5.2.2013 0 Comments

Podľa analytikov IBM bude Hitom Steampunk

Podľa analýzy IBM (NYSE:IBM) Social Sentiment Index pre rok 2013 bude v tomto roku v móde a dizajne technológií výrazným trendom steampunk, subžáner inšpirovaný Viktoriánskym obdobím v 19. storočí.

Podľa najnovších očakávaní najväčšie módne značky, výrobcovia doplnkov a tvorcovia šperkov zahrnú do svojich kolekcií v tomto roku práve prvky steampunku. IBM Social Sentimet Index pri analýze pracoval s informáciami čerpajúcimi z viac ako pol milióna verejne dostupných príspevkov na fórach, blogoch, sociálnych sietiach a spravodajských stránkach na internete. Na základe týchto zdrojov analytické systémy IBM označili steampunk ako trend, ktorý výrazne ovplyvní módu v tomto roku. Nástroje IBM dokážu rozpoznať pri svojej analýze rôzne stupne sentimentu od irónie až po vážny záujem respondentov. Steampunk je ako módny trend na vzostupe už od roku 2009.

Prieskum sociálneho sentimentu IBM môže pomôcť manažérom v maloobchode prispôsobiť svoju ponuku požiadavkám zákazníkov a rýchlo sa zorientovať v najnovších trendoch spotrebiteľov. Prostredníctvom svojej analýzy IBM zistila, že steampunk sa vyvíja v rôznych oblastiach kultúry od literatúry až po výtvarné umenie. Vďaka kombinácii sci-fi a fantasy je steampunk postavený na základoch priemyselného rozmachu v 19. storočí retro-futuristickým štýlom módy ovplyvneným prácami Julea Vernea, Nikola Teslu či H.G. Wellsa.

Pomocou pokročilých analytických nástrojov sa IBM podarilo sledovať postupné rozširovanie steampunku v diskusiách na internete. Za posledné tri roky objem diskusií na internete o steampunku narástol jedenásť násobne. Od roku 2010 módu s prvkami steampunku postupne zaradilo do svojej ponuky viac ako dvadsať amerických obchodných domov a špecializovaných predajcov. IBM predpokladá, že v nasledujúcich dvoch rokoch sa steampunková móda rozšíri zo špecializovaných kolekcií a prenikne do sériovej výroby najväčších módnych tvorcov. IBM sledovaním rozširovania diskusií o steampunku na internete preukázala, ako môžu najmodernejšie technológie v budúcnosti ovplyvniť vývoj v jednotlivých odvetviach priemyslu, ako aj komerčné využitie analytických nástrojov.

Zaujímavé zistenia vyplývajúce z analýzy:
- 33 percent diskusií o steampunku ako módnom trende sa uskutočnilo na stránkach herných portálov
- v roku 2010 dosiahol medziročný nárast diskusií o steampunku až 296 percent
- najviac diskusií o steampunku sa odohráva na Twitteri, je to až šesťnásobne viac ako na Facebooku
- 63 percent diskusií o steampunku ako módnom trende iniciovali účastníci mladší ako 30 rokov

„Maloobchodné siete môžu na základe sociálnych analýz lepšie pochopiť, predvídať a ovplyvniť dopyt spotrebiteľov a odhadnúť, potreba kúpy ktorých produktov sa u nich nachádza na prvých miestach," hovorí Trevor Davis, Global IBM Business Services expert pre spotrebný tovar. „Vďaka takýmto analýzam získajú firmy v maloochode potrebný čas na to, aby mohli budúcemu dopytu zákazníkov prispôsobiť svoje zásoby a distribúciu nového tovaru. Táto technológia im zároveň poskytuje možnosť predvídať, aké módne trendy budú v nasledujúcom období priťahovať zákazníkov, a ktoré kolekcie naopak už budú zákazníci považovať za zastaralé," dopĺňa Trevor Davis.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá