Image
3.12.2015 0 Comments

Podľa Elona Muska nijaké nové „revolučné“ batérie nie sú použiteľné

Najúspešnejší výrobca elektromobilov Tesla prekvapil začiatkom mesiaca investorov svojimi plánmi predať v tomto roku 52 000 vozidiel. Je to síce ďaleko od odvážnych predstáv šéfa spoločnosti Elona Muska, ktorý sa pred istým časom vyjadril, že firma bude chrliť „niekoľko miliónov" automobilov na elektrický pohon ročne, no Tesla sa už teraz môže pochváliť trhovou hodnotou približne 30 miliárd dolárov.

Na nedávnej investorskej konferencii Baron Funds sa Musk rozhovoril o stave technológií v oblasti batérií. Je totiž presvedčený o tom, že práve zlepšenie životnosti batérie a cenová dostupnosť sú kľúčové faktory, ktoré mu pomôžu dosiahnuť jeho smelé ciele.

Musk tvrdí, že do desiatich rokov bude realitou elektromobil s dojazdom 500 míľ. V skutočnosti by to vraj bolo možné už dnes, ale za cenu istých kompromisov. Bolo by treba celú prednú časť aj kufor naplniť batériami a trochu ubrať z priestoru pre cestujúcich. Znamenalo by to aj vyššiu hmotnosť a pomalší rozbeh vozidla.

Podľa Muska však ohlasované nové technológie v oblasti batérií nie sú zďaleka také „revolučné", ako to o sebe tvrdia. Všetky sú len v ranom štádiu vývoja a ďaleko od hromadnej výroby. Tesla venuje týmto technológiám veľkú pozornosť, v súčasnosti sleduje vývoj asi 60 nových typov batérií a interne ich hodnotí bodmi od 1 do 5. V skutočnosti ani jedna z nich zatiaľ nedosiahla ani 4 body, čo by znamenalo, že Tesla by už mala začať komunikovať s tvorcami a pripravovať sa na bližšiu spoluprácu.

Tesla však aj sama pracuje na zdokonaľovaní batérií. Najdôležitejší posun uskutočňuje v oblasti celkovej kapacity v balení - darí sa jej zlepšovať pomer kapacity k celkovému priestoru. Ešte väčšia priorita je však cena za kapacitu jednotky uloženej energie. Aby mohla firma uviesť na trh tretí rad svojich elektromobilov, ktoré by mali byť lacnejšie a asi o 20 % menšie, musí dosiahnuť zhruba o 50 % nižšiu cenu za kapacitu batérií oproti súčasnosti.

Veľké nádeje v tomto smere vkladá Musk do budovanej fabriky GigaFactory v Nevade, ktorá bude stáť 5 mld. dolárov a bude dodávať batérie aj ďalším spoločnostiam.

Kompletné znenie rozhovoru si môžete pozrieť vo videu na YouTube:


Zdroj: yahoo.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá