Image
18.12.2012 0 Comments

Počítače budú o päť rokov cítiť, počuť aj vidieť

pocitace-4.jpg Dnešné počítače a mobilné zariadenia vedia síce spracovať množstvo informácií, ale majú svoje senzorické obmedzenia. Nedokážu napr. reagovať na vône alebo rôzne typy dotykov. Podľa IBM sa to však čoskoro zmení.

IBM každý rok vydáva predpoveď trendov, ktoré by sa o päť rokov mohli stať realitou vo svete IT. V aktuálnom zozname sa nachádzajú všetky ľudské zmysly - počítače budú podľa IBM vidieť, počuť, cítiť dotyk a dokážu rozpoznať chuť aj vôňu.

Týchto päť trendov je súčasťou jedného veľkého cieľa - vytvoriť kognitívny počítač. Takéto zariadenie by malo dokázať vnímať svet podobným spôsobom ako ľudia. Počítač teda nebude považovať maľbu alebo obrázok iba za zhluk pixelov, ale dokáže reálne porozumieť tomu, čo dielo znázorňuje.

Podľa Bernieho Meyersona z IBM vyžaduje tento koncept nový spôsob prístupu k počítačom a k programovaniu. Kognitívny počítač sa na rozdiel od klasického učí iným spôsobom a nebude na konkrétnu otázku stále odpovedať rovnako. Kognitívny počítač bude do určitej miery sledovať používateľa a prispôsobovať správanie tak, aby dospel k správnej odpovedi.

Podľa Meyersona však tento trend neznamená vznik samostatne uvažujúcich androidov. To, že počítač bude schopný lepšie „poznávať" a dokáže lepšie a inak reagovať na vstupy od používateľa, zároveň neznamená, že zariadenie bude inteligentnejšie. Jednoducho bude mať k dispozícii viac výpočtového výkonu, ktorý bude možné využiť na vytvorenie kognitívneho správania.

Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá