31.1.2014 0 Comments

Podľa prieskumu DATALAN by Open Data mohli skvalitniť služby

Zdravotníctvo, školstvo, či prehľad o bezpečnosti v jednotlivých lokalitách miest a obcí. To je len časť z významných oblastí, v ktorých by otvorené dáta mohli zásadne pomôcť a priniesť kvalitnejšie služby. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na prelome rokov realizovala spoločnosť DATALAN medzi desiatkami odborníkov z privátneho, verejného a tretieho sektora.

Verejne dostupné údaje, takzvané Open Data, ktoré vo väčšine prípadov zhromažďuje štát, slúžia už dnes napríklad pri predpovedi počasia, navigácii prostredníctvom GPS, no na základe nich sa tvoria napr. aj rebríčky škôl. Mapa kriminality už funguje v susednom Česku a dokázala ovplyvniť i ceny nehnuteľností. „To všetko potvrdzuje fakt, že Open Data sú reálnym nástrojom na zvýšenie úrovne poskytovaných služieb. Rovnako kvalitne môže fungovať i na Slovensku. Práve výsledky prieskumu nám ukazujú oblasti, na ktoré sa oplatí sústrediť," hovorí Michal Klačan, výkonný riaditeľ spoločnosti DATALAN.

Bariéry v spracovaní dát
Hlavnou slabinou pri využití Open Data v slovenských podmienkach je nízky počet prístupných datasetov, ktoré môžu firmy pri vývoji služieb koncovým klientom využiť. Kým napríklad v USA doteraz zverejnili viac ako 80-tisíc datasetov, v Británii takmer 17-tisíc datasetov, na Slovensku to bolo iba 205 datasetov.

Podľa účastníkov prieskumu medzi tri najväčšie bariéry pri využívaní dát v strategických rozhodnutiach v spoločnostiach patrí roztrúsenosť dát a náročnosť ich zberu a analýzy (56 %), nedostatok kvalifikovaných pracovníkov schopných analyzovať dáta (33 %) a dlhý čas potrebný na analýzu veľkého objemu dát (27 %) . Problémom sú aj komplikované firemné procesy či veľké množstvo neštruktúrovaných dát, ktoré nie je možné spracovať.

Podobné problémy ale vnímajú aj odborníci v zahraničí, a to i v krajinách, ktoré sú v otváraní dát progresívnejšie ako Slovensko. Podľa štúdie Open Data Index, ktorý v závere minulého roka publikovala nadácia Open Knowledge Foundation, stále nie sú dostupné všetky datasety verejnej správy v otvorenej a spracovateľnej forme. A to bez ohľadu na to, či sú určené obyvateľstvu alebo podnikateľskému sektoru. Napríklad, vyše polovica kľúčových datasetov, ktorými krajiny z top 20 miest rebríčka disponujú, takto zverejnená nebola.

Kľúčovú úlohu štátu pri podpore Open data konceptu potvrdili aj respondenti prieskumu. Najviac ich totiž zaujímajú pripravované projekty vlády.

Potvrdzuje sa tak fakt, že Open Data prinášajú nielen lepšie služby, ale aj príležitosť pre firmy na rozvoj ich biznisu. „Open data sú tak oblasťou, z ktorej dokážu profitovať všetci. Občania a štát v podobe lepších služieb, firmy zas v oblasti nových biznis príležitostí. Preto by bolo chybou odsúvať rozvoj Open Data na vedľajšiu koľaj," uzatvára Michal Klačan.

Typy otvorených dát, ktoré by pomohli spoločnostiam v biznise (vybrané príklady):
- Možnosti finančnej podpory z fondov EÚ a dotácie pre moje podnikanie
- Konsolidované informácie o podnikateľských subjektoch
- Platobná schopnosť klienta
- Štatistika priestupkov, nehôd a pokút po okresoch a mestách/obciach
- Mapové dátové sady všetkých oblastí - základné, geologické, povodňové, katastrálne, priestorové údaje (parcely, nehnuteľnosti)
- Referencie na firmy, zúčastňujúce sa verejných obstarávaní
- Aktuálne rozhodnutia, napr. stavebný zákon, územné plány
- Register adries FO a PO, daňové registre FO a PO


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Bezpilotná nákladná kozmická loď Cygnus dopravila k ISS 2300 kg nákladu

24.10.2016 15:37

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dorazil prvý náklad potravín a iného potrebného materiálu, ktorý tam po vyše dvojročnej prestávke dopravila vlastnou loďou i raketou súkromná americká spoločnosť ...

Tlačové správy

Ericsson zverejnil hospodárske výsledky za tretí štvrťrok 2016

24.10.2016 15:00

HLAVNÉ ÚDAJE ZA 3. ŠTVRŤROK •        Vykázané tržby a tržby upravené pre porovnateľné jednotky a zohľadňujúce zmeny výmenných kurzov medziročne poklesli o 14 %, predovšetkým v dôsledku vývoja v segme ...

Tlačové správy 1

VESMÍR: Sonda Schiaparelli sa zrejme zničila pri pristávaní na Marse

24.10.2016 15:35

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) identifikovala na povrchu Marsu tmavú škvrnu, ktorá podľa vedcov s najväčšou pravdepodobnosťou predstavu ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá