Image
31.3.2015 0 Comments

Počítačové infekcie mieria na klientov bánk

euros_wallpaper.jpg Na Slovensku pribúda podiel počítačových infekcií, ktoré cielia prevažne na bankový sektor. Primárnym záujmom útočníkov sú väčšinou prístupové údaje klientov bánk do internetového bankovníctva. K reálnym krádežiam síce dochádza len v ojedinelých prípadoch, ale používatelia elektronického či mobilného bankovníctva by mali byť ostražití.

Tento malvér čiže škodlivý kód na vniknutie do počítačového systému sa snaží vyťažiť z infikovaného zdroja maximum. „Pokiaľ sa mu nepodarí dostať sa do bankového účtu obete alebo pokiaľ tam nie je dosť prostriedkov, snaží sa aspoň ukradnúť zaujímavé osobné dáta, generovať kliknutie na reklamy alebo zneužiť strojový čas počítača na ťažbu bitcoinov," hovorí Róbert Šuman, vedúci detekčného a analytického tímu spoločnosti ESET.

Bankový malvér je čoraz sofistikovanejší. Útočníci si dokážu poradiť aj s autorizačnými esemeskami. Stačí pod nejakou zámienkou presvedčiť nepozorného používateľa, že si má nainštalovať do mobilu aplikáciu, ktorá potom autorizačnú SMS nezobrazí majiteľovi mobilu, ale prepošle ju útočníkom.

„Mobilné vírusy najčastejšie zneužívajú naivitu alebo nepozornosť ľudí. Na reálne ohrozenie je totiž potrebná aspoň minimálna interakcia od používateľa. Väčšina útokov stroskotá na niektorom z bezpečnostných opatrení. V prípade phishingových útokov zameraných na on-line a mobilné bankovníctvo Zuno je úspešnosť útokov prakticky nulová," hovorí Martin Fisher, IT Security Specialist on-line banky Zuno.

V poslednom čase je v obehu viac ako 150-tisíc rôznych vírusov a každý deň sa milióny ľudí stávajú obeťami tohto nového typu kriminality. Hovorí to prieskum TNS Opinion & Social.

Podľa prieskumu je o rizikách počítačovej kriminality na Slovensku dobre informovaná necelá polovica obyvateľov (47 %). Najlepšie sú v rámci EÚ informovaní Dáni a Holanďania (67 %), najhoršie občania Rumunska (31 %).

Existuje viacero možností, ako sa počítačovej kriminalite vyhnúť. Jedna z nich je aj pravidelná zmena prístupového hesla. Samozrejme, je potrebné dodržiavať všeobecné zásady bezpečného správania na internete. Za posledných 12 mesiacov si najviac Slovákov menilo prístupové heslo na svoj e-mailový účet (40 %). Minimálne raz ročne si slovenskí používatelia menia heslá aj na sociálnych sieťach (27 %) a takmer pätina opýtaných tak robí na stránkach on-line bankovníctva (19 %).


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá