Image
25.9.2012 0 Comments

Polícia chce v EÚ kontrolovať Facebook, Twitter aj Google+. Čaká nás „policajný internet“?

policia_net_EU_239.jpg Podľa uniknutých informácií nového bezpečnostného projektu chce polícia v rámci Európy kontrolovať Facebook, Twitter aj Google+ v súvislosti s prípadným teroristickým obsahom na internete.

Informuje o tom denník The Telegraph. V rámci bezpečnostných opatrení by mali aj poskytovatelia internetových služieb monitorovať využívanie služieb a informovať o prípadnom extrémistickom obsahu. Takzvaný projekt Clean IT chce takisto dať policajtom právomoc „kontrolovať" sociálne siete vrátane používateľských profilov, skupín a správ.

V rámci projektu je zrejmá aj snaha zaviesť čiastočne automatizovanú detekciu podozrivého správania. Podobný systém už využívajú strážcovia zákona v Amerike v snahe odhaliť pedofilov. Informačný dokument projektu informuje aj o nových nástrojoch, ktoré by umožnili priamo používateľom označovať a nahlasovať teroristický alebo radikálny obsah. Tieto nástroje sa však nemajú obmedzovať iba na sociálne siete, ale majú byť určené pre rôzne ďalšie služby vrátane e-mailu alebo instantných komunikátorov.

Myšlienka projektu sa pravdepodobne nebude páčiť poskytovateľom internetových služieb, ktorí už dávnejšie protestovali proti podobným plánom - podľa nich je „policajný internet" nepraktický krok späť. Problémom je v tejto situácii aj aktuálna legislatíva.

Mimochodom, v rámci uniknutých údajov o projekte Clean IT sa objavili pomerne zaujímavé informácie - pravidlá projektu vyžadujú, aby sociálne siete povoľovali iba reálne používateľské fotografie a aby internetové spoločnosti umožnili registráciu iba pomocou skutočného mena používateľa.

Zdroj: telegraph.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá