Image
18.12.2012 0 Comments

Počítače budú o päť rokov cítiť, počuť aj vidieť

pocitace-4.jpg Dnešné počítače a mobilné zariadenia vedia síce spracovať množstvo informácií, ale majú svoje senzorické obmedzenia. Nedokážu napr. reagovať na vône alebo rôzne typy dotykov. Podľa IBM sa to však čoskoro zmení.

IBM každý rok vydáva predpoveď trendov, ktoré by sa o päť rokov mohli stať realitou vo svete IT. V aktuálnom zozname sa nachádzajú všetky ľudské zmysly - počítače budú podľa IBM vidieť, počuť, cítiť dotyk a dokážu rozpoznať chuť aj vôňu.

Týchto päť trendov je súčasťou jedného veľkého cieľa - vytvoriť kognitívny počítač. Takéto zariadenie by malo dokázať vnímať svet podobným spôsobom ako ľudia. Počítač teda nebude považovať maľbu alebo obrázok iba za zhluk pixelov, ale dokáže reálne porozumieť tomu, čo dielo znázorňuje.

Podľa Bernieho Meyersona z IBM vyžaduje tento koncept nový spôsob prístupu k počítačom a k programovaniu. Kognitívny počítač sa na rozdiel od klasického učí iným spôsobom a nebude na konkrétnu otázku stále odpovedať rovnako. Kognitívny počítač bude do určitej miery sledovať používateľa a prispôsobovať správanie tak, aby dospel k správnej odpovedi.

Podľa Meyersona však tento trend neznamená vznik samostatne uvažujúcich androidov. To, že počítač bude schopný lepšie „poznávať" a dokáže lepšie a inak reagovať na vstupy od používateľa, zároveň neznamená, že zariadenie bude inteligentnejšie. Jednoducho bude mať k dispozícii viac výpočtového výkonu, ktorý bude možné využiť na vytvorenie kognitívneho správania.

Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá