Image
20.6.2014 0 Comments

Pochybnosti o operačnom systéme okolo memristorov a fotoniky

memristor.jpg Jadrom konceptu nového OS má byť pamäť založená na memristoroch, kde operačná pamäť a úložný systém splynú v jedno.

Memristor predstavuje základný prvok elektronických obvodov, jeho existencia bola predpovedaná už v 70. rokoch. Názov je skratkou spojenia memory resistor, teda pamäťový odpor. V laboratóriách HP sa roku 2008 podarilo tento prvok aj fyzicky skonštruovať. Hlavným využitím mali byť pamäte, ktorých obsah by nezávisel od dostupnosti napájania, na rozdiel od pamätí DRAM a flash by nebolo potrebné zavádzať operačný systém.

Na konci tohtoročnej jari však v HP predstavili víziu, ako okolo memristorov vytvoriť celý rozsiahlejší ekosystém technológií a systémov. Projekt The Machine od HP možno charakterizovať rôzne, opisuje sa ako snaha vyvinúť nový štandard týkajúci sa ukladania dát do pamäte, ale aj ako pokus o nový open source operačný systém (no v HP v tejto súvislosti spomínajú aj varianty vychádzajúce z Linuxu alebo Androidu). Čo sa týka primárneho využitia týchto technológií, zmieňuje sa tak o serveroch, ako aj smartfónoch. Trochu ťažko sa v tom dá vyznať.

Jadrom konceptu však má byť práve pamäť založená na memristoroch, keď operačná pamäť a úložný disk splynú v jedno. Skončiť alebo aspoň obmedziť by sa mohlo súčasné sťahovanie dát sem a tam (tiering) - podľa toho, ako sú ktoré úložiská spoľahlivé, rýchle či nákladné. V HP sa pritom nechcú obmedziť na jediný komponent, ale navrhnúť na tomto základe celú architektúru počítača vrátane komunikácie medzi pamäťou a procesorom (fotonika). Pritom nemá ísť o hmlisté úvahy smerované do ďalekej budúcnosti, ale plánované harmonogramy uvádzajú dátumy ako 2017 a 2020.

V tomto zmysle sa už o projekte písalo aj u nás. Ako reaguje konkurencia? Softvérový šéf Dellu John Swainson a riaditeľ výskumu Jai Menon označili plány HP za smiešne až ezoterické. Kombinácia memristorov, fotoniky a open source operačných systémov má byť honom na mnoho zajacov naraz.

Nové radikálne prístupy či operačné systémy síce zvyčajne neprinášajú to, čo pôvodne sľubujú, ale aj tak by si projekty mali dávať rozumne realistické ciele - inak je pravdepodobné, že príslušné riešenia na trh nedorazia nikdy. Ľudia pohybujúci sa v IT bývajú podľa Swainsona často posadnutí radikálnymi víziami. V skutočnosti možno najskôr dodať memristorové pamäte, ale písať pre ne nový operačný systém bude znamenať, že v 80 - 90 % práce pôjde jednoducho o stratu času; prehnaná ambicióznosť môže zbytočne potopiť aj celý projekt. Písal niekto nové operačné systémy pre technológie flash, DRAM...?

Komentár britského webu The Register súhlasí so stanoviskom Dellu; akýkoľvek nový OS musí pre úspech na trhu predovšetkým podporovať staršie aplikácie, ako je napr. (dnes) nová databáza Oracle In-Memory využívajúca určitý konkrétny typ práce s pamäťou. Ako do systému okolo memristorov a fotoniky dostať spätnú kompatibilitu na úrovni bežných aplikácií, aby to všetko pritom dávalo zmysel?

Dell uvádza, že jednoducho sledujú vývoj nových pamätí bez toho, aby sa preto viazali na jedinú technológiu, napr. memristory.

Vývoj by sa dal interpretovať aj tak, že HP sa v posledných rokoch z hľadiska čísel veľmi nedarí, preto má zmysel skúsiť zmeniť herné pole a dať šancu aj riskantnejšej stratégii. Senior viceprezident HP Howard Clabo ku kritike Dellu podotkol, že ho neprekvapuje, pretože výskum a vývoj neboli nikdy prioritami tejto spoločnosti. Z tohto hľadiska ide podľa Claba jednoducho o stret dvoch rôznych prístupov...

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá