Image
17.2.2014 0 Comments

Počet zraniteľností vzrástol, najviac z nich majú aplikácie a OS od Oracle, Cisco a Microsoftu

security.jpg Podľa správy National Vulnerability Database (NVD) bolo zistených 4794 nových bezpečnostných zraniteľností, čo je najvyšší počet za posledných 5 rokov.

V porovnaní s rokom 2012, keď bolo zistených 4347 zraniteľností, ide o vyše 10-percentný nárast. Viac ako jedna tretina týchto zraniteľností bola klasifikovaná ako „veľmi závažná", to znamená, že predstavujú vysoké riziko pre napadnuté systémy. V roku 2013 ohlásilo zraniteľnosť dovedna 760 softvérových výrobcov, z toho 10 najväčších výrobcov 50 % všetkých zraniteľností (41 % rok predtým). Medzi výrobcami s najviac ohlásenými zraniteľnosťami v roku 2013 sú Oracle, Cisco, Microsoft, IBM, Apple, Google, Mozilla a Adobe.

  • Výrobcom s najviac zraniteľnosťami (514, rok predtým 424) sa v roku 2013 stal Oracle, pričom významný počet zraniteľností (193) sa týkal softvéru Java.
  • Microsoft vlani zaznamenal najvážnejšie zraniteľnosti zo všetkých výrobcov a navyše prerušil trend postupného znižovania počtu zraniteľností, keď vlani zaregistroval 344 zraniteľností oproti predlanským 169.
  • Najvýznamnejším zdrojom zraniteľností zostávajú aplikácie tretích strán, ale vlani došlo k výraznému nárastu ohrození operačných systémov a aj hardvérových zariadení.
  • Počet zraniteľností hardvérových zariadení priamo korešponduje s nárastom zraniteľností zariadení Cisco, preto sa v roku 2013 Cisco stalo hneď po Oracle výrobcom s druhým najvyšším počtom zraniteľností.

Vulnerability - Applications.jpg

Až 75 % hlásených zraniteľností sa týkalo aplikácií (rok predtým 86 %), 19 % operačných systémov (10 %) a 6 % hardvérových zariadení (4 %). Nárast počtu zraniteľností operačných systémov prebehol naprieč všetkými platformami vrátane Windows, Linuxu a Applu. No Apple iOS, ktorý bol najzraniteľnejší v roku 2012, zaznamenal najnižší nárast, čo ho vlani odsunulo až na 10. pozíciu.

Vulnerability - Vendors.jpg

Medzi aplikáciami sú suverénne najviac ohrozené prehliadače vrátane Microsoft Internet Explorera (aplikácia s vôbec najviac zraniteľnosťami v roku 2013), Google Chrome a Mozilla Firefoxu, medzi ktoré sa na druhé miesto vklinila Java od Oraclu. K ďalším známym zraniteľným aplikáciám sa zaradili napríklad Mozilla Thunderbird, Adobe Reader, Adobe Flash Player či Adobe Acrobat.

Vulnerability - Product type.jpg


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá