 100 EUR.

Včom je unikátny?

iOS je zpoužívateľského hľadiska pre určitú skupinu používateľov najlepší mobilný operačný systém na trhu. Funguje spoľahlivo abez kompromisov, pretože ak si kúpite nový iPhone, dostanete presne taký zážitok, aký Apple vytvoril. Unikátnosť platformy spočíva najmä vprepojení aekosystéme – kontinuita aiCloud.

Windows Phone 8.1 – postupne sa doťahuje

wp_logo.jpg

Platforma Windows Phone nemala ideálny štart. Systém WP7 skončil svoju púť pomerne rýchlo, pretože sa majitelia nedočkali aktualizácie na novšiu verziu. Je to škoda. WP8.1 je opoznanie lepší systém. Za konkurenciou však stále zaostáva.

Čo sa nám páči?

Jednoduché rozhranie. Ocenia ho používatelia, ktorí telefón využívajú hlavne na telefonovanie akontrolu e-mailov ainternetu. WP ponúka aj multitasking anotifikačné centrum. Doťahuje sa na konkurenciu.

Živé dlaždice. Interaktívne ikony kombinujú funkcionalitu widgetov aj notifikácií afunguje to výborne.

Spoľahlivá prevádzka. Počas mesačného testovania nám spadli aplikácie iba dvakrát.

WP_2.jpg

Windows Phone dnes ponúka všetko potrebné – multitasking (obmedzený na 6 okien) aj notifikačné centrum

Dobrá cena. Používali sme Nokiu Lumiu 830. Tá sa predáva za 300 EUR aide ovýborný telefón, ktorý nie je definovaný taktom procesora, ale inými funkciami. Má výborný fotoaparát, čip NFC, podporuje bezdrôtové nabíjanie a zobrazuje informácie aj na vypnutom displeji, čo je funkcia, ktorú všetci ospevujú na dvojnásobne drahom Nexuse 6.

Zlepšujúca sa dostupnosť aplikácií. Od nášho posledného stretnutia splatformou WP sa Windows Obchod rozrástol omnožstvo aplikácií. Náš výber nájdete vsamostatnom článku. Pár kriticky dôležitých nástrojov (správca hesiel, nástroj skľúčmi na viackrokové prihlasovanie...) nám však ešte stále chýba, takže na systematický prechod ziOS/Androidu sa zatiaľ nechystáme. Uvidíme, aká bude situácia orok.

Čo sa nám nepáči?

Málo lásky zo strany Microsoftu. Zatiaľ čo MS prezentuje svoju novú stratégiu „mobile-first, cloud-first“ spoluprácou sDropboxom azlepšovaním mobilného balíka Office pre platformy iOS aAndroid, Windows Phone je na druhej koľaji. Office vo verzii pre WP už dlhšie čaká na výraznejšiu aktualizáciu. Integráciu so službouDropbox by ste hľadali takisto zbytočne avobchode nenájdete ani oficiálnu aplikáciu tohto cloudového úložiska.

„Pomalé“ aplikácie. Hoci systém Windows Phone reaguje veľmi svižne, čo platí aj oaplikáciách, tok informácií je vniektorých prípadoch opoznanie pomalší vporovnaní skonkurenciou. Všimli sme si to najmä pri používaní aplikácií Facebook,Messenger, IM+ aMetroMail. Iritoval nás najmä Messenger aIM+. Systém nám notifikáciou zobrazil novú správu, ale po prepnutí do aplikácie trvalo pár sekúnd, kým sa reálne zjavila. Medzitým sme už stihli aj odpísať. Aplikácie vrámci WP totiž aktualizujú informácie až po opätovnom otvorení aproces trvá niekoľko sekúnd. iOS a Android sú vtomto smere opoznanie svižnejšie.

Nedokonalé notifikácie. Pri používaní spomenutých aplikácií nás hnevali aj nedokonalé notifikácie. Aplikácie zobrazovali posledné správy, ktoré neustále svietili vnotifikačnom centre. Zneho sa však zmazala iba tá, na ktorú sme ťukli. Zvyšok sme museli manuálne odstrániť. Očakávali by sme, že systém automaticky odstráni všetky správy pre danú konverzáciu. Vtomto smere treba popracovať na zlepšeniach.

Nie ideálna prevádzka na lacných telefónoch. Windows Phone sme vždy považovali za systém, ktorý spoľahlivo funguje aj na lacných telefónoch. Naša Nokia Lumia 630 nás však prekvapila zriedkavým samovoľným vypínaním aj zamŕzaním systému. Netvrdíme, že lacné Androidy scenovkou okolo 120 eur nemajú podobné problémy, ale pri WP sme na takéto správanie neboli zvyknutí.

Včom je unikátny?

Unikátna vlastnosť aktuálnej verzie Windows Phonu sú najmä živé dlaždice. Máme ich radi. Zpoužívateľského hľadiska sme ocenili aj funkcie, ktoré poskytuje stredná trieda telefónov na úrovni Nokie Lumie 830. Windows Phone 8.1 ponúka všetky potrebné funkcie, ktoré by sme od smartfónu čakali. Hoci by si niektoré vlastnosti zaslúžili zlepšiť, WP odporúčame každému, komu nie je Android sympatický anechce dať výplatu alebo dve za nový iPhone.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Čo dokáže odhaliť fleet manažment

07.12.2016 15:24

Systémy na monitorovanie vozidiel umožňujú sledovať a zaznamenávať nielen polohu vozidla podľa GPS, ale množstvo iných dôležitých informácií. Vo väčšine prípadov sú to údaje o aktuálnej rýchlosti, otá ...

Magazín

Thunderbolt 3 – jeden konektor pre všetky zariadenia

07.12.2016 15:14

Miniaturizácia klientskych zariadení, predovšetkým mobilných, poskytuje čoraz menej miesta na konektory klasických rozhraní, na druhej strane sa rozširujú možnosti a oblasti použitia týchto zariadení, ...

Magazín

Slovak Telekom ako partner pre Industry 4.0

07.12.2016 00:00

Reakciou na zvýšenie konkurencieschopnosti výrobných firiem súvisiacich s neustále rastúcou dynamikou trhov je nevyhnutnosť skracovať životný cyklus vývoja a prípravy výroby. To všetko pri neustále ra ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá