Image
5.6.2014 0 Comments

Pol milióna webových serverov ešte stále beží na Windows 2000 a Windows NT 4.0, ktorého podpora bola úplne ukončená už pred 10 r

Tisíce webových stránok je stále hostovaných na serveroch s operačným systémom Windows XP, ktorého podpora sa nedávno skončila. K tomuto zisteniu dospel prieskum spoločnosti Netcraft.

Windows XP, uvedený v roku 2001, v súčasnosti využíva viac ako 6000 webových stránok. Hoci Čína sa vo všeobecnosti považuje za jedného z najväčších používateľov tohto operačného systému, na jej území sa nachádzajú iba 3 % týchto webových lokalít, čo naznačuje, že Windows XP sa v tejto krajine používa hlavne na desktopových počítačoch. Najväčšie množstvo takýchto webových stránok je v USA, okrem iných tu beží na Windows XP aj 14 vládnych webov. Na Slovensku Netcraft objavil 12 takýchto stránok.

windows_xp_powered_websites.png

Je vysoko pravdepodobné, že servery s nepodporovaným systémom Windows XP sa stanú hlavným cieľom hackerov, a to najmä v prípade novo objavenej zraniteľnosti, pretože na jej opravu už nebudú k dispozícii nijaké aktualizácie.

Jedna z najvýznamnejších stránok používajúcich Windows XP je TransFerry.com patriaca trajektovej prepravnej spoločnosti operujúcej v Severnom a Baltskom mori.

Z prieskumu však vyplynulo, že ešte väčší počet webových stránok stále používa systém Windows 2000. Hoci rozšírená podpora tohto OS sa skončila už v júli 2010, do dnešného dňa je takmer pol milióna webových stránok hostovaných na serveroch s Windows 2000. Pritom na týchto zariadeniach bežia staré verzie softvérových webových serverov IIS 5.x.

A aby zlých správ nebolo málo, prieskum Netcraftu zistil, že až 50 000 webových stránok beží na ešte starších serveroch Windows NT 4.0 s IIS 4.0. Za zmienku stojí, že Windows NT 4.0 bol uvedený ešte v roku 1996, posledný servisný balík vyšiel v roku 2001 a jeho podpora bola úplne ukončená už pred 10 rokmi. Najnavštevovanejšia stránka s týmto naozaj starým operačným systémom je web austrálskej poštovej spoločnosti post.com.au. No používa ho napr. aj indická letecká spoločnosť Air India či niektoré francúzske ministerstvá.

Zdroj: news.netcraft.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá