Image
31.8.2015 0 Comments

Podľa portálu GitHub rastie popularita Javy a C#

Hostingový server GitHub zverejnil graf zachytávajúci obľúbenosť programovacích jazykov, vychádzajúci z dát, ktoré na ňom programátori zdieľajú. A vzhľadom na rastúci význam GitHubu je graf pomerne názornou ukážkou toho, ako na softvérové ​​trendy reagujú sami programátori.

„Predchádzajúca generácia vývojárov vyrástla vo svete, kde uzavreté zdrojové kódy bojovali s tými otvorenými," hovorí jeden z tvorcov grafu Ben Balter z GitHubu. „Toto však už dnes neplatí."

Ešte pred desiatimi rokmi bola Java jazyk používaný primárne za zatvorenými dverami, v bankách a ďalších veľkých inštitúciách, ktoré ho používali na programovanie vecí, ktoré mali byť utajené pred verejnosťou.

graf.jpg

Graf však znázorňuje aj aktuálny nárast obľúbenosti C#, ktorý je v podstate microsoftovskou verziou Javy, v minulých rokoch ešte uzavretejšou. Aj Microsoft však ide s dobou a mnohé z nástrojov na tvorbu a chod aplikácií v C# už otvoril. Čo graf neznázorňuje, ale podľa GitHubu je takisto na vzostupe, je Swift, programovací jazyk používaný Applom na aplikácie na iPhony, iPady a Macy.

V obľúbenosti mu aktuálne patrí osemnásta priečka. Tu však oproti Jave a C# príčinu treba hľadať inde - Swift je oproti nim výrazne mladší a záujem oň rastie aj preto, že je stvorený pre dnes najpopulárnejšie inteligentné mobilné telefóny. A až Apple otvorí aj Swift, čo už vopred avizoval, budeme mať definitívne potvrdené, že svet softvéru sa naozaj zmenil.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá