Image
20.6.2014 0 Comments

Pochybnosti o operačnom systéme okolo memristorov a fotoniky

memristor.jpg Jadrom konceptu nového OS má byť pamäť založená na memristoroch, kde operačná pamäť a úložný systém splynú v jedno.

Memristor predstavuje základný prvok elektronických obvodov, jeho existencia bola predpovedaná už v 70. rokoch. Názov je skratkou spojenia memory resistor, teda pamäťový odpor. V laboratóriách HP sa roku 2008 podarilo tento prvok aj fyzicky skonštruovať. Hlavným využitím mali byť pamäte, ktorých obsah by nezávisel od dostupnosti napájania, na rozdiel od pamätí DRAM a flash by nebolo potrebné zavádzať operačný systém.

Na konci tohtoročnej jari však v HP predstavili víziu, ako okolo memristorov vytvoriť celý rozsiahlejší ekosystém technológií a systémov. Projekt The Machine od HP možno charakterizovať rôzne, opisuje sa ako snaha vyvinúť nový štandard týkajúci sa ukladania dát do pamäte, ale aj ako pokus o nový open source operačný systém (no v HP v tejto súvislosti spomínajú aj varianty vychádzajúce z Linuxu alebo Androidu). Čo sa týka primárneho využitia týchto technológií, zmieňuje sa tak o serveroch, ako aj smartfónoch. Trochu ťažko sa v tom dá vyznať.

Jadrom konceptu však má byť práve pamäť založená na memristoroch, keď operačná pamäť a úložný disk splynú v jedno. Skončiť alebo aspoň obmedziť by sa mohlo súčasné sťahovanie dát sem a tam (tiering) - podľa toho, ako sú ktoré úložiská spoľahlivé, rýchle či nákladné. V HP sa pritom nechcú obmedziť na jediný komponent, ale navrhnúť na tomto základe celú architektúru počítača vrátane komunikácie medzi pamäťou a procesorom (fotonika). Pritom nemá ísť o hmlisté úvahy smerované do ďalekej budúcnosti, ale plánované harmonogramy uvádzajú dátumy ako 2017 a 2020.

V tomto zmysle sa už o projekte písalo aj u nás. Ako reaguje konkurencia? Softvérový šéf Dellu John Swainson a riaditeľ výskumu Jai Menon označili plány HP za smiešne až ezoterické. Kombinácia memristorov, fotoniky a open source operačných systémov má byť honom na mnoho zajacov naraz.

Nové radikálne prístupy či operačné systémy síce zvyčajne neprinášajú to, čo pôvodne sľubujú, ale aj tak by si projekty mali dávať rozumne realistické ciele - inak je pravdepodobné, že príslušné riešenia na trh nedorazia nikdy. Ľudia pohybujúci sa v IT bývajú podľa Swainsona často posadnutí radikálnymi víziami. V skutočnosti možno najskôr dodať memristorové pamäte, ale písať pre ne nový operačný systém bude znamenať, že v 80 - 90 % práce pôjde jednoducho o stratu času; prehnaná ambicióznosť môže zbytočne potopiť aj celý projekt. Písal niekto nové operačné systémy pre technológie flash, DRAM...?

Komentár britského webu The Register súhlasí so stanoviskom Dellu; akýkoľvek nový OS musí pre úspech na trhu predovšetkým podporovať staršie aplikácie, ako je napr. (dnes) nová databáza Oracle In-Memory využívajúca určitý konkrétny typ práce s pamäťou. Ako do systému okolo memristorov a fotoniky dostať spätnú kompatibilitu na úrovni bežných aplikácií, aby to všetko pritom dávalo zmysel?

Dell uvádza, že jednoducho sledujú vývoj nových pamätí bez toho, aby sa preto viazali na jedinú technológiu, napr. memristory.

Vývoj by sa dal interpretovať aj tak, že HP sa v posledných rokoch z hľadiska čísel veľmi nedarí, preto má zmysel skúsiť zmeniť herné pole a dať šancu aj riskantnejšej stratégii. Senior viceprezident HP Howard Clabo ku kritike Dellu podotkol, že ho neprekvapuje, pretože výskum a vývoj neboli nikdy prioritami tejto spoločnosti. Z tohto hľadiska ide podľa Claba jednoducho o stret dvoch rôznych prístupov...

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá