31.1.2014 0 Comments

Podľa prieskumu DATALAN by Open Data mohli skvalitniť služby

Zdravotníctvo, školstvo, či prehľad o bezpečnosti v jednotlivých lokalitách miest a obcí. To je len časť z významných oblastí, v ktorých by otvorené dáta mohli zásadne pomôcť a priniesť kvalitnejšie služby. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na prelome rokov realizovala spoločnosť DATALAN medzi desiatkami odborníkov z privátneho, verejného a tretieho sektora.

Verejne dostupné údaje, takzvané Open Data, ktoré vo väčšine prípadov zhromažďuje štát, slúžia už dnes napríklad pri predpovedi počasia, navigácii prostredníctvom GPS, no na základe nich sa tvoria napr. aj rebríčky škôl. Mapa kriminality už funguje v susednom Česku a dokázala ovplyvniť i ceny nehnuteľností. „To všetko potvrdzuje fakt, že Open Data sú reálnym nástrojom na zvýšenie úrovne poskytovaných služieb. Rovnako kvalitne môže fungovať i na Slovensku. Práve výsledky prieskumu nám ukazujú oblasti, na ktoré sa oplatí sústrediť," hovorí Michal Klačan, výkonný riaditeľ spoločnosti DATALAN.

Bariéry v spracovaní dát
Hlavnou slabinou pri využití Open Data v slovenských podmienkach je nízky počet prístupných datasetov, ktoré môžu firmy pri vývoji služieb koncovým klientom využiť. Kým napríklad v USA doteraz zverejnili viac ako 80-tisíc datasetov, v Británii takmer 17-tisíc datasetov, na Slovensku to bolo iba 205 datasetov.

Podľa účastníkov prieskumu medzi tri najväčšie bariéry pri využívaní dát v strategických rozhodnutiach v spoločnostiach patrí roztrúsenosť dát a náročnosť ich zberu a analýzy (56 %), nedostatok kvalifikovaných pracovníkov schopných analyzovať dáta (33 %) a dlhý čas potrebný na analýzu veľkého objemu dát (27 %) . Problémom sú aj komplikované firemné procesy či veľké množstvo neštruktúrovaných dát, ktoré nie je možné spracovať.

Podobné problémy ale vnímajú aj odborníci v zahraničí, a to i v krajinách, ktoré sú v otváraní dát progresívnejšie ako Slovensko. Podľa štúdie Open Data Index, ktorý v závere minulého roka publikovala nadácia Open Knowledge Foundation, stále nie sú dostupné všetky datasety verejnej správy v otvorenej a spracovateľnej forme. A to bez ohľadu na to, či sú určené obyvateľstvu alebo podnikateľskému sektoru. Napríklad, vyše polovica kľúčových datasetov, ktorými krajiny z top 20 miest rebríčka disponujú, takto zverejnená nebola.

Kľúčovú úlohu štátu pri podpore Open data konceptu potvrdili aj respondenti prieskumu. Najviac ich totiž zaujímajú pripravované projekty vlády.

Potvrdzuje sa tak fakt, že Open Data prinášajú nielen lepšie služby, ale aj príležitosť pre firmy na rozvoj ich biznisu. „Open data sú tak oblasťou, z ktorej dokážu profitovať všetci. Občania a štát v podobe lepších služieb, firmy zas v oblasti nových biznis príležitostí. Preto by bolo chybou odsúvať rozvoj Open Data na vedľajšiu koľaj," uzatvára Michal Klačan.

Typy otvorených dát, ktoré by pomohli spoločnostiam v biznise (vybrané príklady):
- Možnosti finančnej podpory z fondov EÚ a dotácie pre moje podnikanie
- Konsolidované informácie o podnikateľských subjektoch
- Platobná schopnosť klienta
- Štatistika priestupkov, nehôd a pokút po okresoch a mestách/obciach
- Mapové dátové sady všetkých oblastí - základné, geologické, povodňové, katastrálne, priestorové údaje (parcely, nehnuteľnosti)
- Referencie na firmy, zúčastňujúce sa verejných obstarávaní
- Aktuálne rozhodnutia, napr. stavebný zákon, územné plány
- Register adries FO a PO, daňové registre FO a PO


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Tlačové správy

ShopRoku 2016: Ôsmy ročník súťaže o najlepšie e-shopy

02.12.2016 13:32

Už dnes štartuje registrácia a hlasovanie v rámci ďalšieho, v poradí už ôsmeho, ročníka súťaže o najobľúbenejší e-shop na slovenskom trhu – ShopRoku 2016. Po minuloročných zmenách zostáva načasovanie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá