Image
3.12.2015 0 Comments

Podľa Elona Muska nijaké nové „revolučné“ batérie nie sú použiteľné

Najúspešnejší výrobca elektromobilov Tesla prekvapil začiatkom mesiaca investorov svojimi plánmi predať v tomto roku 52 000 vozidiel. Je to síce ďaleko od odvážnych predstáv šéfa spoločnosti Elona Muska, ktorý sa pred istým časom vyjadril, že firma bude chrliť „niekoľko miliónov" automobilov na elektrický pohon ročne, no Tesla sa už teraz môže pochváliť trhovou hodnotou približne 30 miliárd dolárov.

Na nedávnej investorskej konferencii Baron Funds sa Musk rozhovoril o stave technológií v oblasti batérií. Je totiž presvedčený o tom, že práve zlepšenie životnosti batérie a cenová dostupnosť sú kľúčové faktory, ktoré mu pomôžu dosiahnuť jeho smelé ciele.

Musk tvrdí, že do desiatich rokov bude realitou elektromobil s dojazdom 500 míľ. V skutočnosti by to vraj bolo možné už dnes, ale za cenu istých kompromisov. Bolo by treba celú prednú časť aj kufor naplniť batériami a trochu ubrať z priestoru pre cestujúcich. Znamenalo by to aj vyššiu hmotnosť a pomalší rozbeh vozidla.

Podľa Muska však ohlasované nové technológie v oblasti batérií nie sú zďaleka také „revolučné", ako to o sebe tvrdia. Všetky sú len v ranom štádiu vývoja a ďaleko od hromadnej výroby. Tesla venuje týmto technológiám veľkú pozornosť, v súčasnosti sleduje vývoj asi 60 nových typov batérií a interne ich hodnotí bodmi od 1 do 5. V skutočnosti ani jedna z nich zatiaľ nedosiahla ani 4 body, čo by znamenalo, že Tesla by už mala začať komunikovať s tvorcami a pripravovať sa na bližšiu spoluprácu.

Tesla však aj sama pracuje na zdokonaľovaní batérií. Najdôležitejší posun uskutočňuje v oblasti celkovej kapacity v balení - darí sa jej zlepšovať pomer kapacity k celkovému priestoru. Ešte väčšia priorita je však cena za kapacitu jednotky uloženej energie. Aby mohla firma uviesť na trh tretí rad svojich elektromobilov, ktoré by mali byť lacnejšie a asi o 20 % menšie, musí dosiahnuť zhruba o 50 % nižšiu cenu za kapacitu batérií oproti súčasnosti.

Veľké nádeje v tomto smere vkladá Musk do budovanej fabriky GigaFactory v Nevade, ktorá bude stáť 5 mld. dolárov a bude dodávať batérie aj ďalším spoločnostiam.

Kompletné znenie rozhovoru si môžete pozrieť vo videu na YouTube:


Zdroj: yahoo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá