Image
31.8.2015 0 Comments

Podľa portálu GitHub rastie popularita Javy a C#

Hostingový server GitHub zverejnil graf zachytávajúci obľúbenosť programovacích jazykov, vychádzajúci z dát, ktoré na ňom programátori zdieľajú. A vzhľadom na rastúci význam GitHubu je graf pomerne názornou ukážkou toho, ako na softvérové ​​trendy reagujú sami programátori.

„Predchádzajúca generácia vývojárov vyrástla vo svete, kde uzavreté zdrojové kódy bojovali s tými otvorenými," hovorí jeden z tvorcov grafu Ben Balter z GitHubu. „Toto však už dnes neplatí."

Ešte pred desiatimi rokmi bola Java jazyk používaný primárne za zatvorenými dverami, v bankách a ďalších veľkých inštitúciách, ktoré ho používali na programovanie vecí, ktoré mali byť utajené pred verejnosťou.

graf.jpg

Graf však znázorňuje aj aktuálny nárast obľúbenosti C#, ktorý je v podstate microsoftovskou verziou Javy, v minulých rokoch ešte uzavretejšou. Aj Microsoft však ide s dobou a mnohé z nástrojov na tvorbu a chod aplikácií v C# už otvoril. Čo graf neznázorňuje, ale podľa GitHubu je takisto na vzostupe, je Swift, programovací jazyk používaný Applom na aplikácie na iPhony, iPady a Macy.

V obľúbenosti mu aktuálne patrí osemnásta priečka. Tu však oproti Jave a C# príčinu treba hľadať inde - Swift je oproti nim výrazne mladší a záujem oň rastie aj preto, že je stvorený pre dnes najpopulárnejšie inteligentné mobilné telefóny. A až Apple otvorí aj Swift, čo už vopred avizoval, budeme mať definitívne potvrdené, že svet softvéru sa naozaj zmenil.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá