Image
5.6.2014 0 Comments

Pol milióna webových serverov ešte stále beží na Windows 2000 a Windows NT 4.0, ktorého podpora bola úplne ukončená už pred 10 r

Tisíce webových stránok je stále hostovaných na serveroch s operačným systémom Windows XP, ktorého podpora sa nedávno skončila. K tomuto zisteniu dospel prieskum spoločnosti Netcraft.

Windows XP, uvedený v roku 2001, v súčasnosti využíva viac ako 6000 webových stránok. Hoci Čína sa vo všeobecnosti považuje za jedného z najväčších používateľov tohto operačného systému, na jej území sa nachádzajú iba 3 % týchto webových lokalít, čo naznačuje, že Windows XP sa v tejto krajine používa hlavne na desktopových počítačoch. Najväčšie množstvo takýchto webových stránok je v USA, okrem iných tu beží na Windows XP aj 14 vládnych webov. Na Slovensku Netcraft objavil 12 takýchto stránok.

windows_xp_powered_websites.png

Je vysoko pravdepodobné, že servery s nepodporovaným systémom Windows XP sa stanú hlavným cieľom hackerov, a to najmä v prípade novo objavenej zraniteľnosti, pretože na jej opravu už nebudú k dispozícii nijaké aktualizácie.

Jedna z najvýznamnejších stránok používajúcich Windows XP je TransFerry.com patriaca trajektovej prepravnej spoločnosti operujúcej v Severnom a Baltskom mori.

Z prieskumu však vyplynulo, že ešte väčší počet webových stránok stále používa systém Windows 2000. Hoci rozšírená podpora tohto OS sa skončila už v júli 2010, do dnešného dňa je takmer pol milióna webových stránok hostovaných na serveroch s Windows 2000. Pritom na týchto zariadeniach bežia staré verzie softvérových webových serverov IIS 5.x.

A aby zlých správ nebolo málo, prieskum Netcraftu zistil, že až 50 000 webových stránok beží na ešte starších serveroch Windows NT 4.0 s IIS 4.0. Za zmienku stojí, že Windows NT 4.0 bol uvedený ešte v roku 1996, posledný servisný balík vyšiel v roku 2001 a jeho podpora bola úplne ukončená už pred 10 rokmi. Najnavštevovanejšia stránka s týmto naozaj starým operačným systémom je web austrálskej poštovej spoločnosti post.com.au. No používa ho napr. aj indická letecká spoločnosť Air India či niektoré francúzske ministerstvá.

Zdroj: news.netcraft.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá