Image
3.12.2015 0 Comments

Podľa Elona Muska nijaké nové „revolučné“ batérie nie sú použiteľné

Najúspešnejší výrobca elektromobilov Tesla prekvapil začiatkom mesiaca investorov svojimi plánmi predať v tomto roku 52 000 vozidiel. Je to síce ďaleko od odvážnych predstáv šéfa spoločnosti Elona Muska, ktorý sa pred istým časom vyjadril, že firma bude chrliť „niekoľko miliónov" automobilov na elektrický pohon ročne, no Tesla sa už teraz môže pochváliť trhovou hodnotou približne 30 miliárd dolárov.

Na nedávnej investorskej konferencii Baron Funds sa Musk rozhovoril o stave technológií v oblasti batérií. Je totiž presvedčený o tom, že práve zlepšenie životnosti batérie a cenová dostupnosť sú kľúčové faktory, ktoré mu pomôžu dosiahnuť jeho smelé ciele.

Musk tvrdí, že do desiatich rokov bude realitou elektromobil s dojazdom 500 míľ. V skutočnosti by to vraj bolo možné už dnes, ale za cenu istých kompromisov. Bolo by treba celú prednú časť aj kufor naplniť batériami a trochu ubrať z priestoru pre cestujúcich. Znamenalo by to aj vyššiu hmotnosť a pomalší rozbeh vozidla.

Podľa Muska však ohlasované nové technológie v oblasti batérií nie sú zďaleka také „revolučné", ako to o sebe tvrdia. Všetky sú len v ranom štádiu vývoja a ďaleko od hromadnej výroby. Tesla venuje týmto technológiám veľkú pozornosť, v súčasnosti sleduje vývoj asi 60 nových typov batérií a interne ich hodnotí bodmi od 1 do 5. V skutočnosti ani jedna z nich zatiaľ nedosiahla ani 4 body, čo by znamenalo, že Tesla by už mala začať komunikovať s tvorcami a pripravovať sa na bližšiu spoluprácu.

Tesla však aj sama pracuje na zdokonaľovaní batérií. Najdôležitejší posun uskutočňuje v oblasti celkovej kapacity v balení - darí sa jej zlepšovať pomer kapacity k celkovému priestoru. Ešte väčšia priorita je však cena za kapacitu jednotky uloženej energie. Aby mohla firma uviesť na trh tretí rad svojich elektromobilov, ktoré by mali byť lacnejšie a asi o 20 % menšie, musí dosiahnuť zhruba o 50 % nižšiu cenu za kapacitu batérií oproti súčasnosti.

Veľké nádeje v tomto smere vkladá Musk do budovanej fabriky GigaFactory v Nevade, ktorá bude stáť 5 mld. dolárov a bude dodávať batérie aj ďalším spoločnostiam.

Kompletné znenie rozhovoru si môžete pozrieť vo videu na YouTube:


Zdroj: yahoo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá