Image
31.3.2015 0 Comments

Počítačové infekcie mieria na klientov bánk

euros_wallpaper.jpg Na Slovensku pribúda podiel počítačových infekcií, ktoré cielia prevažne na bankový sektor. Primárnym záujmom útočníkov sú väčšinou prístupové údaje klientov bánk do internetového bankovníctva. K reálnym krádežiam síce dochádza len v ojedinelých prípadoch, ale používatelia elektronického či mobilného bankovníctva by mali byť ostražití.

Tento malvér čiže škodlivý kód na vniknutie do počítačového systému sa snaží vyťažiť z infikovaného zdroja maximum. „Pokiaľ sa mu nepodarí dostať sa do bankového účtu obete alebo pokiaľ tam nie je dosť prostriedkov, snaží sa aspoň ukradnúť zaujímavé osobné dáta, generovať kliknutie na reklamy alebo zneužiť strojový čas počítača na ťažbu bitcoinov," hovorí Róbert Šuman, vedúci detekčného a analytického tímu spoločnosti ESET.

Bankový malvér je čoraz sofistikovanejší. Útočníci si dokážu poradiť aj s autorizačnými esemeskami. Stačí pod nejakou zámienkou presvedčiť nepozorného používateľa, že si má nainštalovať do mobilu aplikáciu, ktorá potom autorizačnú SMS nezobrazí majiteľovi mobilu, ale prepošle ju útočníkom.

„Mobilné vírusy najčastejšie zneužívajú naivitu alebo nepozornosť ľudí. Na reálne ohrozenie je totiž potrebná aspoň minimálna interakcia od používateľa. Väčšina útokov stroskotá na niektorom z bezpečnostných opatrení. V prípade phishingových útokov zameraných na on-line a mobilné bankovníctvo Zuno je úspešnosť útokov prakticky nulová," hovorí Martin Fisher, IT Security Specialist on-line banky Zuno.

V poslednom čase je v obehu viac ako 150-tisíc rôznych vírusov a každý deň sa milióny ľudí stávajú obeťami tohto nového typu kriminality. Hovorí to prieskum TNS Opinion & Social.

Podľa prieskumu je o rizikách počítačovej kriminality na Slovensku dobre informovaná necelá polovica obyvateľov (47 %). Najlepšie sú v rámci EÚ informovaní Dáni a Holanďania (67 %), najhoršie občania Rumunska (31 %).

Existuje viacero možností, ako sa počítačovej kriminalite vyhnúť. Jedna z nich je aj pravidelná zmena prístupového hesla. Samozrejme, je potrebné dodržiavať všeobecné zásady bezpečného správania na internete. Za posledných 12 mesiacov si najviac Slovákov menilo prístupové heslo na svoj e-mailový účet (40 %). Minimálne raz ročne si slovenskí používatelia menia heslá aj na sociálnych sieťach (27 %) a takmer pätina opýtaných tak robí na stránkach on-line bankovníctva (19 %).


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá