Image
18.12.2012 0 Comments

Počítače budú o päť rokov cítiť, počuť aj vidieť

pocitace-4.jpg Dnešné počítače a mobilné zariadenia vedia síce spracovať množstvo informácií, ale majú svoje senzorické obmedzenia. Nedokážu napr. reagovať na vône alebo rôzne typy dotykov. Podľa IBM sa to však čoskoro zmení.

IBM každý rok vydáva predpoveď trendov, ktoré by sa o päť rokov mohli stať realitou vo svete IT. V aktuálnom zozname sa nachádzajú všetky ľudské zmysly - počítače budú podľa IBM vidieť, počuť, cítiť dotyk a dokážu rozpoznať chuť aj vôňu.

Týchto päť trendov je súčasťou jedného veľkého cieľa - vytvoriť kognitívny počítač. Takéto zariadenie by malo dokázať vnímať svet podobným spôsobom ako ľudia. Počítač teda nebude považovať maľbu alebo obrázok iba za zhluk pixelov, ale dokáže reálne porozumieť tomu, čo dielo znázorňuje.

Podľa Bernieho Meyersona z IBM vyžaduje tento koncept nový spôsob prístupu k počítačom a k programovaniu. Kognitívny počítač sa na rozdiel od klasického učí iným spôsobom a nebude na konkrétnu otázku stále odpovedať rovnako. Kognitívny počítač bude do určitej miery sledovať používateľa a prispôsobovať správanie tak, aby dospel k správnej odpovedi.

Podľa Meyersona však tento trend neznamená vznik samostatne uvažujúcich androidov. To, že počítač bude schopný lepšie „poznávať" a dokáže lepšie a inak reagovať na vstupy od používateľa, zároveň neznamená, že zariadenie bude inteligentnejšie. Jednoducho bude mať k dispozícii viac výpočtového výkonu, ktorý bude možné využiť na vytvorenie kognitívneho správania.

Zdroj: mashable.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá