Image
7.8.2014 0 Comments

Podľa bezpečnostného experta aj antivírusy môžu znamenať hrozbu pre počítač

internet_secure.jpg Bezpečnostnú konferenciu SyScan360 sme spomínali prednedávnom v súvislosti s hackovaním elektromobilu Tesla Model S. No objavili sa na nej aj iné zaujímavé informácie. Výskumník zo singapurskej bezpečnostnej firmy Coseinc Joxean Koret upozornil na nedostatky, ktoré sa objavili v antivírusových softvéroch renomovaných výrobcov, ako je Avast, BitDefender, Avira, AVG, Comodo, ClamAV, DrWeb, ESET, F-Prot, F-Secure, Panda a eScan.

Koret vo svojej prezentácii, ktorej snímky sú dostupné vo forme PDF on-line, poukázal na to, že aj inštaláciou antivírusu, ktorý vlastne má slúžiť na ochranu pred hrozbami, sa zvyšuje ohrozenie počítača a možnosť neoprávnených zásahov doň. Každý program inštalovaný do operačného systému totiž robí počítač zraniteľnejším, pretože poskytuje ďalší priestor, ktorý sa dá využiť na útok.

Okrem toho sa antivírusové programy často inštalujú s vysokými oprávneniami správcu, aby mohli vykonávať potrebné opatrenia, ako je skenovanie celého počítača či odstránenie škodlivých programov. No kompromitovaním takéhoto programu možno získať rozsiahlu moc na zneužitie počítača, na ktorom je inštalovaný.

Koret povedal, že objavil chyby v 17 najvýznamnejších antivírusových programoch, no niektoré spoločnosti, napr. Avast a ESET, ich v čase prezentácie už mali opravené.

Majú sa teda bežní používatelia obávať? Podľa Andreasa Marxa, riaditeľa nemeckej nezávislej firmy na testovanie antivírusov AV-Test, si nemusia robiť veľké starosti.

„Nezabezpečený kód môže predstavovať pre používateľov isté riziko, ako ukázala prezentácia. No takéto útoky sa vykonávajú skôr v rámci výskumu, prípadne by mohli byť použité ako cielené útoky. Nie som si vedomý toho, že by niektorý rozšírený vírus či malvér z nedávneho obdobia zneužil chybu v systéme zabezpečenia antivírusového programu."

Navyše na trhu je veľké množstvo antivírusových programov a ani jeden nemá dominantný podiel. Preto je pre útočníkov oveľa efektívnejšie zamerať sa na iné zraniteľné produkty, ako je Java, Adobe Reader či Flash, ktoré sa nachádzajú v miliónoch počítačov na celom svete.

Zdroj: tomsguide.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá