Image
17.2.2014 0 Comments

Počet zraniteľností vzrástol, najviac z nich majú aplikácie a OS od Oracle, Cisco a Microsoftu

security.jpg Podľa správy National Vulnerability Database (NVD) bolo zistených 4794 nových bezpečnostných zraniteľností, čo je najvyšší počet za posledných 5 rokov.

V porovnaní s rokom 2012, keď bolo zistených 4347 zraniteľností, ide o vyše 10-percentný nárast. Viac ako jedna tretina týchto zraniteľností bola klasifikovaná ako „veľmi závažná", to znamená, že predstavujú vysoké riziko pre napadnuté systémy. V roku 2013 ohlásilo zraniteľnosť dovedna 760 softvérových výrobcov, z toho 10 najväčších výrobcov 50 % všetkých zraniteľností (41 % rok predtým). Medzi výrobcami s najviac ohlásenými zraniteľnosťami v roku 2013 sú Oracle, Cisco, Microsoft, IBM, Apple, Google, Mozilla a Adobe.

  • Výrobcom s najviac zraniteľnosťami (514, rok predtým 424) sa v roku 2013 stal Oracle, pričom významný počet zraniteľností (193) sa týkal softvéru Java.
  • Microsoft vlani zaznamenal najvážnejšie zraniteľnosti zo všetkých výrobcov a navyše prerušil trend postupného znižovania počtu zraniteľností, keď vlani zaregistroval 344 zraniteľností oproti predlanským 169.
  • Najvýznamnejším zdrojom zraniteľností zostávajú aplikácie tretích strán, ale vlani došlo k výraznému nárastu ohrození operačných systémov a aj hardvérových zariadení.
  • Počet zraniteľností hardvérových zariadení priamo korešponduje s nárastom zraniteľností zariadení Cisco, preto sa v roku 2013 Cisco stalo hneď po Oracle výrobcom s druhým najvyšším počtom zraniteľností.

Vulnerability - Applications.jpg

Až 75 % hlásených zraniteľností sa týkalo aplikácií (rok predtým 86 %), 19 % operačných systémov (10 %) a 6 % hardvérových zariadení (4 %). Nárast počtu zraniteľností operačných systémov prebehol naprieč všetkými platformami vrátane Windows, Linuxu a Applu. No Apple iOS, ktorý bol najzraniteľnejší v roku 2012, zaznamenal najnižší nárast, čo ho vlani odsunulo až na 10. pozíciu.

Vulnerability - Vendors.jpg

Medzi aplikáciami sú suverénne najviac ohrozené prehliadače vrátane Microsoft Internet Explorera (aplikácia s vôbec najviac zraniteľnosťami v roku 2013), Google Chrome a Mozilla Firefoxu, medzi ktoré sa na druhé miesto vklinila Java od Oraclu. K ďalším známym zraniteľným aplikáciám sa zaradili napríklad Mozilla Thunderbird, Adobe Reader, Adobe Flash Player či Adobe Acrobat.

Vulnerability - Product type.jpg


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá