Image
12.5.2015 0 Comments

Porovnanie: Chromebook vs. Windowsbook

chromebook_vs_windowsbook.jpg Pred istým časom sa v spodnej časti cenového spektra notebookov objavil nový hráč. Google sa so svojím Chrome OS pokúša konkurovať lacným notebookom s OS Windows (skráťme si to na Windowsbook).

V snahe osloviť rovnakého používateľa a získať čo najvyšší trhový podiel sa zatiaľ Googlu podarilo výrobcov Windowsbookov donútiť k poklesu cien na minimum, z čoho ťažia hlavne kupujúci. Čas ukázal, že notebooky s Linuxom síce majú slušný podiel na predajoch, no Windows je napriek snahám konkurencie stále suverénne neporazenou platformou.

Toto sa snažia výrobcovia Chromebookov zmeniť aj napriek faktu, že OS Chrome je postavený na jadre Linuxu. Určite by bolo chybou podceniť zbrane, s ktorými Chromebook tiahne do boja, keď sa pozrieme na úspechy jeho súrodenca OS Android v oblasti mobilných zariadení. Poďme sa teda pozrieť, ako dopadne súboj týchto dvoch rivalov. Do úvahy budeme brať iba najpopulárnejšiu „hmotnostnú" kategóriu, a to produkty z najnižšej cenovej hladiny.

Prvé kolo: Výrobcovia

Keby ste chceli Chromebook dopredu odsúdiť na prehru pre absenciu modelov pod krídlami vašej obľúbenej značky, urobili by ste chybu. Google okrem modelov vlastnej značky vyzbrojuje OS Chrome prakticky všetky známe spoločnosti, ktoré mal doteraz pod palcom Windowsbook. Takže sa stretnete s Chromebookom od výrobcov ako Acer, Samsung, Asus, HP, Dell, Lenovo a Toshiba.

Ak teda nepatríte k fajnšmekrom, ktorí vyhľadávajú nejakú konkrétnu exotickú značku, Chromebook v boji o vašu priazeň v tomto smere určite obstojí. Dokonca ak berieme do úvahy rovnakú cenovú hladinu, teda len lacné prístroje, Chromebook má v tomto smere miernu prevahu, pretože aj renomované značky ponúkajú lacné modely s Chrome OS, no ich lacných konkurentov s OS Windows by ste hľadali len veľmi ťažko. O Chromebooky všetkých značiek je však na slovenskom trhu vcelku núdza, takže túto prevahu považujeme za veľmi miernu.

Výsledok: 1:1, mierna prevaha Chromebooku

Acer Chromebook 13.jpg

Druhé kolo: Dizajn

Na poli dizajnu sú naši borci opäť na prvý pohľad vyrovnanými súpermi. Rozdiely si všimneme až pri dôkladnejšom pohľade. Rovnako ako Windows je fyzicky podporovaný špeciálnymi klávesmi, aj notebooky s Chrome disponujú takýmito klávesmi pre zabudovaný prehliadač a systém. Niekoho možno zaskočí chýbajúci Caps Lock, ktorý pri Chromebookoch nahradilo tlačidlo Search. Pre úplnosť - funkcia Caps Locku sa aktivuje klávesovou skratkou Alt + Search, prípadne si môžete kláves redefinovať, čo považujeme za nešťastné riešenie. Nájdu sa však výnimky, ktoré Caps Lock majú a tlačidlom Search bolo na nich nahradené tlačidlo Windows, čo zdá oveľa rozumnejšie.

K výraznému rozdielu medzi súpermi však v tomto smere predsa len dochádza. Chromebook sa snaží uštedriť údery notebookom s Windows pomocou menších uhlopriečok displejov, a teda vyššej mobility. Vo väčšine prípadov ide o displeje s uhlopriečkou 11,6" či 12,1" a HD rozlíšením. Bez ohľadu na cenu len malé množstvo Chromebookov disponuje 13,3" alebo 14" displejom, a tak víťazí klasický Windowsbook, ktorý pokrýva rozmery od 11,6" až po viac ako 15" aj v low-cost kategórii. Tento parameter diskvalifikuje Chromebook pre používateľa, ktorý potrebuje čo najväčšiu pracovnú plochu na prácu s dokumentmi, sledovanie videa či hranie hier a pritom je cenovo citlivý. V súvislosti s displejmi a ich dotykovou funkciou sme zaznamenali rovnováhu. Existujú aj lacné modely s dotykovými displejmi na oboch stranách, no sú skôr raritou.

Hmotnosť Chromebooku sa väčšinou pohybuje od 1,1 do 1,8 kg, čo je v porovnaní s jeho protivníkom na prvý pohľad nižšia hodnota. Pokiaľ však berieme do úvahy uhlopriečky displejov, a teda rozmery šasi, prídeme na to, že aj Windowsbook s porovnateľnou uhlopriečkou sa pohybuje na tých istých hodnotách (pozri tabuľku), a teda úspešne zblokoval tento pokus o zásah. Navyše disponuje širším výberom uhlopriečok v tej istej cenovej kategórii, čo je zásadné.

Výsledok: 1:2 pre Windowsbook

Acer Aspire E15S.jpg

Tretie kolo: Zameranie a softvér

Základná charakteristika Chromebooku je taká, že ide o prenosné zariadenie pripojené k internetu, využívajúce hlavne služby Googlu a primárne prehliadač Chrome, aj ako prostredie pre aplikácie. Tomu zodpovedá i softvérová výbava, ktorá je prevažne zameraná na využitie on-line služieb a ukladanie dát v cloude. Chromebook však myslí aj na zadné vrátka a rovnako ako Windowsbook ponúka aj off-line aplikácie na prehrávanie hudby, videa či prácu s dokumentmi. Zo strany výrobcov softvéru sa dnes už nedá hovoriť o vláde jednej platformy, a teda ak hľadáte nejakú aplikáciu, či použijete market Windows, Google alebo iných výrobcov, určite potrebné riešenie vždy nájdete. Dá sa teda povedať, že obe platformy sa zameriavajú na rovnakého používateľa a ani jedna z nich sa nenechá zahanbiť nejakou výraznou softvérovou nevýhodou oproti konkurencii. Výnimkou sú... no to si povieme na konci.

Chromebook na svojho súpera útočí jednoduchým prostredím OS Chrome, pripomínajúcim kríženca Androidu a Windows. Pokiaľ zvládnete používanie internetového prehľadávača, nemusíte sa obávať, že nezvládnete Chrome. Toto isté momentálne o Windows tvrdiť nemôžeme pre časté sťažnosti používateľov na neprehľadné prostredie systému a ich rozpačité prijatie Metra. Tieto problémy by sa mali rozptýliť s príchodom Windows 10 a jeho kompaktného rozhrania, tento systém však zatiaľ ešte neuzrel svetlo sveta, a tak konštatujeme, že na tomto poli má Chromebook dočasne výraznú výhodu a vyrovnáva skóre.

Výsledok: remíza 2:2

tab1.jpg

Štvrté kolo: Výkon a hardvér

Pri napínaní svalov môžeme vidieť, že Chromebook ohuruje svojím rýchlym štartom a snahou byť do pár sekúnd k dispozícii. Windowsbook kontruje svojou rýchlosťou štartu a reakcií pri použití kombinácie Windows 8.1 a disku SSD. Tento argument však neplatí pri kategórii lacných zariadení, kde by sme disky SSD v kombinácii s Windows mohli vyhlásiť za obrovskú raritu a určite nie záruku rýchlosti. Takže môžeme konštatovať, že Chromebook uštedril svojmu súperovi pravý hák.

Hardvérovo sú na tom obe strany pomerne rovnako. Zvyčajne disponujú procesormi Celeron od Intelu, občas sa vyskytne aj Atom alebo low-end procesory AMD. Medzi Chromebookmi existujú i modely s procesorom ARM, no nie je ich veľa. Obaja súperi sa pýšia aj CPU z vyšších tried, nie však v kategórii lacných zariadení, ak teda hľadáte napr. Chromebook s procesorom i5, nájdete ho, no pripravte sa na vyššiu kúpnu cenu. To isté platí pri Windows, takže opäť sme neobjavili žiadny výrazný rozdiel.

Operačná pamäť Chromebookov sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 2 až 4 GB, čo by pri OS Windows mohlo byť hendikepujúce. Ide však o inú platformu, a tak tento parameter nemôžeme porovnávať iba pomocou kapacity. Keby sme tak urobili, mohlo by sa zdať, že Windows v tomto prípade jasne vedie, pretože veľkosti RAM sa v tomto prípade pohybujú od 2 cez 4, 6 až do 8 GB. Každý systém má svoje nároky, s pamäťou inak pracuje a je optimalizovaný pre iné kapacity RAM, takže sa nenechajte oklamať veľkosťou svalov.

Kapacitne vám ukladacie priestory Chromebookov budú pripomínať skôr pamäťovú kartu vo vašom smartfóne. Typicky ide o 16 a 32 GB čipy. Výhodná je nízka hlučnosť a produkcia tepla. Nevýhodou je logicky veľmi nízka kapacita. Chromebook jednoducho počíta s tým, že svoje dáta budete udržiavať on-line, a nedáva vám veľmi na výber. Toto nie je riešenie pre každého a navyše vám vo využívaní cloudu na platforme Windows nič nebráni. V tomto smere teda jasne vedie Windowsbook, pretože necháva voľbu na vás.

Opäť však nemôžeme pripísať víťazstvo jednej strane, pretože Chromebooky svojou veľkou výdržou v prevádzke na batériu s ľahkosťou prevalcujú lacné notebooky s Windows. Hodnoty sa pohybujú od 6 až po 10 hodín, o čom môže lacný Windowsbook skutočne iba snívať, hlavne pokiaľ berieme do úvahy reálnu výdrž, a nie syntetické výsledky udávané výrobcami.

Výsledok: remíza 3:3

tab2.jpg

Finále: Praktické skúsenosti

Zdá sa, že rozdiely medzi rivalmi sú veľmi malé, no nie je to celkom tak. Zabudnime teraz na metafory a zhrňme si výhody a nevýhody oboch platforiem z praktického hľadiska. Pokiaľ hľadáte lacné zariadenie, ceny sú vyrovnané. V oboch prípadoch si možno zaobstarať zariadenie už v rozmedzí 200 - 300 eur, a tak sa musíte rozhodnúť podľa iných argumentov.

Chromebook si vás získa, ak potrebujete zariadenie, ktoré je jednoduché, vysoko mobilné a jeho batéria vydrží veľa. To sú parametre, v ktorých Windowsbooky nevynikajú. Zameranie OS Chrome na cloud a on-line služby môže byť pre niekoho výhodné a pre iného je to veľká prekážka. Takýto používateľ zvolí skôr Windows, ktorý ho nebude nijako hendikepovať v stave off-line. Lacné Windowsbooky už v niektorých prípadoch disponujú pevným diskom s kapacitou 750 GB či 1 TB, čo oceníte v prípade, ak pracujete napríklad s videom alebo potrebujete mať neustále poruke väčšie množstvá off-line dát v teréne bez prístupu na internet. To isté platí, ak máte slabšie pripojenie, na ktoré sa nemôžete spoľahnúť. OS Chrome v tom prípade čiastočne stráca svoju použiteľnosť.

Ak potrebujete rozšírenú funkcionalitu, ktorú poskytuje iba OS Windows, alebo ste konzervatívni, zvyknutí na „svoje" aplikácie od Microsoftu, pravdepodobne siahnete po tejto platforme a bude pre vás správnou voľbou. Takisto používatelia, ktorí vyžadujú väčší displej a nepotrebujú jeho dotykovú funkciu, zvolia pravdepodobne Windowsbook. Malý dotykový displej Chromebooku však môže byť pre niekoho veľké lákadlo a praktický pomocník.

Na záver doplníme informáciu, ktorú sme vám sľúbili a ktorá je zrejme jediným zásadným rozdielom v tomto rovnom boji. Pre hráčov hier platforma Chrome zatiaľ neponúka porovnateľné herné zážitky, aké možno získať s Windowsbookom. Je pravda, že lacný notebook s Windows vám neponúkne ani zďaleka špičkový grafický výkon, no Chromebook si pre vás prichystá iba hry na príležitostné zabitie nudy. Pripočítajme si k tomu veľkosti displejov, a teda ak to s hrami myslíte vážnejšie, pre vás bude víťazom tohto súboja Windowsbook. Ak sa na hry nezameriavate a zvážili ste všetky za a proti, pokojne siahnite po Chromebooku.

Posledný, no dôležitý argument je veľmi slabá ponuka Chromebookov u lokálnych predajcov na Slovensku. Predpokladáme, že sa to časom určite zlepší, no v tejto chvíli musíte Chromebooky skôr vyhľadávať ako sa rozhodovať medzi množstvom modelov, a tak bude v mnohých prípadoch rozhodnutie pre Windowsbook viac vec nevyhnutnosti ako presvedčenia. Trendy však naznačujú, že Chromebook v tomto boji neleží na lopatkách, ba naopak, ešte ani zďaleka nepadla posledná rana.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá