Image
31.8.2015 0 Comments

Podľa portálu GitHub rastie popularita Javy a C#

Hostingový server GitHub zverejnil graf zachytávajúci obľúbenosť programovacích jazykov, vychádzajúci z dát, ktoré na ňom programátori zdieľajú. A vzhľadom na rastúci význam GitHubu je graf pomerne názornou ukážkou toho, ako na softvérové ​​trendy reagujú sami programátori.

„Predchádzajúca generácia vývojárov vyrástla vo svete, kde uzavreté zdrojové kódy bojovali s tými otvorenými," hovorí jeden z tvorcov grafu Ben Balter z GitHubu. „Toto však už dnes neplatí."

Ešte pred desiatimi rokmi bola Java jazyk používaný primárne za zatvorenými dverami, v bankách a ďalších veľkých inštitúciách, ktoré ho používali na programovanie vecí, ktoré mali byť utajené pred verejnosťou.

graf.jpg

Graf však znázorňuje aj aktuálny nárast obľúbenosti C#, ktorý je v podstate microsoftovskou verziou Javy, v minulých rokoch ešte uzavretejšou. Aj Microsoft však ide s dobou a mnohé z nástrojov na tvorbu a chod aplikácií v C# už otvoril. Čo graf neznázorňuje, ale podľa GitHubu je takisto na vzostupe, je Swift, programovací jazyk používaný Applom na aplikácie na iPhony, iPady a Macy.

V obľúbenosti mu aktuálne patrí osemnásta priečka. Tu však oproti Jave a C# príčinu treba hľadať inde - Swift je oproti nim výrazne mladší a záujem oň rastie aj preto, že je stvorený pre dnes najpopulárnejšie inteligentné mobilné telefóny. A až Apple otvorí aj Swift, čo už vopred avizoval, budeme mať definitívne potvrdené, že svet softvéru sa naozaj zmenil.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá