Image
18.2.2015 0 Comments

Policajtom pri odhaľovaní hackerov pomáhajú IT experti

Michal_Slivka.jpg Bezpečnosť finančných inštitúcií na Slovensku je v kompetencii samotných subjektov, no zároveň sa naši policajti venujú odhaľovaniu počítačovej kriminality až do úrovne okresov. Konštatuje to polícia v súvislosti s informáciami o gangu kyberzločincov, ktorý za dva roky ukradol od stovky finančných inštitúcií vo svete takmer miliardu dolárov.

"Pokiaľ si to vyšetrovanie konkrétneho prípadu vyžaduje, sú do konania zapojení aj experti či odborníci z IT oblasti," povedal pre agentúru SITA hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Okrem toho, vyšetrovateľom sú tiež k dispozícii odborníci na počítačovú kriminalitu z policajného prezídia, ktorí im vedia podľa Slivku v zložitejších prípadoch metodicky pomôcť.

Zahraničné médiá v pondelok informovali o medzinárodnej skupine kyberzločincov, ktorá ukradla za dva roky až do jednej miliardy amerických dolárov od stovky finančných inštitúcií vo svete.

Gang si vytypoval konkrétnych zamestnancov bánk, ktorým zaslal mail s prílohou. Keď ju otvorili, škodlivý softvér sa dostal do vnútornej siete a dostal sa ku kamerovým záznamom. Pomocou nich útočníci zistili, ako jednotliví úradníci pracovali a dokázali tak napodobniť ich činnosť pri posielaní peňazí. V niektorých prípadoch gang umelo navýšil zostatok na účte. Podvodnou transakciou potom tieto peniaze vybrali. Keďže skutočné peniaze klientov ostali nedotknuté, nikto si nič nevšimol.

Ďalšia technika zase spočívala v tom, že útočníci na diaľku ovládli bankomaty a nariadili im vydávať hotovosť. Vo vopred dohodnutom čase už pri bankomate čakal člen gangu a peniaze zobral. Práve táto metóda však podľa denníka New York Times viedla k odhaleniu nekalej činnosti. Jedna z postihnutých bánk si totiž všimla, že jej bankomat sám od seba vydáva peniaze bez toho, aby doň niekto vložil kartu či sa vôbec dotkol klávesnice.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá