Image
31.3.2015 0 Comments

Počítačové infekcie mieria na klientov bánk

euros_wallpaper.jpg Na Slovensku pribúda podiel počítačových infekcií, ktoré cielia prevažne na bankový sektor. Primárnym záujmom útočníkov sú väčšinou prístupové údaje klientov bánk do internetového bankovníctva. K reálnym krádežiam síce dochádza len v ojedinelých prípadoch, ale používatelia elektronického či mobilného bankovníctva by mali byť ostražití.

Tento malvér čiže škodlivý kód na vniknutie do počítačového systému sa snaží vyťažiť z infikovaného zdroja maximum. „Pokiaľ sa mu nepodarí dostať sa do bankového účtu obete alebo pokiaľ tam nie je dosť prostriedkov, snaží sa aspoň ukradnúť zaujímavé osobné dáta, generovať kliknutie na reklamy alebo zneužiť strojový čas počítača na ťažbu bitcoinov," hovorí Róbert Šuman, vedúci detekčného a analytického tímu spoločnosti ESET.

Bankový malvér je čoraz sofistikovanejší. Útočníci si dokážu poradiť aj s autorizačnými esemeskami. Stačí pod nejakou zámienkou presvedčiť nepozorného používateľa, že si má nainštalovať do mobilu aplikáciu, ktorá potom autorizačnú SMS nezobrazí majiteľovi mobilu, ale prepošle ju útočníkom.

„Mobilné vírusy najčastejšie zneužívajú naivitu alebo nepozornosť ľudí. Na reálne ohrozenie je totiž potrebná aspoň minimálna interakcia od používateľa. Väčšina útokov stroskotá na niektorom z bezpečnostných opatrení. V prípade phishingových útokov zameraných na on-line a mobilné bankovníctvo Zuno je úspešnosť útokov prakticky nulová," hovorí Martin Fisher, IT Security Specialist on-line banky Zuno.

V poslednom čase je v obehu viac ako 150-tisíc rôznych vírusov a každý deň sa milióny ľudí stávajú obeťami tohto nového typu kriminality. Hovorí to prieskum TNS Opinion & Social.

Podľa prieskumu je o rizikách počítačovej kriminality na Slovensku dobre informovaná necelá polovica obyvateľov (47 %). Najlepšie sú v rámci EÚ informovaní Dáni a Holanďania (67 %), najhoršie občania Rumunska (31 %).

Existuje viacero možností, ako sa počítačovej kriminalite vyhnúť. Jedna z nich je aj pravidelná zmena prístupového hesla. Samozrejme, je potrebné dodržiavať všeobecné zásady bezpečného správania na internete. Za posledných 12 mesiacov si najviac Slovákov menilo prístupové heslo na svoj e-mailový účet (40 %). Minimálne raz ročne si slovenskí používatelia menia heslá aj na sociálnych sieťach (27 %) a takmer pätina opýtaných tak robí na stránkach on-line bankovníctva (19 %).


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá